Reklama

Sursum corda

Samarytańskie obowiązki chrześcijanina

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ojciec Święty wydał kolejne orędzie na Światowy Dzień Chorego, który obchodziliśmy 11 lutego - we wspomnienie objawień Matki Bożej w Lourdes. Tegoroczne - 11. już obchody Dnia odbywały się w Waszyngtonie. Z wielką radością czyta się tekst orędzia papieskiego. Jest piękny i głęboki, ale i praktyczny. Odsłania nowe aspekty spojrzenia na chorego, na zjawiska zachodzące w świecie i na samą służbę zdrowia.
Orędzie Ojca Świętego bazuje na tekście z 1 Listu św. Jana: "My także widzieliśmy i świadczymy, że Ojciec zesłał Syna jako Zbawiciela świata. (...) Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam" (1 J 4, 14. 16). Słowa te Ojciec Święty daje pod rozwagę pracownikom służby zdrowia wszystkich pionów - lekarzom, pielęgniarkom, służbie pomocniczej, technicznej i wolontariuszom. Zwraca uwagę, że człowiekowi wierzącemu wiara w zmartwychwstałego Chrystusa pomaga znaleźć właściwy sposób rozpoznania rzeczywistości, w której ma służyć.
Orędzie przypomina również, że trzeba ciągle pamiętać o podstawowym wymaganiu służby życiu. Nie można więc uznać aborcji, eutanazji ani stosowanej, niestety, w Ameryce kary śmierci - to już nie ten czas, nie ta świadomość. Nauka Chrystusa z trudem, ale przynosi owoce. Trzeba więc dążyć, by takiego okrucieństwa ludzi w stosunku do ludzi nie było.
Ojciec Święty zwraca się także do wolontariatu, do ludzi, którzy angażują się w prace służby zdrowia, nie otrzymując za to pieniędzy. Coraz częściej obok ludzi, którzy zawodowo służą chorym, ogromną rolę mają do odegrania sztaby wolontariuszy, pracujących na innych zasadach, poświęcających swój wolny czas dla dobrych celów. Ten rodzaj służby, obwarowany dobrym prawem o wolontariacie, zorganizowany przy szpitalu czy w innych instytucjach działających na rzecz zdrowia ludzkiego, ma przed sobą przyszłość, odpowiada bowiem na ogromne społeczne zapotrzebowanie.
Wolontariat zasługuje na uwagę z innego jeszcze punktu widzenia. Dzisiaj struktura pracy bardzo się zmienia m.in. przez komputeryzację. Setki pracujących ludzi zastępuje jeden komputer, który wykonuje daną czynność nawet w minutę. Stąd i zjawisko bezrobocia, które ma wymiar światowy, z pewnością będzie wymagać nowych ustawień ludzi, którzy będą mieć czas wolny, bo nie znajdą pracy. Wchodzimy więc w okres wielkich przemian. Ojciec Święty sygnalizuje tę sprawę, ukazując ogromne możliwości pomocowe wolontariatu, a jednocześnie domagając się znalezienia sposobu na zapewnienie wolontariuszom utrzymania. O takim aspekcie papieskiego orędzia powinniśmy wiedzieć, jest on bardzo widoczny w dokumencie.
Dalej Ojciec Święty dotyka sprawy szpitali katolickich. W Polsce takich szpitali jest mało, prowadzi je głównie Zakon Bronifratrów. Jan Paweł II zwraca uwagę, że w takich placówkach można szczególnie dużo zrobić dla chorych - można tam bowiem wykorzystywać ducha ewangelicznego.
Ojciec Święty podpowiada także, że przy szpitalach powinny być tworzone specjalne komitety etyczne, bo w sytuacjach trudnych pojawiają się problemy związane z etyką, chociażby pokusa ratowania życia za wszelką cenę. Ojciec Święty wyraźnie pisze, że nigdy nie wolno zamierzyć śmierci jednego człowieka, żeby ratować drugiego. Cel nie uświęca środków. Musimy wciąż przypominać tę podstawową zasadę katolickiej etyki.
Z treści orędzia widać oczekiwanie Ojca Świętego na zaangażowanie służby zdrowia, zakorzenione w głębokiej wierze w Chrystusa zmartwychwstałego. Widać też wielką troskę Papieża o profilaktykę, zapobieganie chorobom, m.in. takim jak AIDS czy też nie opanowanym dotychczas, jak gruźlica, trąd i malaria.
Jan Paweł II zwraca się do kapelanów szpitali z prośbą o zaangażowane duszpasterstwo. Podkreśla, że w seminariach powinno się przygotowywać kleryków do dobrej pracy na rzecz służby zdrowiu.
Ojciec Święty od początku swego pontyfikatu wykazuje czynne zainteresowanie człowiekiem chorym. Podczas swych wszystkich pielgrzymek zawsze znajduje czas i miejsce na spotkania z chorymi. Widzimy więc ogromną pracę Papieża na rzecz życia i człowieka w pełni zdrowego, ale widzimy też, że jakimś komplementarnym elementem tego życia jest choroba, cierpienie. Papież daje przykład dobrego rozumienia cierpienia - w duchu wiary, w duchu miłości Bożej.
Światowy Dzień Chorego na pewno jednoczył wszystkich chorych. My, którzy być może nie czujemy się ludźmi chorymi, powinniśmy podejmować wszechstronną pomoc wobec ludzi chorych - czy to jako zorganizowani w służbę zdrowia, czy jako wolontariusze. Służąc bliźniemu w potrzebie, służymy samemu Chrystusowi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Po 12 lipca szkolne legitymacje wyłącznie w formie plastikowych kart

2024-07-06 15:45

gov.pl

Po 12 lipca 2024 r. szkoły będą mogły wystawiać uczniom wyłącznie legitymacje w formie plastikowych kart. Nowe dokumenty oznaczają jednak dodatkowe wydatki - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Więcej ...

Sejmowe głosowanie za aborcją do 9. miesiąca ciąży

2024-07-07 16:25

Kancelaria Sejmu

W tym tygodniu w sejmie do drugiego czytania trafi forsowany przez lewicę projekt ustawy nowelizacji kodeksu karnego. Postulowane zmiany to możliwość zabicia dziecka nawet w dziewiątym miesiącu ciąży, a także wykreślenie z kodeksu karania lekarzy nawet wtedy, gdy kobieta nie przeżyje aborcji.

Więcej ...

Papież: demokracja jest związana z wartościami osoby, braterstwa i ekologii integralnej

2024-07-07 09:13

Monika Książek

Na potrzebę chrześcijańskiego i ewangelicznego odczytania zjawisk społecznych, co jest ważne nie tylko w kontekście włoskim, ale stanowi przestrogę dla całej ludzkości i dla drogi wszystkich narodów - wskazał Franciszek w centrum kongresowym „Generali Convention Center” w Trieście na zakończenie 50. Tygodnia Społecznego. Przebiegał on pod hasłem „W sercu demokracji. Uczestnictwo między historią a przyszłością”. Wzięło w nim udział 900 katolików włoskich. "Tak bowiem jak kryzys demokracji przenika różne realia i narody, tak samo postawa odpowiedzialności za przemiany społeczne jest wezwaniem skierowanym do wszystkich chrześcijan, gdziekolwiek żyją i pracują, w każdej części świata" - powiedział papież i podkreślił, że demokracja jest związana z wartościami osoby, braterstwa i ekologii integralnej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Panie, daj mi serce wrażliwe do słuchania i ręce gotowe...

Wiara

Panie, daj mi serce wrażliwe do słuchania i ręce gotowe...

Rozważania na niedzielę: Czarna Madonna z Dublina

Wiara

Rozważania na niedzielę: Czarna Madonna z Dublina

Choć doniósł na niego brat, ten nie zaprzestał swojej...

Święci i błogosławieni

Choć doniósł na niego brat, ten nie zaprzestał swojej...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tłumy modliły się w intencji ks. Michała Olszewskiego

Kościół

Tłumy modliły się w intencji ks. Michała Olszewskiego

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

O 20:00 protest pod aresztem, gdzie osadzony jest ks....

Kościół

O 20:00 protest pod aresztem, gdzie osadzony jest ks....