Reklama

Prezentacja poematu Jana Pawła II w Krakowie

Otworzyć skrzydła Tryptyku

Podczas promocji

Adam Wojnar

Podczas promocji "Tryptyku rzymskiego"

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Na pierwszej stronie zbioru poezji Jana Pawła II jest tytuł: Tryptyk rzymski, a przy nim rysunek Michała Anioła: zamknięta brama. To zaproszenie, żeby "otworzyć" skrzydła tryptyku, nie zwyczajne skrzydła drzwi, ale żeby wejść w świat Poety" - tak metropolita krakowski - kard. Franciszek Macharski rozpoczął 6 marca 2003 r. prezentację Tryptyku rzymskiego Jana Pawła II w Pałacu Biskupim w Krakowie.
Uroczystość zgromadziła najznamienitszych przedstawicieli Kościoła, świata kultury, nauki, a także władz wojewódzkich i samorządowych oraz mediów. Gospodarz spotkania - kard. Macharski po raz pierwszy przedstawił zebranym fragment listu, jaki otrzymał od Ojca Świętego po święceniach biskupich, z którego słów - jak sądził - wynikało, że "już nie pora na poezję i Jan Paweł chce pójść już tylko drogą Piotra i Stanisława". "Myliłem się - mówił Metropolita - I na tej drodze został sobą! Drzwi poezji pozostawił uchylone!". I dodał: "Ojciec Święty znów powrócił do nas - zawsze oczekiwany, ale w sposób żadną miarą nieoczekiwany. Dziękujemy za przyjście znów między nas! Ojcze Święty, dziękujemy za dar - najmilszy - który dziś w Krakowie otrzymuje świat".
Drugą część Tryptyku, pt. Medytacje nad "Księgą Rodzaju" na progu Kaplicy Sykstyńskiej, czytał podczas uroczystości Krzysztof Globisz - aktor Teatru Starego w Krakowie.
O swoim niezwykłym zaproszeniu przez Ojca Świętego do Rzymu wspominał Marek Skwarnicki, który był jednym z pierwszych świeckich czytelników Tryptyku. Po raz pierwszy czytał ten poemat w Rzymie, podczas kilku spotkań z Papieżem.
Omawiając poszczególne części Tryptyku, stwierdził, że dziś, w czasach szalenie zlaicyzowanych i nihilistycznych, powstał wspaniały hymn do Boga. "Ten Tryptyk - to wyznanie Papieża, który postanowił powiedzieć Kościołowi, jak wierzy, ukazać ogrom tajemnicy Boga w relacjach między Bogiem a człowiekiem, i skupić się na człowieczeństwie - tak jak to czyni w całym swoim nauczaniu". Wskazał także na polskie akcenty, jakie Ojciec Święty zawarł w Tryptyku.
W wielowątkowym wystąpieniu M. Skwarnicki poruszył zagadnienia odnoszące się do samej treści poematu i podkreślił, że całe otoczenie Papieża głęboko przeżywa fakt, że Ojciec Święty na granicy swojego czasu - czemu daje wyraz w sposób prosty, bezpretensjonalny, zwykły - w taki właśnie sposób, przez wiersze, daje świadectwo swojej niezwykłej dbałości o Kościół.
Tryptyk rzymski, napisany w języku polskim, został wydany w Krakowie w wersji oryginalnej nakładem Wydawnictwa św. Stanisława. Prezentacja poetyckiej książki Jana Pawła II odbyła się w momencie zakończenia takiej samej prezentacji w Auli Jana Pawła II Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej w Rzymie. Edycja włoska dzieła przedstawiona została przez kard. Josepha Ratzingera, prefekta Kongregacji Nauki Wiary, oraz prof. Giovanni Reale, historyka literatury, specjalistę od spraw poezji Karola Wojtyły. Według Marka Skwarnickiego, "Tryptyk nie jest dokumentem nauczania Papieża, ale nie jest też wierszem wyłącznie medytującym w sensie racjonalnym. To jest poezja mistyczna".
Od 6 marca br. Tryptyk rzymski jest już w księgarniach. Jego kolportażem zajęło się Wydawnictwo WAM z Krakowa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Watykan/ Papież: błogosławiony Pier Giorgio Frassati będzie wkrótce świętym

2024-06-24 11:30
Bł. Pier Giorgio Frassati

Luciana Frassati/Wikipedia

Bł. Pier Giorgio Frassati

“Błogosławiony Pier Giorgio Frassati będzie wkrótce świętym”- powiedział w poniedziałek papież Franciszek podczas jednej z audiencji w Watykanie. Ten włoski błogosławiony związany jest z Polską; był wujkiem działaczki społecznej Wandy Gawrońskiej oraz polityka i dziennikarza Jasia Gawrońskiego.

Więcej ...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Adobe Stock

Nowenna do Krwi Chrystusa w każdej porze i potrzebie. Szczególnie do odmawiania przed rozpoczęciem lipca jako miesiąca szczególnej czci Krwi Chrystusa (22-30 czerwca).

Więcej ...

W związku z uroczystością Świętych Apostołów Piotra i Pawła zbiórka na tzw. "Świętopietrze"

2024-06-25 07:12

PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

W związku z przypadającą 29 czerwca w Kościele katolickim uroczystością Świętych Apostołów Piotra i Pawła planowana jest zbiórka na działalność apostolską i charytatywną papieża, nazywana świętopietrzem lub "Obolem św. Piotra".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Pielgrzymka prezydenckiego kapelana:

Wiara

Pielgrzymka prezydenckiego kapelana: "od Krzyża, do...

Archidiecezja warszawska: reklama z udziałem kard. Nycza...

Kościół

Archidiecezja warszawska: reklama z udziałem kard. Nycza...

Prośmy św. Jana Chrzciciela, aby pomógł nam być...

Wiara

Prośmy św. Jana Chrzciciela, aby pomógł nam być...

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?