Reklama

Sursum corda

Kościół na cenzurowanym

Niedziela Ogólnopolska 15/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z kręgów SLD znów dały się słyszeć głosy, że Kościół w Polsce jest bardzo uprzywilejowany, że - mówiąc kolokwialnie - rządzi. W komentarzach prasowych czytamy, że Kościół najwięcej korzysta, kiedy lewica jest przy sterze. Cóż upoważnia do tego typu twierdzeń?
Mając świadomość głosu Kościoła rozlegającego się spod Jasnej Góry, myślę, że najwyższy już czas, byśmy tutaj, w kraju, popatrzyli na siebie nawzajem oczami ludzi sobie życzliwych. Kościół pełni swoją misję jako misję miłości, głosząc pełny rozwój człowieka, poszanowanie bliźniego, a wzorem jest mu w tym sam Mistrz z Nazaretu - Jezus Chrystus. Kościół więc pochyla się nad wieloma sprawami nie po to, żeby sprawować rządy, ale żeby człowiekowi pomagać, żeby go wspierać, żeby go formować wewnętrznie. Zrozumienie misji Kościoła w Polsce - kraju katolickim - powinno być tym bardziej oczywiste. Mają więc nasze dzieci prawo, a nawet obowiązek, patrzeć w szkole na krzyż symbolizujący Chrystusa i poznawać Jego naukę, tak jak zdobywają wiedzę dotyczącą różnych dziedzin życia. Ale i księża uczący dzieci religii mają prawo, tak jak i inni nauczyciele, do wynagrodzenia za swoją pracę. Mają też prawo instytucje kościelne do swego mienia, tak bezprawnie im kiedyś odebranego i tak dziś już zdewastowanego, wymagającego ogromnych nakładów, zwłaszcza że mienie to służy ludziom. Znamy przecież zakonne przedszkola, szkoły, ośrodki pomocy, jadłodajnie, świetlice parafialne, biblioteki itp. To wszystko służy dobru obywateli, służy Ojczyźnie. Trzeba więc tylko mieć otwarte oczy i być mądrym.
Kościół poza spełnianiem swej funkcji misyjnej uzupełnia to, czego nie wypełnia państwo. Przypatrzmy się choćby kościelnej organizacji Caritas, która pracuje cicho, zwyczajnie, służąc ludziom biednym i poszkodowanym przez los. Zauważmy także moralne, etyczne oddziaływanie Kościoła na obywateli. To praca nad tym, żeby ludzie byli lepsi, wiarygodni i odpowiedzialni. Przez akcję laicyzacyjną bowiem, przez odrzucanie Bożych przykazań, Bożego prawa, niestety, wielu zeszło na manowce i teraz państwo i my wszyscy mamy problemy. Kościół, wychowując ludzi, służy społeczeństwu i każdy - a zwłaszcza sprawujący władzę - powinien to dostrzegać.
Działalność Kościoła nie jest działalnością dochodową, to nie działalność np. wytwórni wód gazowanych, ale nie można powiedzieć, że Kościół, działając w strefie pozaekonomicznej, spełnia mniej ważne zadania. Rozumiem jednak, że to, czego oczekuje od katolików Kościół, a do czego winna obligować ich wiara, niejednokrotnie się nie podoba, bo jest niewygodne, zakłóca spokój wewnętrzny. Dlatego ludzie obarczają Kościół różnymi winami, dopatrując się przysłowiowego już źdźbła w oku bliźniego. Jako instytucja składająca się z ludzi Kościół też jest nieraz grzeszny, ale te ułomności trzeba odróżnić od istoty pracy Kościoła, która jest przecież pięknie realizowana i która ze wszech miar służy dobrze pojętej wolności człowieka, a więc i demokracji. Gdyby bowiem nie świadomi sensu swojej pracy i życia obywatele, być może nie obronilibyśmy się przed napływającą do nas ze świata tak bezkrytycznie przyjmowaną - a tak mocno lansowaną w mediach - falą deprawacji i zepsucia, ubraną w płaszczyk modnych dziś pojęć tolerancji, otwarcia na świat, a w rzeczywistości przynoszącą profity ludziom dbającym tylko o własne konta.
A z drugiej strony, my, katolicy, powinniśmy bardzo pilnować swojej dobrej opinii, bo upadki i nierzetelność każdego z nas jest odbierana jako słabość moralna i nierzetelność Kościoła, który jak słońce chce ogrzewać wszystkich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Komunikat KEP w sprawie zasad liturgicznych obowiązujących po śmierci Papieża

2025-04-22 07:34

Karol Porwich/Niedziela

W związku ze śmiercią papieża Franciszka, Komisja Konferencji Episkopatu Polski ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała komunikat w sprawie zasad liturgicznych.

Więcej ...

Dokument Benedykta XVI wprowadził modyfikacje do wyboru papieża

2025-04-22 07:01

Agata Kowalska

W dokumencie "Normas Nonnulas" (Niektóre normy) papież Benedykt XVI wniósł modyfikacje i uściślenia do poświęconej wyborowi papieża konstytucji apostolskiej Jana Pawła II "Universi Dominici gregis" z 1996 r. Dokument w formie listu apostolskiego podpisał 22 lutego 2013 r., a więc już po zapowiedzi ustąpienia z urzędu.

Więcej ...

Uwielbienie na Piasku

2025-04-22 16:00
Uwielbienie Zmartwychwstałego Jezusa w kościele NMP na Piasku

Marzena Cyfert

Uwielbienie Zmartwychwstałego Jezusa w kościele NMP na Piasku

W Poniedziałek Wielkanocny charyzmatyczne wspólnoty archidiecezji wrocławskiej po raz jedenasty stanęły razem przed Panem, aby dziękować za Jego Zmartwychwstanie. Modlitwę zanoszono również w intencji zmarłego papieża Franciszka.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Pierwsze obrazy Ojca Świętego leżącego w Casa Santa...

Kościół

Pierwsze obrazy Ojca Świętego leżącego w Casa Santa...

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

Kościół

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

To znak, że papież odszedł w okresie wielkanocnym

Felietony

To znak, że papież odszedł w okresie wielkanocnym

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Co z postem w Wielką Sobotę?

Wiara

Co z postem w Wielką Sobotę?

Papież wydał dyspozycję na temat swojego pochówku

Kościół

Papież wydał dyspozycję na temat swojego pochówku

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Kościół

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy