Reklama

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z Belgii

Oświadczenie ComECE w sprawie wojny w Iraku

Biskupi Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (ComECE) zebrani na wiosennej sesji plenarnej w Brukseli opublikowali oświadczenie w sprawie wojny w Iraku. We wspólnym apelu, ogłoszonym 28 marca br., wyrazili solidarność z ludźmi cierpiącymi na skutek wojny i zapewnili o modlitwie w intencji pokoju na świecie. Jednocześnie zaapelowali do polityków i instytucji UE o większą współpracę w interesie pokoju i sprawiedliwości oraz o niesienie pomocy poszkodowanym w wojnie. Biskupi ComECE wyrazili też przekonanie, że Narody Zjednoczone będą nadal odgrywały wiodącą rolę w budowaniu pokoju na świecie.
Uczestnicy sesji plenarnej ComECE mogli zapoznać się także ze stanem prac Konwentu Europejskiego nad przyszłym traktatem konstytucyjnym UE. Gośćmi biskupów byli m.in. przewodniczący komisji zagranicznej Parlamentu Europejskiego i koordynator frakcji Europejskiej Partii Ludowej w Konwencie Europejskim - Elmar Brok i wiceprzewodniczący Konwentu Europejskiego - Jean-Luc Dehaene.
Podczas sesji plenarnej wybrano również skład prezydium ComECE na najbliższe trzy lata: przewodniczącym został ponownie bp Josef Homeyer z Hildesheim w Niemczech, a wiceprzewodniczącymi - bp Adrianus van Luyn z Rotterdamu (również ponownie) i abp Hippolyte Simon z Clermont we Francji.

Ze Szwajcarii

UCIP zaniepokojona wojną w Iraku

Wielkie zaniepokojenie obecną sytuacją międzynarodową w związku z wojną w Iraku wyraziła Międzynarodowa Katolicka Unia Prasy (UCIP). W specjalnym "Oświadczeniu na ten czas wojny" organizacja oceniła to wydarzenie z punktu widzenia przestrzegania praw i konwencji międzynarodowych, wolności prasy i etyki, znaczenia zawodu dziennikarza i stanowiska Stolicy Apostolskiej. UCIP boleje z powodu nadużywania wolności prasy przez wiele światowych mediów i dziennikarzy oraz poświęcania zasad etycznych i niepokojów ludzkości dla pieniędzy, sławy i własnej pozycji przy przedstawianiu obecnego konfliktu. "Wielu dziennikarzy uczyniło z wojny wiadomość rozrywkową dla ludu i widowisko w porze największej oglądalności, szczególnie w telewizji" - napisali autorzy dokumentu. Zdaniem UCIP, obecnie jest stosowny czas do ukazania prawdziwego posłannictwa dziennikarzy jako ludzi zdolnych kształtować wolną i zdrową opinię publiczną. UCIP - będąc forum ludzi mediów zarówno świeckich, jak i religijnych - wierzy, iż wszystkie instytucje medialne, dziennikarze i inne osoby pracujące w tej dziedzinie winny brać pod uwagę wszystkie skutki ich działań i rozważać, w jakim stopniu przyczyniają się one do budowania pokoju, dobra i sprawiedliwości na całym świecie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Z Niemiec

Irackie dzieci chorują i umierają

Kierujący programem pomocy dla Iraku Carel de Rooy zaalarmował 1 kwietnia br. w Berlinie, że "wiele dzieci i kobiet w ciąży nie przeżyje" bez zintensyfikowanej pomocy w postaci wody, żywności i leków. "Dzieci i tak już są bardzo osłabione w konsekwencji sankcji gospodarczych nałożonych na Irak" - powiedzieli m.in. przedstawiciele funduszu pomocy dzieciom Narodów Zjednoczonych UNICEF, wyrażając nadzieję, że strona iracka podejmie program "ropa za żywność", przyjęty przez Radę Bezpieczeństwa ONZ. Ambasador UNICEF - Sabine Christiansen zwróciła uwagę na psychiczne obciążenie, jakim są dla dzieci utrzymujące się bombardowania. "Media w swoich relacjach nie zwracają na to uwagi" - zauważyła.
Tymczasem Caritas Internationalis podaje, że jest w stanie objąć pomocą humanitarną 260 tys. Irakijczyków, którzy już opuścili swoje domostwa albo będą do tego zmuszeni w najbliższym czasie (w tym ponad 1,5 tys. kobiet w ciąży i matek karmiących oraz 2,4 tys. dzieci poniżej 5. roku życia).

Z Chin

Wielu Chińczyków przechodzi na katolicyzm

Każdego roku setki tysięcy mieszkańców Chińskiej Republiki Ludowej przechodzi na katolicyzm - poinformował Papieski Instytut Misji Zagranicznych PIME. Jego przełożony generalny - Gianbattista Zanchi - powiedział m.in. podczas specjalnej konferencji w Rzymie, że coraz silniejsza jest ostatnio tendencja do pojednania między katolikami z Kościoła "patriotycznego" - podległego władzom w Pekinie i "podziemnego" - uznającego zwierzchnictwo Stolicy Apostolskiej i nie uznawanego przez władze ChRL.
Jednocześnie uczestnicy konferencji zwrócili uwagę, iż obecnie rząd w Pekinie lepiej traktuje chrześcijan, niż to miało miejsce w przeszłości. W 1957 r. Kościół w ChRL pod naciskiem władz musiał zerwać więzi z Papieżem i Kościołem powszechnym.

Reklama

Kuba

Msza św. i marsz ulicami Hawany w intencji zwolnienia więźniów politycznych na Kubie odbyły się z inicjatywy matek i żon licznych w tym kraju więźniów sumienia. Po Mszy św. w parafii św. Ryty rodziny zatrzymanych i uwięzionych przeszły milcząc w białych strojach stołeczną ulicą Quinta Avenida.
"Postanowiliśmy odbyć ten pochód jako protest wobec niesprawiedliwego zatrzymywania i więzienia naszych najbliższych, których jedyną winą jest odcinanie się od totalitarnego rządu" - powiedziała m.in. Claudia Márquez Linares, kierująca niezależną agencją prasową Groupe de Travail Decoro.

USA

Biskupi amerykańscy nieustannie przypominają rządowi USA, że najważniejszą sprawą w konflikcie irackim jest ograniczenie ofiar wśród ludności cywilnej - powiedział m.in. arcybiskup Waszyngtonu, kard. Theodore E. McCarrick. W wywiadzie dla dziennika włoskiego Episkopatu Avvenire metropolita wyraził nadzieję, że dzięki modlitwie wojna w Iraku rychło się skończy i nie będzie przyczyną jeszcze większych cierpień.
Tuż po wybuchu wojny biskupi odprawili dziesiątki Mszy św., podczas których tysiące ludzi modliło się w intencji pokoju. "Modlimy się w intencji naszych kobiet i mężczyzn w mundurach oraz za życie niewinnych Irakijczyków" - powiedział m.in. kard. T. E. McCarrick.

Ziemia Święta

"W rok po dramatycznym okupowaniu przez Palestyńczyków Bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem sytuacja w mieście narodzenia Chrystusa jest nadal poważna" - powiedział kustosz Ziemi Świętej, o. Giovanni Battistelli, włoskiej agencji informacyjnej. Według jego relacji, nigdy w dziejach Palestyny ludzie nie żyli w tak trudnych warunkach. Miejscowa ludność, w 85 proc. żyjąca z turystyki, znalazła się na skraju nędzy, ponieważ nikt tam obecnie nie przyjeżdża. Bezrobocie przekroczyło 90 proc. Stale utrudniany przez izraelskie wojska dostęp do Betlejem, jak również budowa muru, który już odciął 60 chrześcijańskich rodzin od reszty miasta, jeszcze bardziej pogorszyły sytuację. Brakuje żywności i lekarstw, wojsko izraelskie zdemolowało dziesiątki budynków, co doprowadziło do braku mieszkań - powiedział m.in. kustosz Ziemi Świętej.

Rosja

W kościołach katolickich Sankt Petersburga i całej Rosji modlono się 1 kwietnia br. za duszę ks. prał. Konstantego Budkiewicza, rozstrzelanego przez bolszewików 80 lat temu, w nocy z Wielkiej Soboty na Niedzielę Wielkanocną 1923 r. Był on wieloletnim dziekanem petersburskim, znanym z gorącej wiary i wielkiej miłości do wiernych.
Sąd rewolucyjny oskarżył go o "prowadzenie działalności kontrrewolucyjnej". W stolicy Rosji odbył się pokazowy proces, na którym został on skazany na śmierć. Miał wówczas 56 lat. W ostatnim słowie przedstawił stanowisko Koś-cioła wobec władz, podkreślając zwłaszcza to, że Kościół stoi ponad partiami politycznymi, a jedyną jego bronią jest wiara. Tuż przed śmiercią przebaczył swym prześladowcom. Obecnie jest jednym z wielu kandydatów na ołtarze, których sprawy prowadzi Kościół katolicki w Rosji.

Tydzień na świecie

"Jedyną uprawnioną i sprawiedliwą wojną jest ta, którą toczy się z głodem, biedą i spychaniem ludzi na margines" - napisał prezydent Brazylii Luiz Inacio "Lula" da Silva w liście do Jana Pawła II. O treści listu poinformowały władze brazylijskie. Ojcu Świętemu ma go przekazać minister rozwoju rolnego tego kraju Miguel Rossetto, który odwiedzi Watykan.

Nuncjusz apostolski w Rosji - abp Antonio Mennini w wypowiedzi dla agencji "Interfax" wyraził zaniepokojenie przedłużającym się napięciem w stosunkach między stroną katolicką a Rosyjskim Kościołem Prawosławnym. Wolę utrzymania dobrych stosunków z wyznawcami różnych religii Rosji - m.in. muzułmańskich i prawosławnych - potwierdził nuncjusz ostatnimi spotkaniami z ich duchowymi przywódcami.

Wielkim sukcesem wydawniczym w Afryce okazała się książkowa wersja listu apostolskiego Jana Pawła II - Rosarium Virginis Mariae. Edycja Paulińska rozprowadziła już 15 tys. egz. tego dokumentu w języku angielskim i 20 tys. w języku suahili. Z kolei 30-tysięczny nakład osiągnęła broszurka przedstawiająca wprowadzone do Różańca przez Ojca Świętego tajemnice światła.

Amerykańska Izba Reprezentantów zobowiązała prezydenta USA George´a W. Busha do ogłoszenia Narodowego Dnia Modlitwy. Rezolucję przegłosowano olbrzymią przewagą 347głosów przy 49 przeciwko. Ma to być dzień modlitwy, postu i pokory o mądre decyzje przywódców oraz o pokój i pojednanie.

Na całym świecie nie ustają protesty przeciwko wojnie w Iraku. Największa antywojenna demonstracja, z udziałem ok. 1 mln osób, odbyła się w stolicy Indonezji - Dżakarcie. 250 tys. przeciwników wojny manifestowało w pakistańskim Peszawarze; wielotysięczne pokojowe demonstracje miały miejsce m.in. na ulicach Paryża, Rzymu, Berlina i Londynu.

Amnesty International podała w najnowszym raporcie, że wojna w Iraku spowodowała masowy wzrost naruszeń praw człowieka na świecie. Według tej organizacji, np. w Grecji policja ciężko pobiła 38 imigrantów irackich; wiele krajów - w tym UE - wstrzymało przyznawanie azylu Irakijczykom.

Szefowie dyplomacji Litwy, Łotwy, Estonii, Słowacji, Rumunii, Bułgarii i Słowenii podpisali w Brukseli protokoły o przystąpieniu do NATO.

Nadzór nad misją pokojową w Macedonii przejęła od NATO Unia Europejska. Celem operacji "Zgoda" jest przestrzeganie zawieszenia broni między Macedończykami i Albańczykami oraz nadzór, by prawa ludności albańskiej były respektowane przez władze Macedonii. To pierwsza tego typu operacja w dziejach UE.

W indyjskim stanie Gudżarat przejście z hinduizmu na inną wiarę jest prawnie zakazane. Uchwalona przez lokalny parlament - zdominowany przez nacjonalistyczną Indyjską Partię Ludową - ustawa weszła natychmiast w życie. Naruszenie ustawy będzie karane pozbawieniem wolności do 3 lat i wysoką grzywną.

2,5 roku minęło od wybuchu palestyńskiego powstania przeciwko Izraelowi, zwanego intifadą. Obliczono, że w jego wyniku zginęło już ponad 2,5 tys. Palestyńczyków i ponad 700 Izraelczyków oraz prawie 30 obcokrajowców. Niemal co piątą ofiarą są dzieci lub młodzi poniżej 18. roku życia.

Według doniesień prasy, największa i najbardziej prestiżowa agencja - Reuters przyniosła w ub. r. stratę sięgającą blisko 500 mln funtów brytyjskich i z tego powodu zmuszona byla zwolnić ok. 3 tys. swoich pracowników i współpracowników.

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Kim był św. Florian?

Więcej ...

Niech miłość do Maryi będzie sprawdzianem polskiego ducha

2024-05-03 23:18

Karol Porwich / Niedziela

- Maryja Królowa Polski, to tytuł, którym określił Bogarodzicę 1 kwietnia 1656 r. król Jan Kazimierz podczas ślubów lwowskich, by dramatyczne wówczas losy Ojczyzny i Kościoła powierzyć jej macierzyńskiej opiece, przypomniał na rozpoczęcie wieczornej Mszy św. w intencji archidiecezji częstochowskiej o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry. Wieczorna Eucharystia pod przewodnictwem abp Wacława Depo, metropolity częstochowskiego oraz Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego zwieńczyły uroczystości trzeciomajowe na Jasnej Górze. Towarzyszyła im szczególna modlitwa o pokój oraz w intencji Ojczyzny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość...

Kościół

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania