Reklama

Psycholog radzi

Ocalić harmonię

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wyzwaniem dla człowieka jest nie tylko osiąganie kariery, zdobywanie pieniędzy czy wygospodarowanie czasu na rozmowę z własnymi dziećmi, ale także osiągnięcie i ocalenie harmonii własnej osobowości. Na przestrzeni wieków ludzie szukali właściwych dróg do osiągnięcia wewnętrznej i zewnętrznej równowagi. Człowiek ma bowiem wpisane w naturę pragnienie pełnej harmonii, zewnętrznej i wewnętrznej. Mimo utraty przez grzech pełni równowagi, człowiek przez całą ziemską wędrówkę dąży do harmonii z Bogiem, z ludźmi i ze światem.
Max Lüscher - szwajcarski psycholog, twórca "Testu Kolorów" - uczynił harmonię głównym motywem swoich rozważań naukowych. Wskazał cztery obszary, które o niej stanowią: szacunek wobec siebie samego, wewnętrzną wolność, zadowolenie i zaufanie do siebie.
U wielu ludzi, na pozór prawidłowo funkcjonujących w społeczeństwie czy w rodzinie, stan harmonijnej równowagi ulega zachwianiu bądź degradacji z powodu zaburzenia dobrego samopoczucia.
Pierwszym wyznacznikiem dobrego samopoczucia jest szacunek dla siebie. Dla chrześcijanina jest on wyrazem dobrze rozumianej miłości własnej. Koncentracja na sobie i przecenianie siebie albo pogarda dla siebie prowadzą do zachwiania szacunku względem siebie. Wielu ludzi zatraca szacunek dla siebie i zaczyna coraz silniej wirować w błędnym kole pomiędzy pogardą a przecenianiem siebie.
Drugim czynnikiem dobrego samopoczucia jest doświadczenie wewnętrznej wolności. Zagrożeniem wewnętrznej wolności jest przymuszanie siebie do czegoś lub ucieczka z pola odpowiedzialności. Aby obronić się przed tymi niebezpieczeństwami, należy, zdaniem M. Lüschera, zrozumieć siebie, czyli poznać motywy własnego działania oraz zachować wrażliwość na to, co się we mnie dzieje.
Julian - bogaty, bardzo mądry, pilny przedsiębiorca - poświęcił dobre samopoczucie związane z wewnętrzną wolnością dwom stronom zniewolenia: samoprzymusowi - kiedy bardzo ciężko pracował, aby zabezpieczyć swoje dobra i pozornej wolności - przez ucieczkę od siebie, gdy przedłużał do późnej nocy rozmowy o interesach, aby dystansować się od rodziny, a rano, w złym humorze - palił papierosy i rozsiadał się do późnego przedpołudnia, aby uchylać się od pracy. Otoczenie, obserwując go, gotowe było twierdzić, iż jest całkiem "normalnym człowiekiem". Przyzwyczajamy się i uważamy za normalne, że w małżeństwie nie dzieje się dobrze, że ktoś ma często bóle głowy, żołądka, owrzodzenie dwunastnicy lub bóle krzyża albo źle sypia, jest nałogowym palaczem lub "trochę za dużo pije". Rezygnowanie z własnej wolności zależy ostatecznie od wewnętrznej decyzji człowieka.
Samooskarżanie się lub bezpodstawne i gorzkie zarzuty wobec innych mogą zagrażać zadowoleniu, które jest trzecim przejawem dobrego samopoczucia. Według M. Lüschera, wyrazem niezadowolenia z siebie jest negatywna bądź obojętna postawa wobec otoczenia.
M. Lüscher ukazuje, jak odnaleźć utracone zadowolenie. Jedyną drogą jest wyzwolenie się z postawy roszczeniowej i zaakceptowanie odmiennego sposobu bycia innych osób, ćwiczenie się w cierpliwości wobec innych oraz gotowość zrozumienia drugiego człowieka. Głównym środkiem zaradczym na odzyskanie zadowolenia z siebie, z własnego życia, oraz odkrycie piękna i radości z przebywania z drugim człowiekiem jest nawrócenie, całkowita metanoia - przemiana myślenia i postępowania. Czy możliwe jest odzyskanie pełnego zadowolenia z siebie i życia bez odniesienia do Boga? To postawa religijna ułatwia obudzenie w człowieku ducha dziękczynienia za wszystko, co jest jego doświadczeniem życiowym.
Ostatnim konstytutywnym elementem dobrego samopoczucia, według M. Lüschera, jest zaufanie do siebie. Brak zaufania do siebie przejawia się w pragnieniu bycia ciągle podziwianym. Nierealizowanie tej potrzeby prowadzi do depresyjnego użalania się nad sobą. Przełamania tego błędnego koła należy dokonać na drodze uświadomienia i ukazania człowiekowi działań zasługujących na prawdziwy podziw. Jest to zadanie trudne, lecz możliwe do osiągnięcia. Bardzo ważne jest tu nastawienie konkretnego człowieka. To od niego i jego woli zależy odzyskanie zaufania do siebie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Matko Serdeczna, módl się za nami...

2024-05-02 20:37

Karol Porwich/Niedziela

Zasłuchani w „Polską litanię” ks. Jana Twardowskiego zatrzymamy się w stolicy diecezji sandomierskiej ze świadomością, że na jej terenie jest jeszcze kilka innych sanktuariów maryjnych.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Nosić obraz Maryi w oczach i sercu

2024-05-03 21:22
Kościół w Zwanowicach

ks. Tomasz Gospodaryk

Kościół w Zwanowicach

Mieszkańcy Zwanowic obchodzili dziś coroczny odpust ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Sumie odpustowej przewodniczył ks. Łukasz Romańczuk, odpowiedzialny za edycję wrocławską TK “Niedziela”

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady