Reklama

Pod znakiem Rodła

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jesteśmy Polakami

Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci

Polak Polakowi bratem

Co dzień Polak Polakowi służy

Polska Matką naszą, nie wolno mówić o Matce źle

5 prawd zamieszczonych powyżej uchwalonych zostało 13 marca 1938 r. na kongresie w Berlinie przez Związek Polaków w Niemczech: "Celem tego, założonego 3 grudnia 1922r., Związku była przede wszystkim obrona praw mniejszości polskiej w Niemczech. Od 1928 r. prezesem tej organizacji był zmarły w 1939 r. wybitny działacz polski - ks. dr Bolesław Domański z Zakrzewa w pow. złotowskim. Związek podzielony został na 5 dzielnic: Śląsk, Ziemie Połabskie, Westfalię - Nadrenię, Prusy Wschodnie i Pogranicze.
Związkowi Polaków w Niemczech podlegał m.in. Związek Harcerstwa Polskiego, powołany w 1924 r. Jego pierwszym komendantem był Leon Powolny, w czasie II wojny światowej skazany na śmierć; ostatnim, przed wybuchem II wojny światowej - adwokat Paweł Kwoczek, więzień obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie.
Do Związku Polaków w Niemczech należał również założony w 1926 r. Związek Polskich Kół Śpiewaczych Śląska Opolskiego, który w swych szeregach zrzeszał aż 52 chóry polskie.
Ogromny wkład w krzewienie i utrzymywanie ducha polskiego na Śląsku wniosła prasa polska. Do wybuchu II wojny światowej ukazywały się: Katolik, Katolik 3 razy, Nowiny Codzienne, a ich czołowi redaktorzy i wydawcy to: Bronisław Koraszewski, Antoni Pawleta, Jan Łangowski.
Wielkie zasługi w utrzymaniu wiary katolickiej i polskości, tradycji patriotycznych mieli niestrudzeni duchowni, księża: Aleksander Skowroński, Karol Koziołek, Alojzy Ficek, Józef Szafranek, Norbert Bończyk, Konstanty Damrot.
Ludzie wywodzący się ze Związku Polaków w Niemczech stanowili trzon wojsk powstań śląskich, a wielu z nich kontynuowało swą chlubną działalność w szeregach Związku Walki Zbrojnej, potem w szeregach Armii Krajowej.
Z chwilą wybuchu II wojny światowej członkowie Związku Polaków w Niemczech i związanych z nim organizacji polskich poddawani byli prześladowaniom, wysyłkom do hitlerowskich obozów koncentracyjnych, gdzie byli bestialsko katowani i mordowani.
W 80. rocznicę powołania Związku Polaków w Niemczech (I Dzielnica Śląsk utworzona została w Bytomiu z siedzibą w Opolu, a jej pierwszym prezesem był wybitny, wielce zasłużony Kazimierz Malczewski) - z inicjatywy prezesa Koła nr 2 w Opolu Związku Oficerów Rezerwy RP, mgr. Włodzimierza Hundta, żołnierza AK okręgu poznańskiego - odbyły się ostatnio w Opolu uroczystości poświęcone naszym rodakom spod znaku "Rodła", symbolu świadczącego o więzi Związku Polaków w Niemczech z narodem polskim i jego kulturą. Te pełne wzruszeń uroczystości rozpoczęła Msza św. koncelebrowana w katedrze opolskiej przez ks. prał. dr. Zygmunta Nabzdyka, który wygłosił okolicznościową homilię, w asyście ks. prał. dr. Stefana Baldiego i ks. Alojzego Sitka.
W opolskim ratuszu odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej, w czasie której jej przewodniczący - dr Ryszard Ciecierski nadał 15 "rodłakom" tytuły zasłużonych i honorowych obywateli Opola. Tytuły "Zasłużony Obywatel Miasta Opola" otrzymali: Agnieszka Białkowska, Anna Gadzińska, Maria Kwoczek, Bronisława Liguda-Kozak, Jan Marszałek, Gertruda Nolepa, Helena Poliwoda i Maria Wolska (wszyscy z Opola), a tytuły "Honorowy Obywatel Miasta Opola" - Irena Hundt (Suchy Bór), Władysław Gomoła (Strzelce Opolskie), Piotr Kapica (Strzelce Opolskie), Wanda Łangowska (Kotórz Mały), Franciszek Mikuła (Dobrzyń Mały), Teresa Patoła (Strzelce Opolskie), Julian Planetorz (Kędzierzyn-Koźle).
Są to ostatni już żywi świadkowie historii tej starej polskiej ziemi, której wierni byli przez całe swoje życie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Adobe Stock

8 maja to wyjątkowe święto dla czcicieli Matki Bożej Pompejańskiej i odmawiających nowennę pompejańską. To dzień poświęcenia Sanktuarium Królowej Różańca Świętego.

Więcej ...

W 2024 r. było więcej powołań męskich, a mniej żeńskich

2025-05-07 22:20

Karol Porwich/Niedziela

W 2024 r. do seminariów diecezjalnych i zakonnych wstąpiło 301 mężczyzn, o 21 więcej niż w 2023 r. Żeński nowicjat zakonny rozpoczęło 66 kobiet, a w klasztorach kontemplacyjnych przybyło 15 mniszek, o 12 mniej niż rok wcześniej – poinformowała Krajowa Rada Duszpasterstwa Powołań.

Więcej ...

Uwaga! Strona faustyna.pl została zhakowana

2025-05-08 11:20

fot. canva

Oficjalna strona faustyna.pl została zaatakowana przez hakerów - informuje Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Wiadomości

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Czarny dym nad Watykanem!

Kościół

Czarny dym nad Watykanem!

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Kościół

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...