Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków – Łagiewniki

Czynienie dobra staje się dobrym nawykiem

Małgorzata Pabis

    W sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach odbyła się dziś – 31 lipca – Ogólnopolska Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi i Szpiku Kostnego oraz ich rodzin.

    Mszy świętej w bazylice przewodniczył bp Robert Chrząszcz. Hasłem pielgrzymki były słowa: „Obrona życia ludzkiego miarą człowieczeństwa”.

Reklama

    Na początku Mszy świętej zebranych w Bazylice przywitał ks. Zbigniew Bielas, rektor sanktuarium Bożego Miłosierdzia. - Serdecznie w witam tu w bazylice Bożego Miłosierdzia wszystkich zgromadzonych na tej Mszy świętej, a szczególnie uczestników Pielgrzymki Honorowych Dawców Krwi, która co roku w ostatnią sobotę lipca odbywa się w sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Dziękujemy dziś Bogu bogatemu w miłosierdzie za tych, którzy oddając krew, ratują ludzkie życie. Wpatrujemy się w obraz Jezusa Miłosiernego, Jego przebity bok, z którego wypłynęła Krew i Woda – mówił ks. Bielas.

    Rektor łagiewnickiego sanktuarium przypomniał, że patronat honorowy nad pielgrzymką objął ks. abp Marek Jędraszewski. W skierowanym o pielgrzymów słowie metropolita krakowski napisał: „Organizatorom oraz wszystkim Uczestnikom Pielgrzymki życzę, by to wydarzenie stało się inspiracją do odważnego przyjęcia wezwania do zawierzenia się Chrystusowi i kształtowania życia zgodnie z Jego nauką”.

Reklama

    W homilii bp Robert Chrząszcz zwrócił się do oddających krew: - To właśnie wy, drodzy pielgrzymi, jesteście dzisiaj uosobieniem słów św. Pawła Apostoła wypowiedzianych w Efezie. Trzeba wspierać słabych i pamiętać o słowach Pana Jezusa, które On sam wypowiedział: „więcej szczęścia jest w dawaniu aniżeli w braniu”. Także warto pamiętać o słowach napisanych do Koryntian: „Każdy przeto niech postąpi tak, jak mu nakazuje jego serce, nie żałując i nie czując się przymuszonym, albowiem radosnego dawcę miłuje Bóg”. Parafrazując nieco przekornie jedno z pytań pojawiających się na portalach PCK, Caritasu i innych - czy oddawanie krwi uzależnia- odpowiadamy najpierw oficjalnym tekstem z Ministerstwa Zdrowia: „oddawanie krwi nie powoduje żadnych skutków ubocznych i nie uzależnia”. Natomiast, i tu musimy to dodać, i trzeba to powiedzieć - czynienie dobra, dzielenie się tym co mamy, w pewnym sensie uzależnia, to znaczy staje się dobrym nawykiem, a nawet sposobem na życie. I za to wam, bracia i siostry dzisiaj z całego serca chcę podziękować. Nie tylko ja, ale myślę wszyscy, którzy widzą ważność tych wszystkich, którzy oddają swoją krew, aby innym pomóc.

    Biskup Chrząszcz przypomniał, że doroczna Ogólnopolska Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi oraz Szpiku Kostnego i osób żyjących po przeszczepach odbywa się w sanktuarium Bożego Miłosierdzia, „gdzie nieustannie wzbija się w niebo modlitwa, którą świętej Siostrze Faustynie przekazał Pan Jezus: „O Krwi i wodo, któraś wypłynęła z Najświętszego Serca Jezusowego jako zdrój miłosierdzia dla nas - ufamy Tobie”.

    Na koniec Eucharystii bp Chrząszcz podziękował honorowym dawcom krwi za ich piękne świadectwo. – Dziękuję za to, że jesteście i że możemy na was zawsze liczyć. Pamiętajcie, że „radosnego dawcę Bóg miłuje”.

    Na sobotnią pielgrzymkę przybyli do Łagiewnik dawcy krwi z Mielca, Zakopanego, Zabierzowa, Piekar Śląskich, Kobiernic, Tarnawy Dolnej, Sulejówka, Białegostoku, Starego Sącza, Janowca Wielkopolskiego, Brzeźnicy, Krynicy Zdrój, Łużnej, Grybowa oraz Krakowa

2021-07-31 17:01

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: trwa 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy

2021-09-19 09:48
Pielgrzymka ludzi pracy

Karol Porwich/Niedziela

Pielgrzymka ludzi pracy

Pod hasłem „Tobie Matko zawierzamy Ojczyznę i Ludzi Pracy” na Jasnej Górze trwa 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy. Główna Msza św. odprawiona zostanie o godz. 11.00 na Szczycie pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego, krajowego duszpasterza Ludzi Pracy, z kazaniem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego. Pielgrzymce towarzyszy wystawa bł. Ks. Jerzy Popiełuszko, kapłan i męczennik.

Więcej ...

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Więcej ...

Ks. Zollner: seksualność wciąż jest tematem tabu

2021-09-20 16:03

Grażyna Kołek

„Choć ciągle jesteśmy w Kościele w Europie Środkowo-Wschodniej w sytuacji mierzenia się z problemem wykorzystywania, to wiele zostało już zrobione, by chronić dzieci i bezbronnych dorosłych” – uważa ks. Hans Zollner, członek Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich. Uczestniczy on w warszawskiej konferencji o ochronie małoletnich w Kościołach Europy Środkowo-Wschodniej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Wiara

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Warszawa: Narodowy Marsz Życia i Rodziny

Warszawa: Narodowy Marsz Życia i Rodziny

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

Niedziela Częstochowska

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...

Wiara

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę