Reklama

Drogi i rozdroża kultury chrześcijańskiej Europy

Niedziela Ogólnopolska 16/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Częstochowa, 30 kwietnia - 2 maja 2003 r.

Poznanie kultury ma zasadnicze znaczenie dla zrozumienia człowieka, jej twórcy i uczestnika. Jan Paweł II w siedzibie UNESCO (2 czerwca1980 r.) powiedział: "Kultura jest tym, przez co człowiek staje się bardziej człowiekiem: bardziej "jest". [...] Wszystko, co człowiek "ma", o tyle jest kulturotwórcze, o ile człowiek przez to, co posiada, może równocześnie pełniej "być" jako człowiek, pełniej stawać się człowiekiem".
Dla chrześcijanina kultura jest środkiem w dążeniu do celu. Wieczny wymiar mają treści, którymi człowiek żyje, i te absolutne - dobro, prawda i piękno - znajdują swoją pełną realizację nie w kulturze, lecz w Bogu. Kultura nie jest bytem autonomicznym, ma swoje źródła w wierze. Lapidarnie sformułował tę myśl włoski filozof i polityk Rocco Buttiglione: "Chrześcijanin wie doskonale, że należy do pewnej określonej kultury, ale kształtuje tę kulturę w taki sposób, aby dla wszystkich innych ludzkich kultur była ona drogą do ogólnej i jednocześnie konkretnej Prawdy".
W dzieleniu się dobrami kultury chrześcijanie mają do odegrania bardzo ważną rolę. Poprzez misje, działalność oświatową, charytatywną, moralną, poprzez okazywanie miłosierdzia Kościół wspomaga świat w dążeniu do osiągnięcia jedności opartej na kulturze sprawiedliwości i miłości społecznej.
Stąd Kościół zachęca chrześcijan świeckich, aby z odwagą i twórczą inteligencją byli obecni w miejscach kultury, jakimi są szkoły i uniwersytety, ośrodki badań naukowych i technicznych, środowiska twórczości artystycznej itp. Celem tej obecności jest nie tylko uznanie i ewentualne oczyszczenie krytycznie ocenianych elementów istniejącej kultury, ale także ich podniesienie przez oryginalne bogactwo Ewangelii i wiary chrześcijańskiej. Ewangelia przecież ustawicznie odnawia życie i kulturę grzesznego i słabego człowieka, nieustannie oczyszcza i podnosi obyczaje. Dlatego Kościół, wypełniając misję głoszenia Ewangelii, tym samym pobudza i nakłania do kultury życia osobistego i społecznego.
Ojciec Święty Jan Paweł II w diagnozie współczesnej kultury w szczególny sposób odnosi się do kultury Starego Kontynentu. Porównuje go do wielkiej rzeki, do której "wpadają rozliczne dopływy i strumienie, a różnorodność tworzących je tradycji i kultur jest jej wielkim bogactwem", podkreślając równocześnie, iż "zrąb tożsamości Europy zbudowany jest na chrześcijaństwie".
U podstaw europejskiej kultury leżą, obok greckiego logosu i rzymskiego prawa, chrześcijańskie wartości. "Kultury europejskiej - przypomina Papież - nie można zrozumieć bez chrześcijaństwa: Ewangelia stanowi jej fundament (...). Dynamizm wiary chrześcijańskiej wyzwolił w kulturze europejskiej ogromne zdolności twórcze. Historia świata zna wiele cywilizacji, których blask dawno zgasł, podczas gdy kultura europejska ciągle się odnawiała i ubogacała w dialogu z Ewangelią. Ten dialog jest istotnym składnikiem kultury europejskiej".
Wypowiedzi papieskie oraz chrześcijańska odpowiedzialność za kształt naszego kontynentu skłoniły naukowców z dwóch ośrodków w Częstochowie - Instytutu Teologicznego i Wyższej Szkoły Pedagogicznej - do podjęcia refleksji nad szerokim i aktualnym tematem dróg i rozdroży kultury chrześcijańskiej Europy.
Inspiracją stały się słowa Jana Pawła II z 14 listopada 2002 r., z przemówienia do senatorów i deputowanych we włoskim parlamencie: "Ufam, że w nowych fundamentach «wspólnego domu» europejskiego nie zabraknie «cementu» tego nadzwyczajnego dziedzictwa religijnego, kulturowego i cywilnego, które zadecydowało o wielkości Europy w ciągu wieków". O tym dziedzictwie będziemy mówić w trakcie obrad I Międzynarodowej Konferencji Naukowej z cyklu "Człowiek - Wiara - Kultura" (Częstochowa, 30 kwietnia - 2 maja br.).
Realizacji i organizacji nowej inicjatywy podjęli się: dr Urszula Cierniak z Instytutu Filologii Obcych WSP i ks. dr Jarosław Grabowski z Instytutu Teologicznego i Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie. Na obrady konferencyjne w Auli Wyższego Seminarium Duchownego i salach Instytutu Teologicznego (ul. św. Barbary 41, Częstochowa) zaprosiliśmy teologów, historyków, antropologów kultury, filozofów i filologów z kraju i zagranicy. Przez trzy dni, w dziesięciu sekcjach tematycznych, będą oni podejmować rozważania m.in. na temat dylematów, wobec których stawał i staje człowiek w kontakcie z chrześcijańską kulturą Europy. Będziemy się zastanawiać, w jaki sposób chrześcijaństwo wpływało i wpływa na charakter kultury europejskiej. Referenci podejmą tematy chrześcijańskiej koncepcji kultury i zagadnienie świętości w Europie. Ważne miejsce w wykładach zajmą kwestie dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego na Starym Kontynencie oraz transformacje zarówno w kulturze wschodniego, jak i zachodniego chrześcijaństwa. O wpływach chrześcijańskich w mediach i sztuce opowiedzą historycy sztuki i twórcy filmowi. Udział w Konferencji zapowiedziało ponad 70 przedstawicieli świata nauki i kultury z Polski, Rosji, Białorusi, Litwy, a także z Niemiec i Włoch.
Międzynarodową Konferencję mamy nadzieję uczynić stałą częścią Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej "Gaude Mater" (1-6 maja br.), który prezentuje muzykę wykonywaną przez wyznawców różnych religii świata i dla chrześcijan jest wydarzeniem o charakterze głęboko ekumenicznym.
Organizatorzy Konferencji ufają, że ich międzyuczelniana inicjatywa, która już spotkała się z szerokim odzewem krajowych i zagranicznych centrów naukowych, ma szansę stać się promocją miasta i jego środowisk intelektualnych.
Szczegółowe informacje i program Konferencji znajdują się na stronie internetowej: www.wsp.czest.pl/wydzialy/wfh/konferencja.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Posługa, a nie usługa

2024-09-11 11:08
Uczestnicy spotkania w Bierutowie

ks. Łukasz Romańczuk

Uczestnicy spotkania w Bierutowie

Kościół św. Józefa w Bierutowie był miejscem spotkania właścicieli i pracowników zakładów pogrzebowych.

Więcej ...

Muzeum Archidiecezjalne znów otwarte - [nasza recenzja]

2024-09-11 16:02
Muzeum Archidiecezjalne - wejście od placu katedralnego

Ks. Łukasz Romańczuk

Muzeum Archidiecezjalne - wejście od placu katedralnego

Odwiedziliśmy Muzeum Archidiecezjalne przy ul. Kanoniej 12 we Wrocławiu. Po przejściu poszczególnych sal i zobaczeniu wystawionych eksponatów, kompozycji i nowoczesnych udogodnień stwierdzamy, że odwiedzenie tego miejsca jest przyjemnością.

Więcej ...

Łowicz: bp Wojciech Osial – nowym biskupem łowickim

2024-09-12 12:02
Bp Wojciech Osial

BP KEP

Bp Wojciech Osial

Nowy biskup łowicki ma 53 lata, jest doktorem habilitowanym nauk wychowawczych. Jako biskup pomocniczy diecezji łowickiej posługiwał od ponad 8 lat. Od 9 marca br. pełnił też funkcję administratora apostolskiego sede vacante. W Konferencji Episkopatu Polski jest przewodniczącym Komisji Wychowania Katolickiego oraz Zespołu roboczego ds. kontaktów z Rządem RP w sprawie lekcji religii w szkole. Jest też członkiem Komisji Duszpasterstwa i Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży. Jego dewizą biskupią są słowa: „Dominus Cor Intuetur” (Pan patrzy w serce).

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Mama ks. Olszewskiego: To moje biedne umęczone dziecko......

Kościół

Mama ks. Olszewskiego: To moje biedne umęczone dziecko......

Wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi

Rok liturgiczny

Wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi

Odmówili aborcji i rozpoczęli modlitwę za...

Wiara

Odmówili aborcji i rozpoczęli modlitwę za...

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Wiara

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Oświadczenie Księży Sercanów ws. Ks. Michała...

Kościół

Oświadczenie Księży Sercanów ws. Ks. Michała...

Biskup świdnicki zachęca do włączenia się w nowennę w...

Kościół

Biskup świdnicki zachęca do włączenia się w nowennę w...

Martwy mężczyzna w mieszkaniu wikariusza w Drobinie –...

Kościół

Martwy mężczyzna w mieszkaniu wikariusza w Drobinie –...

Zmarła Rebecca Cheptegei, olimpijka z Paryża. Została...

Wiadomości

Zmarła Rebecca Cheptegei, olimpijka z Paryża. Została...

Sylvester Stallone – ocalały z aborcji: „Matka nie...

Wiara

Sylvester Stallone – ocalały z aborcji: „Matka nie...