Reklama

Książka i obrazy na szkle

"Pilnujcie mi tych szlaków"

Dużym zainteresowaniem cieszyła się książka

Adam Wojnar

Dużym zainteresowaniem cieszyła się książka "Pilnujcie mi tych szlaków".

Takiego najazdu gości, jaki miał miejsce 15 stycznia 2003 r., Instytut Jana Pawła II w Krakowie nie przeżywał od dawna. Dyrektor Instytutu - ks. Roman Bogacz z radością witał gości w miejscu, gdzie wszystko łączy się z największym z Polaków - Ojcem Świętym Janem Pawłem II - i gdzie wszystko jemu jest poświęcone. Tym razem okazją do spotkania stały się prezentacja przewodnika Urszuli J. Własiuk i Andrzeja Matuszczyka pt. "Pilnujcie mi tych szlaków" i otwarcie związanej z nią wystawy "Malarstwo na szkle" ks. Stanisława Wojcieszaka z Ochotnicy Dolnej.

Reklama

"Jest nas tak dużo i przybyło tylu znamienitych gości, że w Instytucie Jana Pawła II mamy prawdziwe święto. Są goście z Podhala, Beskidu Wyspowego, z pasma Turbacza i z wielu, wielu innych miejsc. Wielka radość i szczęście. Zgromadziliśmy się, aby jeszcze raz spojrzeć na szlaki Ojca Świętego, którymi pielgrzymował, aby być blisko Boga, do Niego się zbliżać i ukazywać te miejsca wielu młodym i starszym. Z tych szlaków przybyła do nas piękna cząstka w postaci malarstwa ks. Stanisława Wojcieszaka z Ochotnicy Dolnej, który tym malarstwem ewangelizuje i przybliża do Boga" - witał gości ks. Bogacz.
Tam, gdzie mowa o Ojcu Świętym i o górskich okolicach, nie mogło zabraknąć górali. Witał ich i przedstawiał ks. Maciej Ostrowski - duszpasterz turystów, który prowadził spotkanie. Przyjechała kapela z Raby Wyżnej, a ks. Stanisław Wojcieszak przywiózł z rodzinnej parafii, ze Słopnic, dzieci, które przedstawiły scenki jasełkowe.
Prezentując przewodnik, stwierdził, że jest on głęboką refleksją nad wędrowaniem i wprowadza w atmosferę wędrowania Karola Wojtyły - biskupa, kardynała i papieża, który po naszych górach też chodził, a nawet szybował nad nimi w białym śmigłowcu. Ten przewodnik jest pełen refleksji, poezji i modlitwy. Można powiedzieć, że jest to książka do medytacji. Propaguje turystykę głęboką.
"Chodząc po górach, z zaskoczeniem odkryłam, że na tych szlakach napotykam ślady człowieka tak wielkiego formatu, jakim jest Ojciec Święty Jan Paweł II" - mówiła Urszula Własiuk, wydawca i autorka prawie 150 zdjęć zamieszczonych w przewodniku. Autorzy książki podkreślali, że chcieli przenieść z nauczania Ojca Świętego coś w turystykę. I z pewnością odnieśli sukces.
Spotkanie ubogaciła góralska muzyka, a Izabela Zającówna w wierszu Góralskość pocieszała tych, co nie są góralami, i zachęcała: "Bądźcie góralami swojej własnej ziemi".

* * *

Dopełnieniem prezentacji przewodnika było otwarcie wystawy Malarstwo na szkle ks. Stanisława Wojcieszaka.
Przyglądając się obrazom, aż trudno uwierzyć, że proboszcz z Ochotnicy Dolnej dopiero przed dwoma laty chwycił za pędzel i zaczął malować swoją "góralskość".
"Maluję dopiero dwa lata - od 10 lutego 2001 r. Wykonałem ok. 200 obrazów. Kiedyś malowałem na płótnie. Uznałem, że to trudniejsza forma. Moje obrazy mają służyć ewangelizacji i duszpasterstwu, a przez to sam się rozwijam. Rysując kwiaty, muszę zaglądać do różnych książek z dziedziny biologii, żeby zapoznać się z ich budową i odpowiednio je wystylizować. To samo dotyczy świętych. Muszę zapoznać się z życiem świętego, którego maluję" - powiedział Ksiądz Stanisław. Obrazy na co dzień "mieszkają" z Księdzem na plebanii w Ochotnicy Dolnej.

Wybrane dla Ciebie

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać specjalny odpust

2021-07-24 17:44

Pierwszy Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych będzie przeżywany w niedzielę 25 lipca. Penitencjarnia Apostolska zachęca do zyskania odpustu zupełnego tego dnia za siebie albo duszę cierpiącą w czyśćcu. Jakie są warunki? Wylicza je Vatican News.

Więcej ...

1. Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

2021-07-13 11:45

©Sergii Mostovyi - stock.adobe.com

Msza św. w intencji osób starszych, odwiedziny dziadków czy zaproszenie do osobistego spotkania młodzieży z przedstawicielami najstarszych pokoleń - to niektóre ze sposobów, w jaki można świętować Światowy Dnia Dziadków i Osób Starszych. Obchodzony po raz pierwszy, z inicjatywy papieża Franciszka, w niedzielę 25 lipca, towarzyszą mu słowa z Ewangelii wg św. Mateusza: „Ja jestem z tobą przez wszystkie dni”.

Więcej ...

Papież na „Anioł Pański”: prawdziwym cudem jest dzielenie się z innymi

2021-07-25 12:16

Grzegorz Gałązka

Prawdziwym cudem jest dzielenie się z innymi, które powiększa miłość. A kiedy się dzielisz, Bóg pomnaża – mówił o tym papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański” na placu św. Piotra. Zwrócił uwagę, że „pomnażanie dóbr, bez sprawiedliwego podziału, nie rozwiązuje problemów” ludzkości.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać...

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać...

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Znak obecności Pana

Wiara

Znak obecności Pana

Papież zachęca do spotkań dziadków z wnukami

Papież zachęca do spotkań dziadków z wnukami

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Kościół

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Ksiądz na wakacjach

Kościół

Ksiądz na wakacjach

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Święci i błogosławieni

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania