Reklama

Polska

Abp Guzdek: powinniśmy zabiegać, aby parafie były miejscem posługi myślenia oraz jednoczenia ludzi

Biskup polowy WP Józef Guzdek

PAP/Leszek Szymański

Biskup polowy WP Józef Guzdek

Powinniśmy nieustannie zabiegać, aby wspólnoty parafialne były miejscem posługi myślenia oraz jednoczenia ludzi zdolnych do współpracy w służbie Bogu i ojczyźnie - powiedział w niedzielę administrator apostolski Ordynariatu Polowego abp Józef Guzdek podczas mszy św. z okazji Święta Wojska Polskiego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Abp Guzdek przewodniczył w niedzielę mszy św. w Katedrze Wojska Polskiego w Warszawie z okazji święta Wojska Polskiego - w 101. rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 r.

W niedzielnej liturgii wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych: prezydent Andrzej Duda z małżonką, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, ministrowie, m.in.: obrony narodowej Mariusz Błaszczak, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmund Andrzejczak i generalicja.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii abp Guzdek podkreślił, że obchodząc uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i zarazem Święto Wojska Polskiego "myślą powracamy do wydarzeń z 1920 roku".

"Do Warszawy zbliżała się armia sowiecka, której celem było całkowite unicestwienie odrodzonego państwa polskiego. W sytuacji śmiertelnego zagrożenia na twarzach wielu naszych rodaków zarysowało się przerażenie, a w sercach zagościła trwoga" - zaznaczył.

Przypomniał, że w sytuacji śmiertelnego zagrożenia "Polacy wypełnili świątynie, narodowe sanktuaria i trwali na modlitwie". "Postąpili rozumnie, wszak modlitwa jest nie tylko czasem wołania o Bożą pomoc, ale także chwilą zjednoczenia, umacniania wspólnoty i słuchania słowa Bożego, które inspiruje do heroicznych czynów. W tamtej trudnej sytuacji kościoły stały się miejscem duchowej mobilizacji do walki w obronie najwyższych wartości: Ojczyzny i świętej wiary" - powiedział abp Guzdek.

Reklama

Według arcybiskupa Guzdka w sytuacji wielkiego kryzysu i zagrożenia narodowego bytu niezwykle istotne było powierzenie ważnych stanowisk w Wojsku Polskim doświadczonym oficerom.

"Józef Piłsudski, naczelnik państwa polskiego, dokonał właśnie takiego trafnego wyboru. W lipcu 1920 r., gdy wojna polsko-rosyjska weszła w decydującą fazę, Piłsudski wezwał z Paryża gen. Tadeusza Rozwadowskiego, wykształconego, niezwykle doświadczonego dowódcę i 22 lipca mianował go szefem Sztabu Generalnego. Jego nominacja okazała się momentem zwrotnym" - ocenił.

Dodał, że "kluczem do zwycięstwa była także doskonała współpraca między gen. Rozwadowskim a Józefem Piłsudskim, którzy w okresie najgorętszych walk umieli wznieść się ponad własne ambicje i wzajemne uprzedzenia".

"Naczelny wódz Józef Piłsudski udowodnił, że sukces jest możliwy wówczas, gdy postawi się na ludzi twórczych, doświadczonych i kompetentnych, którzy zapominając o własnych pożytkach, będą nade wszystko służyć dobru wspólnemu, jakim jest Polska. Sojusze są ważne, ale nade wszystko liczy się siła duchowa narodu, bezpieczeństwo ekonomiczne państwa oraz sprawna, dobrze wyposażona, wyszkolona i dowodzona armia" - zastrzegł abp Guzdek.

Reklama

Zdaniem administratora apostolskiego obecny czas również "możemy uznać za przełomowy". "Zapewne jest to czas próby. Doświadczamy skutków pandemii – wielu ludzkich dramatów i wielkiego kryzysu ekonomicznego o zasięgu globalnym. Z tego powodu narastają: niepokój, niepewność i frustracja. Zwłaszcza, że niektórzy zamiast wspierać walkę z pandemią – +walczą+ pandemią. W tym czasie mogliśmy wyraźniej poznać cnoty i wady naszego społeczeństwa, piękne i samarytańskie postawy personelu medycznego, służb mundurowych, harcerzy i wolontariuszy, i wielu naszych rodaków, ale także ludzką małość i brak odpowiedzialności" - podkreślił.

Według arcybiskupa Guzdka, "trzeba koniecznie wyciągać wnioski z przeszłości w trosce o przyszłość narodu i państwa".

"Pamiętając o wielkiej roli Kościoła w ostatecznym pokonaniu śmiertelnego wroga w 1920 roku, powinniśmy nieustannie zabiegać, aby wspólnoty parafialne były miejscem posługi myślenia oraz jednoczenia ludzi zdolnych do współpracy w służbie Bogu i Ojczyźnie. Szczególnie w czasie wielkiego kryzysu należy uczyć się racjonalnych postaw i odpowiedzialności za każde wypowiadane słowo, aby ono nie zburzyło wzajemnego zaufania i harmonii podejmowanych działań" - zaapelował.

"Trafne decyzje, jakich dokonał Józef Piłsudski, powinien nas inspirować do promowania ludzi prawych i stawiania na tych, którzy są odpowiednio przygotowani do pełnienia odpowiedzialnych zadań w państwie i w szeregach polskiej armii. Także dziś nie może zabraknąć odwagi, aby stawiać na najlepszych spośród najlepszych" - podkreślił administrator apostolski Ordynariatu Polowego.

Na zakończenie mszy św. abp Guzdek poświęcił przyniesione z okazji uroczystości Wniebowzięcia NMP, znanej także pod nazwą Matki Bożej Zielnej, bukiety ziół i kwiatów.

15 sierpnia - rocznica zwycięskiej bitwy w wojnie 1920 r., został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później święto wojska obchodzono 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 r. świętem Wojska Polskiego ponownie stał się 15 sierpnia. (PAP)

Podziel się:

Oceń:

+1 -3
2021-08-15 10:29

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Guzdek: w czasie II wojny światowej Polska zachowała się „jak trzeba”

Cezary Piwowarski/ pl.wikipedia.org

Możemy być dumni, że w chwili wielkiej próby Polska zachowała się „jak trzeba” – powiedział dziś podczas Mszy św. w katedrze polowej bp Józef Guzdek. Ordynariusz wojskowy przewodniczył Eucharystii w 73. rocznicę zakończenia II wojny światowej.

Więcej ...

Wiceminister edukacji mówi „nie” dalszemu ograniczaniu lekcji religii

2024-10-02 16:59
Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

Wczoraj na stronie Rządowego Centrum Legislacji ukazał się projekt rozporządzenia MEN zakładający ograniczenie nauki religii w szkołach do jednej godziny. Jak dziś stwierdził Henryk Kiepura, wiceminister edukacji, PSL nie poprze tej zmiany.

Więcej ...

Będą się modlić za kapłanów

2024-10-05 23:06
Pielgrzymi przejdą w procesji różańcowej z Białych Mórz do Łagiewnik

Biuro Prasowe AK

Pielgrzymi przejdą w procesji różańcowej z Białych Mórz do Łagiewnik

Po raz kolejny Margaretki spotkają się na modlitwie, można do nich dołączyć!

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nienarodzone dziecko uśmiecha się słysząc głos taty...

W wolnej chwili

Nienarodzone dziecko uśmiecha się słysząc głos taty...

Nowenna za młodzież do bł. Carlo Acutisa

Wiara

Nowenna za młodzież do bł. Carlo Acutisa

Górecka Pani – Matka Pocieszenia koronująca ludzkie...

Wiara

Górecka Pani – Matka Pocieszenia koronująca ludzkie...

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Jezus pierwszy nas...

Wiara

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Jezus pierwszy nas...

Na terenie diecezji sosnowieckiej zatrzymano dwóch...

Niedziela Sosnowiecka

Na terenie diecezji sosnowieckiej zatrzymano dwóch...

Wiceminister edukacji mówi „nie” dalszemu ograniczaniu...

Felietony

Wiceminister edukacji mówi „nie” dalszemu ograniczaniu...

Zmarł najstarszy kardynał Kościoła katolickiego

Kościół

Zmarł najstarszy kardynał Kościoła katolickiego

Nowenna do św. Franciszka z Asyżu

Wiara

Nowenna do św. Franciszka z Asyżu

Świadectwo Przemysława Babiarza: Pan Jezus nigdy mnie nie...

Wiara

Świadectwo Przemysława Babiarza: Pan Jezus nigdy mnie nie...