Reklama

Lednica

Spotkanie "Ambasadorów Lednickich"

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wielotysięczna rzesza młodzieży, śpiewy, nocne czuwanie w miejscu, gdzie miał miejsce chrzest Polski... - głównie tak kojarzyć się może zainicjowana siedem lat temu przez poznańskiego dominikanina - o. Jana Górę "Lednica 2000". Przedsięwzięcie dawno już jednak wykroczyło poza ramy jednego w roku spot-kania. Dziś nie tylko nadaje ono rytm całorocznym działaniom Duszpasterstwa Akademickiego przy klasztorze Ojców Dominikanów w Poznaniu, ale stopniowo przekształca się w ogólnopolski ruch lednicki.
Trzeci weekend marca był szczególnym czasem dla tych młodych z różnych zakątków Polski, którzy podjęli się informowania o idei Lednicy w swoich miastach oraz przygotowania formacyjnego wszystkich, których uda im się zaprosić na czuwanie lednickie zaplanowane w tym roku na 7 czerwca. Spotkania tzw. ambasadorów lednickich, bo o nich właśnie mowa, odbywają się dwa razy w roku: latem - w formie rekolekcji w domu św. Jacka na Jamnej koło Tarnowa i wiosną - w Poznaniu.
To ostatnie zgromadziło w tym roku aż 120 osób, jednak - według Alicji Silskiej - odpowiedzialnej w poznańskim Duszpasterstwie za spotkanie - Lednica ma już w kraju ponad trzystu mniej lub bardziej aktywnych ambasadorów. To dużo, biorąc pod uwagę, że pomysł ambasad zrodził się zaledwie dwa lata temu. Najprężniej działające ośrodki znajdują się obecnie w Łodzi, Krakowie i Katowicach. Nie ma nic dziwnego w tym, że inicjatywa rozwija się w tak szybkim tempie, skoro organizatorzy nie stronią od rozwiązań najnowocześniejszych, a większość ambasadorów zgłosiła się przez Internet!
Wiosenne spotkanie posłużyło przede wszystkim przekazaniu szczegółów dotyczących czerwcowego czuwania nad Jeziorem Lednickim. Ambasadorzy mieli okazję zobaczyć po raz pierwszy atrybuty związane z tegorocznymi nabożeństwami: lampki oliwne i talenty, które zostaną rozdane uczestnikom 7 czerwca. Znalazł się również w trakcie zjazdu w Poznaniu czas, aby podzielić się doświadczeniami w prowadzeniu "ambasady". Zaskakiwały nas relacje o tym, w jaki sposób młodzi znajdują wsparcie u miejscowych księży, katechetów, jak organizują spotkania w parafiach, szkołach, nawiązują kontakty z miejscowymi mediami... Miał także miejsce pokaz gotowych już kart do "księgi talentów", w której tworzeniu - dzięki zaangażowaniu ambasadorów - bierze obecnie udział wiele szkół. Idea księgi jest prosta: należy przedstawić w postaci graficznej własne uzdolnienia. To nam pomoże uświadomić sobie, jaki dar - który powinniśmy pomnażać - otrzymaliśmy. Kolejne karty stworzą całość olbrzymiej księgi.
Nie mogło w ciągu tego weekendu zabraknąć również krótkiej wyprawy na Lednicę pod Bramę III Tysiąclecia, gdzie być może już wkrótce w nowo powstającym ośrodku odbywać się będą kolejne zjazdy ambasadorów...

Tak na temat spotkania wypowiadali się sami ambasadorzy:
Martyna: ... jestem bardzo zadowolona, że Bóg pozwolił się z Wami spotkać... Mam tyle pomysłów, że chyba je zacznę spisywać: Dziękuję Mu za caluteńki sztab i jestem pełna podziwu dla wszystkich... Za to spotkanie i w ogóle za wszystko chwała Panu!
Paweł: Witam i pozdrawiam. Od wczoraj rozpocząłem wielką akcję rozpowszechniania Lednicy na skalę, jakiej Starogard Gdański jeszcze nigdy nie widział. Jestem bardzo szczęśliwy, że mogłem być na zjeździe ambasadorów. Jeszcze raz dziękuję za zaproszenie i całemu sztabowi za miłą atmosferę. Pozdrawiam.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Bogdan Rymanowski spotkał się z uczniami liceum sióstr nazaretanek

2025-04-03 18:31

zrzut ekranu YT

Każde wejście na antenę wiązało się z ryzykiem, że to właśnie oni będą musieli przekazać widzom tragiczną wiadomość - tak znany dziennikarz Bogdan Rymanowski wspomina 2 kwietnia 2005 r., dzień śmierci Jana Pawła II. Znany dziennikarz spotkał się z uczniami szkoły średniej prowadzonej przez siostry nazaretanki w Warszawie.

Więcej ...

Kraków: zamknięcie diecezjalnego etapu procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego ks. Józefa Kurzei

2025-04-03 14:05
Ks. Józef Kurzeja

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Ks. Józef Kurzeja

W kaplicy Arcybiskupów Krakowskich odbyła się sesja zamykająca diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego ks. Józefa Kurzei - pierwszego proboszcza i budowniczego kościoła św. Maksymiliana Kolbego w Mistrzejowicach.

Więcej ...

Za krzyżem przez las turzański

2025-04-03 23:35
Droga Krzyzowa w Trzebusce

Piotr Ożóg

Droga Krzyzowa w Trzebusce

Ponad 450 osób wzięło udział w wieczornym nabożeństwie Patriotycznej Drogi Krzyżowej zorganizowanym w piątek 28 marca w Trzebusce. Uczestniczy przeszli liczącą 4 km trasę wiodącą od miejsca obozu NKWD do grobowca w lesie turzańskim. Za polskich patriotów pomordowanych przez Sowietów w 1944 roku modlono się przy kamiennych stacjach poświęconych we wrześniu ubiegłego roku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Kościół

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Dwie siostry zakonne zabite przez uzbrojone gangi

Wiadomości

Dwie siostry zakonne zabite przez uzbrojone gangi

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Czy jestem pośród tych, którzy uwierzyli i zaufali...

Wiara

Czy jestem pośród tych, którzy uwierzyli i zaufali...

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Wiara

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Wiara

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!