Reklama

Z Jasnej Góry

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Odszedł O. Serafin Łukasik

7 kwietnia wspólnota jasnogórska na czele z generałem - o. Izydorem Matuszewskim żegnała zmarłego trzy dni wcześniej o. Serafina Mariana Łukasika. Mszy św. w Bazylice Jasnogórskiej przewodniczył metropolita częstochowski - abp Stanisław Nowak. Na uroczystość pogrzebową przybyła rodzina Zmarłego i delegaci z paulińskich klasztorów, których powitał podprzeor Jasnej Góry - o. Sebastian Matecki. Sekretarz generalny Zakonu - o. Jan Berny przypomniał życiorys o. Serafina, który przeżył 80 lat, w tym 62 lata w Zakonie i 54 - w kapłaństwie. W latach 60. był rektorem Paulińskiego Instytutu Teologicznego w Krakowie Na Skałce, był także członkiem Podkomisji Doktrynalnej Odnowy Soborowej Zakonu. Od 1977 r. pracował na Jasnej Górze jako przewodnik grup języka: włos-kiego, francuskiego, hiszpańskiego i angielskiego, opiekował się także chórami. Doczesne szczątki Zmarłego spoczęły na cmentarzu św. Rocha w Częstochowie w grobowcu paulińskim. Kondukt pogrzebowy prowadził podprzeor Jasnej Góry - o. Ireneusz Pompa.

Jasnogórskie rekolekcje

Reklama

8 kwietnia zakończyły się trzydniowe Rekolekcje Wielkopostne dla Kombatantów, przebiegające pod hasłem: Miej miłosierdzie dla nas - za mundur, za służbę Ojczyźnie, za honor żołnierza. Konferencje głosili: ks. płk Stanisław Rospondek - archidiecezjalny kapelan kombatantów i inicjator rekolekcji oraz o. Eustachy Rakoczy - jasnogórski kapelan żołnierzy niepodległości. W rekolekcjach wzięło udział ok. 100 kombatantów. Uczestnicy otrzymali mosiężne ryngrafy z Matką Bożą Jasnogórską na tle orła w koronie.
W dniach 6-12 kwietnia trwały ogólne Jasnogórskie Rekolekcje Wielkopostne. Nauki, których tematem były słowa: Z ciemności do światła, głosił o. Ryszard Bortkiewicz, paulin z parafii św. Barbary w Częstochowie.
W dniach 11-13 kwietnia 50 osób Akcji Katolickiej Diecezji Sosnowieckiej odprawiało swoje rekolekcje. Rozważania o modlitwie różańcowej oparte na liście papieskim prowadził ks. kan. Grzegorz Noszczyk. Organizatorem był zarząd Akcji Katolickiej w Sosnowcu wraz z prezesem Janem Majznerem. 12 kwietnia Mszę św. odprawił biskup diecezji Adam Śmigielski.
13 kwietnia zakończyły się trzydniowe rekolekcje dla młodzieży w Jasnogórskim Duszpasterstwie Młodzieżowym na Halach, w których wzięło udział ok. 500 osób. Rekolekcje, których tematem były słowa: Spojrzeć inaczej na krzyż, prowadził o. Augustyn Pelanowski, paulin z Krakowa, a ich organizatorem był duszpasterz młodzieży - o. Dariusz Nowicki z Jasnej Góry.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Modlitwa za ofiary Golgoty Wschodu

13 kwietnia br. - w 63. rocznicę mordu na ofiarach Golgoty Wschodu i w 60. rocznicę odkrycia masowych grobów w Katyniu - 70 kombatantów ze Związku Sybiraków i AK w Częstochowie uczestniczyło we Mszy św., której przewodniczył o. Tomasz Ciołek - wikariusz generalny Zakonu Paulinów. Mszę św. poprzedziło złożenie kwiatów pod pomnikiem Sybiraków na Jasnej Górze, a następnie odbył się przemarsz w asyście pocztów sztandarowych do Kaplicy Matki Bożej. W uroczystości wzięli udział: prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona, o. Jan Golonka - kapelan Wojska Polskiego i Franciszek Borkowski - prezes Związku Sybiraków w Częstochowie.

Z modlitwą w dojrzałe życie

Ponad 3,5 tysiąca maturzystów z diecezji sosnowieckiej przybyło 11 kwietnia w 10. diecezjalnej pielgrzymce, którą zorganizował ks. Paweł Brańka, diecezjalny duszpasterz młodzieży. Mszy św. przewodniczył biskup diecezji Adam Śmigielski.
12 kwietnia pod hasłem: Szukajcie wpierw Królestwa Bożego modliło się 3,4 tys. maturzystów 11. pielgrzymki diecezji łowickiej. Z młodzieżą przybyło 32 księży. Mszy św. przewodniczył biskup diecezji Alojzy Orszulik. Organizatorem był ks. Robert Kwatek.
Tego dnia przybyła również pielgrzymka maturzystów diecezji płockiej, licząca 6,7 tys. młodzieży i 59 księży. Hasłem pielgrzymki, za którą byli odpowiedzialni: ks. Ryszard Czekalski, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii w Płocku, ks. Andrzej Krasiński i s. Ernesta Zielińska, były słowa: Oto Matka twoja. Mszę św. odprawił biskup diecezji Stanisław Wielgus.

W skrócie

13 kwietnia uczczono pamięć trzynastu częstochowianek z Armii Krajowej zamordowanych w obozie Ravensbrück. W 61. rocznicę wydarzenia modlili się za nie żyjący bliscy, wśród nich Irena Olczyk, siostra jednej z rozstrzelanych - Haliny Krzemińskiej.

13 kwietnia w Bazylice Jasnogórskiej odbył się trzeci koncert pasyjny, w którym wystąpili: Iwona Sawulska - sopran; Marcin Lauzer - organista; Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Jerzego Swobody; Zespół Wokalny "La musica corale"; Chór Kameralny i Chór Mieszany Instytutu Muzyki WSP w Częstochowie. Koncert, poprzedzony wprowadzeniem podprzeora Jasnej Góry - o. Sebastiana Mateckiego, prowadziła Beata Młynarczyk. Organizatorami byli: Ośrodek Promocji Kultury "Gaude Mater" z Małgorzatą Nowak, Filharmonia Częstochowska z Beatą Ciemny i Klasztor Paulinów na Jasnej Górze.

Zapowiedzi

28 kwietnia - Pielgrzymka Maturzystów Diecezji Włocławskiej

29/30 kwietnia - Pielgrzymka Żołnierzy Górników

1-6 maja - Festiwal "Gaude Mater"

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji Mszy Świętych

2025-04-13 13:38

BP KEP

Dykasteria ds. Duchowieństwa wydała dekret ws. dyscypliny intencji Mszy Świętych. Dekret został zatwierdzony przez Ojca Świętego Franciszka, w dniu 13 kwietnia 2025 roku, w Niedzielę Palmową. Papież nakazał ogłoszenie dekretu i ustalił, że wchodzi on w życie w dniu 20 kwietnia 2025 roku, w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. Dekret podpisał kard. Lazzaro You Heung-sik, prefekt Dykasterii ds. Duchowieństwa.

Więcej ...

Abp Jędraszewski w Niedzielę Palmową: krzyż jest znakiem zwycięstwa miłości nad złem

2025-04-13 14:28

Karol Porwich/Niedziela

Krzyż dla jednych ma być poniżeniem człowieka i człowieczeństwa, a dla tych, którzy uwierzyli w jego moc, jest znakiem zwycięstwa miłości nad złem, grzechem, nieprawością - mówił abp Marek Jędraszewski w czasie Mszy św. w Niedzielę Palmową sprawowanej w katedrze na Wawelu.

Więcej ...

Kard. Koch przed 20. rocznicą wyboru kard. Ratzingera na Stolicę Piotrową

2025-04-14 12:33

Grzegorz Gałązka

Wobec obojętności na Boga, która panuje w dzisiejszym świecie, a niekiedy również w Kościele, nie ma pilniejszej misji niż głoszenie Boga i to nie jakiegokolwiek Boga, lecz tego, który objawił się w Jezusie Chrystusie - uważa kard. Kurt Koch. Podkreśla on, że największym problemem współczesnego Kościoła jest nieumiejętność przekazywania wiary przyszłym pokoleniom, a wynika to z kryzysu wiary. Ponieważ przekazywać można tylko to, do czego jest się przekonanym.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Kościół

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Czemu my także musimy akceptować cierpienie w naszym...

Wiara

Czemu my także musimy akceptować cierpienie w naszym...

Niedziela Palmowa w tradycji Kościoła

Wielki Post

Niedziela Palmowa w tradycji Kościoła

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Wiadomości

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Niedziela Wrocławska

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Wiadomości

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...

Wiara

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...