Reklama

Nauka

Ratowo: cykl wakacyjnych warsztatów o pszczołach w Ostoi św. Antoniego

Adobe Stock.pl

W Ostoi św. Antoniego odbywa się cykl warsztatów adresowanych do dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych pod hasłem „Pszczoła - najważniejszy z zapylaczy”. Ich celem jest szeroko pojęta edukacja na temat roli pszczół w ekosystemie i rolnictwie ekologicznym.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Warsztaty poświęcone roli pszczół w zabytkowych wnętrzach oraz ogrodach zespołu klasztornego w Ratowie organizuje Stowarzyszenie Ratujmy Ratowo we współpracy z Sanktuarium Diecezjalnym pw. św. Antoniego z Padwy.

W programie przewidziano m.in. prelekcję, wygłoszoną przez osobę zajmującą się pszczołami naukowo, a także wieloletniego pszczelarza, filmiki edukacyjne, kreatywne formy poszerzenia wiedzy na temat roli pszczół i wspólne sadzenie roślin w założonej w klasztornych ogrodach oazie miododajnej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Sanktuarium św. Antoniego usytuowane jest w urokliwym dorzeczu Wkry, na obszarze chronionym Natura 2000. Bardzo ważną rolę odgrywa tu przyroda, której piękno można kontemplować o różnych porach roku. Troska o przyrodę - doskonałe dzieło Stwórcy - wprost wpisuje się również we franciszkańskie dziedzictwo ratowskiego konwentu, który został zbudowany przez Zakon Braci Mniejszych. Nasza inicjatywa jest też odpowiedzią na wezwanie Ojca św. Franciszka, zawarte w encyklice „Laudato Si” – podkreśla rektor sanktuarium ks. kan. Bogdan Pawłowski.

Reklama

W ramach warsztatów przybliżane jest m.in. pojęcie zapylacza, prezentowane przyczyny powstania układu roślina kwiatowa – zapylacz, omawiane gatunki pszczół oraz innych owadów zapylających zamieszkujących Polskę, podkreślane znaczenie pszczół i zapylaczy w ekosystemie i rolnictwie ekologicznym jak też ukazywane praktyczne aspekty zakładania oaz miododajnych z roślin łatwych w uprawie.

- Celem projektu jest uwrażliwianie społeczności Mazowsza na szczególną rolę pszczół w życiu każdego człowieka. Chcemy w ujęciu długofalowym zachęcić do szeroko zakrojonych działań na rzecz poprawy warunków bytowania zapylaczy, m.in poprzez powszechne zakładanie oaz miododajnych, a w rolnictwie - bezpieczne stosowanie środków ochrony roślin, m.in. poprzez rozpylanie ich w nocy - wskazuje Monika Pietrzak-Ners, wiceprezes stowarzyszenia.

W ramach projektu współfinansowanego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, zostaną przeprowadzone łącznie cztery warsztaty poświęcone roli pszczół oraz innych zapylaczy.

Ostoja św. Antoniego przy Sanktuarium w Ratowie to miejsce, gdzie można odpocząć w ciszy zabytkowego zespołu klasztornego, zanurzając się w wielowiekowej atmosferze modlitwy, świętości i uduchowienia. Pomocą może także służyć diecezjalny egzorcysta bądź psychoterapeuta. Ostoja dysponuje miejscami noclegowymi w zabytkowym budynku poklasztornym, dla grup na rekolekcje czy wyjazdy integracyjne.

Do dyspozycji jest m.in. baza noclegowa na 45 miejsc, konie, czysta rzeka do wędkowania czy popływania kajakiem, miejsce na ognisko, a przede wszystkim sanktuarium, któremu patronuje św. Antoni. W zakresie działalności ostoi znajduje się też organizacja różnego rodzaju warsztatów i spotkań społeczno-kulturalnych.

Ostoja św. Antoniego znajduje się na terenie zespołu klasztornego w Ratowie, który zajmuje wyjątkowe miejsce w historii sztuki. Na jego terenie znajduje się niewielki kościół, będący rokokową perłą z końca XVI w., jedynym na Mazowszu świadectwie teologii franciszkańskiej, utrwalonej w finezyjnych wizjach artystów okresu rokoka, jednego z najciekawszych, a zarazem najkrócej trwających okresów w historii sztuki. Od 2014 r. miejsce to jest Sanktuarium Diecezjalnym pw. św. Antoniego z Padwy. Początki kultu św. Antoniego sięgają XV w. Nie wiadomo jednak dokładnie, od kiedy znajduje się w nim „słynący łaskami” obraz św. Antoniego.

Podziel się:

Oceń:

2021-07-29 19:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

O czym bzyczą pszczoły w ulu? Badacze tłumaczą pszczele sygnały

Adobe Stock.pl

Tańce wywijane i wydzielanie feromonów to nie jedyne sposoby komunikacji pszczół. W niektórych sytuacjach, np. przed wyjściem trutni z ula czy kiedy matka składa za mało jaj, pszczoły dają sobie sygnały za pomocą drgań skrzydeł - pokazują badania polskich naukowców.

Więcej ...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Red

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

Więcej ...

Pielgrzymka Promienista z Rokitna do Myśliborza

2025-08-22 18:49
W tym roku hasłem pielgrzymki są słowa: „Ufaj jak bł. Karolina Kózkówna”, a w pielgrzymce niesione są relikwie młodej polskiej błogosławionej

Karolina Krasowska

W tym roku hasłem pielgrzymki są słowa: „Ufaj jak bł. Karolina Kózkówna”, a w pielgrzymce niesione są relikwie młodej polskiej błogosławionej

„Ufaj jak bł. Karolina Kózkówna” – to hasło XIX Pielgrzymki Promienistej, która 22 sierpnia wyruszyła z Rokitna do Myśliborza.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Królowej

Święta i uroczystości

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Królowej

Nowenna do Matki Bożej Częstochowskiej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Częstochowskiej

Nowenna do Matki Bożej Częstochowskiej 2024 (dzień 6.)

Nowenna do Matki Bożej Częstochowskiej 2024 (dzień 6.)

Zmarł Stanisław Soyka. Miał 66 lat

Wiadomości

Zmarł Stanisław Soyka. Miał 66 lat

Niepokojące informacje o stanie zdrowia ks. Olszewskiego

Kościół

Niepokojące informacje o stanie zdrowia ks. Olszewskiego

Nowenna ku czci św. Moniki

Wiara

Nowenna ku czci św. Moniki

Nowenna do Matki Bożej Częstochowskiej 2024 (dzień 1.)

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Częstochowskiej 2024 (dzień 1.)

Siostra Dorota odnaleziona!

Kościół

Siostra Dorota odnaleziona!

Zaginęła siostra zakonna. Zgromadzenie i policja prosi o...

Kościół

Zaginęła siostra zakonna. Zgromadzenie i policja prosi o...