Reklama

Niedziela Wrocławska

Wiara źródłem uzdrowienia - [41.PPW - dzień 2]

ks. bp Jacek Kiciński

Michalina Stopka

ks. bp Jacek Kiciński

Rozpoczął się drugi dzień 41. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej.

Już o 6:00 pielgrzymi mogli skorzystać z gościnności sióstr Boromeuszek. Godzinę później, tak, aby zachować post eucharystyczny, pielgrzymi spotkali się na Eucharystii. Przewodniczył jej i homilię wygłosił ks. bp Jacek Kiciński.

Swoje rozważanie bp Jacek rozpoczął od przywołania, św. Jana Marię Vianneya, który wspominany jest dziś w liturgii, a patronuje proboszczom. Następnie kaznodzieja nawiązał do Ewangelii, w której główną bohaterką jest kobieta kananejska prosząca Jezusa o zdrowie dla córki oraz do starotestamentalnej historii narodu wybranego, który zaczął wątpić w moc Bożą - Jesteśmy świadkami dwóch spotkań. Izraelici byli o krok od ziemi obiecanej. [...] Zaczynali szemrać i zapomnieli, co Bóg uczynił dla nich. Doświadczyli ogrom znaków Bożego prowadzenia i 40 dni rozeznania zostały zmarnowane. Jak można było zmarnować czas, który Bóg dał Izraelowi? [...] Można być blisko ziemi obiecanej i do niej nie wejść, jeśli człowiek zapomni o tym, co Bóg uczynił dla niego - mówił bp Kiciński, dodając refleksję na temat spotkania Jezusa z kobietą kananejską - Wypowiada ona słowa: „Ulituj się nade mną”. Te słowa mówi do Jezusa, ale prosi nie we własne intencji, ale w imieniu córki. [...] Fenomen kobiety polega na tym, że jeśli prosi, to rzadko dla siebie, ale raczej dla kogoś drugiego. [...] Jezus wysłuchuje i pokazuje uczniom, że przyszedł do każdego człowieka, a wiara jest źródłem uzdrowienia.

Reklama

Przekładając Ewangelię na czas współczesny, bp Jacek przestrzegał pielgrzymów przed przyzwyczejniem - My jesteś spadkobiercami ziemi obiecanej. Jest nią Kościół, którym my jesteśmy. Jest w nim Chrystus. W Kościele Chrystus nas karmi swoim Ciałem i Krwią i uzdrawia w sakramentach. Niekiedy o tym zapominamy i zatrzymujemy się na tym, co zewnętrzne. Zamiast wejść w głębię Kościoła, patrzymy na to, co powierzchowne, a zwłaszcza na wymiar ludzi. Przez to stajemy się narodem wybranym, który zaczyna szemrać - nauczał biskup.

Kontynuując myśl, hierarcha przywołał słowa: „Jestem wierzący, ale nie zgadzam się z…”; „Wierzę, ale po co mam chodzić do spowiedzi?”; „Wierzę, ale Kościół musi zmienić swoją naukę”; - Są też ci, którzy szemrzą przeciwko Ojcu Świętemu, jak naród wybrany przeciwko Mojżeszowi. Jeśli człowiek zacznie patrzeć na to, co zewnętrze, przestaje widzieć dobro. Jeśli zatrzyma się na tym, co zewnętrze w Kościele i na tym, co się o nim mówi, a nie wejdzie do jego wnętrza - nie znajdzie uzdrowienia. Można wiarę utracić i tak bywa, ale można też być niczym kobieta kananejska. Pokonała ona wszystkie bariery, które po ludzku uniemożliwiały jej spotkanie z Jezusem. Mierzy się z przeciwnościami, przebija się przez mentalność tamtych czasów, aby spotkać się z Chrystusem - podkreślił biskup.

Zachęcając do podjęcia refleksji nad usłyszanym słowem, bp Jacek zachęcił do zadania sobie pięciu pytań. Mają one pomóc odnowić wiarę: Czy jestem człowiekiem wierzącym? Czym dla mnie jest ziemia obiecana, którą jest Kościół? Czy toczę walkę duchową? Czy stawiam czoło przeciwnościom, czy ulegam pokusie szemrania? Czy ufam Bogu i wierzę, że jest w stanie zmienić wszystko w moim życiu?

Reklama

Na zakończenie bp Kiciński wyraził zachętę, aby prosić o wstawiennictwo św. Jana Marię Vianneya - Był on człowiekiem konfesjonału. Warto dziś pomodlić się w intencji osób, które mają problem ze spowiedzią, aby skorzystały z tego sakramentu miłosierdzia.

Po skończonej Eucharystii pielgrzymi udali się w drogę. Pomimo deszczowej pogody idą pełni entuzjazmu. Dotrą dziś do Oleśnicy. Po drodze zatrzymają się w Boleścinie, Jaksonowicach i Jenkowicach. Łącznie przejdą 28 km. Oprócz stałej grupy pielgrzymów dziś na trasie idą pątnicy z gr. 1 - pokutnej i gr. 18 - karmelitańskiej.

2021-08-04 09:17

Wybrane dla Ciebie

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową kopalnię krzemienia czekoladowego

2021-09-22 07:13

Monika Książek/Niedziela

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskie archeolodzy odkryli mającą nawet 10 tys. lat kopalnię krzemienia czekoladowego. Jak podkreśla kierownik badań dr Magdalena Sudoł-Procyk – to dotąd najdalej wysunięty na południowy zachód w Polsce tego typu obiekt.

Więcej ...

Zgromadzenie plenarne CCEE: głoszenie Chrystusa odpowiedzią na problemy Europy

2021-09-24 12:08

Włodzimierz Rędzioch

Głoszenie Ewangelii jest odpowiedzią Kościoła na problemy Europy – mówiono o tym podczas inauguracyjnej sesji zgromadzenia plenarnego Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE), obchodzącej 50-lecie istnienia. Odbywa się ono od 23 do 26 września w Rzymie pod hasłem: „50 lat służenia Europie. Pamięć i perspektywy w kontekście encykliki «Fratelli tutti»”. Otworzyła je wczoraj wieczorem Msza św. w bazylice św. Piotra pod przewodnictwem papieża Franciszka.

Więcej ...

Papież do nowego patriarchy katolickich Ormian

2021-09-24 20:36
Rafał Piotr XXI Minassian, nowy patriarcha katolickich Ormian

Vatican News

Rafał Piotr XXI Minassian, nowy patriarcha katolickich Ormian

Franciszek skierował list do nowego patriarchy katolickiego Kościoła ormiańskiego, Rafała Piotra XXI Minassiana. Kościół ten – jak pisze Papież - jest w pełni zaangażowany w sprawy narodu ormiańskiego, zachowuje jego pamięć i tradycje, a jednocześnie jest głęboko związany z Następcą Apostoła Piotra.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Polska

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Odnaleziono listy więźniów niemieckiego obozu...

Wiadomości

Odnaleziono listy więźniów niemieckiego obozu...

Papież przyjął na audiencji dwóch Polaków-nuncjuszy

Franciszek

Papież przyjął na audiencji dwóch Polaków-nuncjuszy

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

W wolnej chwili

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Franciszek

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Polska

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Święty od zadań trudnych

Wiara

Święty od zadań trudnych