Reklama

Pokłosie konkursu

Jezus, Maryja i przyjaciele

Pamiątkowe zdjęcie finalistów, organizatorów i gości Gminnego Konkursu Kolęd i Pastorałek w Maszewie

W czerwcu ubiegłego roku gościliśmy w redakcji "Niedzieli" finalistów konkursu "Jezus, Maryja i przyjaciele". W trakcie tego spotkania zrodził się pomysł naszych wizyt w ich szkołach. Pierwsze z zaproszeń dotarło do redakcji już we wrześniu. Po omówieniu szczegółów zdecydowałyśmy, że najlepiej będzie, aby spotkanie doszło do skutku w terminie przedświątecznym. W taki oto sposób, tuż przed Bożym Narodzeniem, "Niedziela" odwiedziła dwie szkoły w okolicach Szczecina.

Z red. Mirą Bodak, która dokumentowała fotograficznie naszą wyprawę, dotarłyśmy do Szczecina już 18 grudnia. Miałyśmy szczęście, że na miejscu mogłyśmy liczyć na pomoc prowadzącego szczecińską edycję Niedzieli: Kościół nad Odrą i Bałtykiem - ks. dr. Grzegorza Wejmana. Był on naszym niezastąpionym przewodnikiem. Dzięki niemu mogłyśmy być wszędzie tam, gdzie nas zaproszono, miałyśmy okazję zachwycić się pięknym i dostojnym w swej zimowej szacie Szczecinem, zwiedzić Wyższe Seminarium Duchowne i wysłuchać wielu interesujących informacji na temat przeszłości i teraźniejszości tej ziemi.

Hej kolęda, kolęda!

Pierwsze z naszych szkolnych spotkań miało miejsce w Maszewie. Jest to niewielkie miasteczko położone wśród lasów i jezior środkowozachodniej części woj. zachodniopomorskiego. Odwiedziłyśmy ks. kan. Jana Żyłę, proboszcza parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej. Znałyśmy Księdza Proboszcza i "jego" świątynię z prac konkursowych, prowadzonej przez mgr Bogumiłę Graczyk, grupy "Promyczki Najświętszej Maryi Panny" (drugie miejsce w naszym ubiegłorocznym konkursie). Tam, kilkaset kilometrów od Częstochowy, spotkałyśmy wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej w pięknym, rozsuwanym ołtarzu miejscowego zabytkowego kościoła, zbudowanego w okresie od XIII do XV wieku. Z ks. kan. Żyłą udałyśmy się do Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza. Uczestniczyłyśmy w Gminnym Konkursie Kolęd i Pastorałek, zorganizowanym już po raz siódmy. Mogłyśmy też podziwiać wykonane przez dzieci szopki. Kilkoma z nich zostałyśmy nawet obdarowane. Pisząca te słowa miała zaszczyt przewodniczyć konkursowemu jury, w którym zasiedli duchowni oraz przedstawicielki działających w Maszewie placówek wychowawczych i kulturalno-oświatowych. Poza świetną organizacją konkursu zachwycił nas również panujący w szkole klimat. Właściwie natychmiast po wejściu w progi szkoły dało się wyczuć niemal rodzinną atmosferę. Wśród zaproszonych gości była burmistrz Maszewa - mgr Jadwiga Ferensztajn. Jak sama mówi, jest tu częstym gościem, bo problemy oświaty nie są jej obce, a działania na tym polu uważa za jedne z najważniejszych swych zadań. Nam szczególnie miło było słyszeć, że Pani Burmistrz jest wierną czytelniczką Niedzieli.
Po rozstrzygnięciu konkursu zostałyśmy zaproszone na wieczerzę wigilijną. Były życzenia, wspólne śpiewanie kolęd i... pyszne domowe ciasta! W czasie rozmów przy stole dowiedziałyśmy się m.in., że gmina Maszewo jest jedyną w Polsce, gdzie wszystkie kierownicze funkcje sprawują kobiety. Może to jest tajemnica wspomnianej już rodzinnej atmosfery?... Jedno jest pewne: dzieci tu mieszkające mają wielkie szczęście. W ich szkole pracują życzliwi, uśmiechnięci i autentycznie serdeczni ludzie, którzy - dopingowani dodatkowo przez dyrektor, mgr Renatę Żak - pracują solidarnie dla pożytku swych podopiecznych i radości ich rodziców. Jeszcze raz dziękujemy Księdzu Proboszczowi, Pani Dyrektor i mgr Bogumile Graczyk za zaproszenie do Maszewa i wiele wspaniałych wzruszeń.

Reklama

Jasełka w Kołbaczu

Dzień następny, piątek 20 grudnia, bardzo słoneczny, choć mroźny, przeznaczony był na odwiedziny w Kołbaczu - wsi położonej nieopodal Puszczy Bukowej, kilkanaście kilometrów od Szczecina. Miejsce to słynie z zabytków, które są pozostałością mającego tu swą siedzibę (w latach 1174 -1353) Zakonu Cystersów. Najpierw odwiedziłyśmy proboszcza - ks. dziekana Dariusza Doburzyńskiego. U niego na plebanii, przy filiżance gorącej herbaty, wysłuchałyśmy najnowszej historii klasztoru, a następnie udałyśmy się do szkoły. To właśnie na zaproszenie Dyrekcji Szkoły, Księdza Proboszcza i prowadzącej zwycięską grupę naszego konkursu - "Rybki św. Piotra" - mgr Bogumiły Zawady przyjechałyśmy do SP w Kołbaczu. Obejrzałyśmy przygotowane właśnie przez p. Bogumiłę jasełka. Aktorzy świetnie odnaleźli się w swoich rolach. Ułatwiły im to z pewnością przygotowane własnym staraniem kostiumy. Nie można nie wspomnieć o wtórującym artystom chórze, któremu akompaniował dyrektor szkoły - mgr Franciszek Maziarz. Tak jak w Maszewie i tu był wigilijny stół i kolędowanie. Gdy wróciłyśmy do Księdza Proboszcza, był czas, żeby obejrzeć wszystko, o czym wcześniej usłyszałyśmy: kościół parafialny z XVII wieku pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, Dom Opata, Dom Konwersów i cysterskie zabudowania gospodarcze. Ks. Doburzyński jest w pełni świadomy "bogactwa", jakiego stał się stróżem, i stara się robić wszystko, aby zachować je dla następnych pokoleń. Nasz Gospodarz jest również znanym w okolicy pielgrzymem. Od wielu lat prowadzi na Jasną Górę (jako dyrektor) Szczecińską Pielgrzymkę Pieszą.
Trzy dni na szczecińskiej ziemi minęły bardzo szybko. Utwierdziły nas w przekonaniu, że w polskich szkołach drzemie olbrzymia siła. Stanowią ją nauczyciele, którzy - często mimo nie najlepszych warunków pracy, niskiego wynagrodzenia i (co też się zdarza) braku zrozumienia - potrafią wykrzesać z młodych ludzi wiele dobra. Oczywiście, siła ta wynika również z postawy dzieci - mądrych, pracowitych, wychowanych w domach pełnych miłości, uwrażliwionych przez kapłanów na Boga i drugiego człowieka. Takich miejsc, jak Maszewo czy Kołbacz - wierzę w to - jest w Polsce bardzo wiele. Nie są one tak atrakcyjne dla mediów, jak te, w których dzieje się coś złego, stąd mało o nich wiemy. Przecież jednak ta obfitość dobra, która zdarza się w nich każdego dnia, nie zmarnuje się. Właśnie świadomość tego sprawia, że o przyszłości naszej Ojczyzny myślę bez lęku.

PS
Serdeczne Bóg zapłać przekazujemy tą drogą p. Danucie Włodarczyk, która na te kilka dni przygarnęła nas pod swój dach.

Wybrane dla Ciebie

15. rocznica śmierci Jana Pawła II

2020-04-01 15:49

Ryszard Rzepecki/Biały Kruk

Mija 15. rocznica śmierci św. Jana Pawła II. "Ojciec Święty Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 r. wieczorem o godzinie 21.37 w swym prywatnym apartamencie" - informowało oświadczenie Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, ogłoszone w nocy z 2 na 3 kwietnia w Watykanie.

Więcej ...

Nietypowe rekolekcje

2020-04-02 14:59

Archiwum redakcji

Rekolekcje były głoszone w kościele Wyższego Seminarium Duchownego w Gościkowie-Paradyżu.

Wprowadzenie w całym kraju stanu epidemicznego spowodowało zamarcie wielu form kontaktów społecznych i religijnych. W okresie Wielkiego Postu mamy w Kościele dodatkowe nabożeństwa i spotkania.

Więcej ...

Reklama

#ODKUPIENI

Projekt Niedzieli na Wielki Post

#ODKUPIENI

Najpopularniejsze

Prymas Polski wydał szczegółowe rozporządzenie ws....

Polska

Prymas Polski wydał szczegółowe rozporządzenie ws....

Apel kard. Dziwisza: Zapalmy świece w oknach i zjednoczmy...

Kościół

Apel kard. Dziwisza: Zapalmy świece w oknach i zjednoczmy...

TVP zapowiada transmisje liturgii Triduum Paschalnego z...

Kościół

TVP zapowiada transmisje liturgii Triduum Paschalnego z...

Papież przestrzega przed „wirusowym ludobójstwem”

Franciszek

Papież przestrzega przed „wirusowym ludobójstwem”

Włochy: epidemia, która trwa ponad 40 lat…

Kościół

Włochy: epidemia, która trwa ponad 40 lat…

Alan Ames: nie bójcie się wirusa! Bóg się wami opiekuje

Duchowość

Alan Ames: nie bójcie się wirusa! Bóg się wami opiekuje

Papież na Placu św. Piotra będzie wznosił ręce i...

Kościół

Papież na Placu św. Piotra będzie wznosił ręce i...

Włochy: Czternastu zakonników-misjonarzy zmarło w...

Włochy

Włochy: Czternastu zakonników-misjonarzy zmarło w...

Transmisja Mszy św. z kaplicy na Jasnej Górze

Kościół

Transmisja Mszy św. z kaplicy na Jasnej Górze