Reklama

Z Jasnej Góry

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Modlitwa maturzystów

Reklama

We wtorek wielkanocny 22 kwietnia przybyły pielgrzymki archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej. Ponad 6 tysiącom maturzystów z Warszawy towarzyszyli: Prymas Polski - kard. Józef Glemp, bp Stanisław Kędziora z Warszawy Pragi oraz 64 księży. Hasłem pielgrzymek, których organizatorami byli: ks. Piotr Pawlukiewicz, ks. Henryk Małecki i ks. Marek Stolarczyk, były słowa: Poznać i umiłować Chrystusa.
W tym samym dniu z archidiecezji łódzkiej przybyło ponad 5 tys. maturzystów. Mszę św. dla nich odprawił metropolita łódzki - abp Władysław Ziółek oraz kilkudziesięciu księży duszpasterzy na czele z organizatorem - ks. Jarosławem Kłysem. W programie znalazły się spotkania w grupach i Liturgia Słowa.
26 kwietnia pod hasłem: Głosić Ewangelię, niosąc miłość przybyli maturzyści diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Mszę św. dla 1,2 tys. uczniów odprawił bp Paweł Cieślik z Koszalina wraz z 27 kapłanami. Organizatorem był ks. Wacław Grondalski z Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży.
Drugą grupę maturzystów w tym dniu stanowiło ponad 2 tys. uczniów diecezji tarnowskiej. Organizatorem pielgrzymki pod hasłem: Pokochać Chrystusa był ks. Artur Ważny, diecezjalny duszpasterz młodzieży diecezji tarnowskiej. Mszę św. odprawił bp Jan Styrna z Tarnowa wraz z 21 kapłanami.
Pod hasłem: Oto ja jestem z wami przez wszystkie dni aż do skończenia świata przybyło 27 kwietnia ponad 4 tys. maturzystów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Mszy św. w Bazylice przewodniczył bp Edward Dajczak z Zielonej Góry, z którym koncelebrowało 37 duszpasterzy, wśród nich diecezjalny duszpasterz młodzieży - ks. Robert Patro. Po południu młodzież zgromadziła się na Godzinie Miłosierdzia.

Rodziny Nazaretańskie

26 kwietnia w 6. Międzynarodowej Pielgrzymce Ruchu Rodzin Nazaretańskich przybyło 5 tys. osób z Polski, Francji, Irlandii, Ukrainy, Białorusi, Hiszpanii, Portugalii, Filipin i Meksyku. Organizatorem był ks. Zbigniew Bigda, wicemoderator RRN diecezji warszawsko-praskiej. Na Jasną Górę pielgrzymi dotarli w uroczystej procesji z archikatedry częstochowskiej. Mszę św. w Bazylice Jasnogórskiej odprawił dla nich o. Sebastian Matecki, podprzeor Jasnej Góry, a homilię wygłosił ks. Jarosław Piłat.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pielgrzymka Transportu

26 i 27 kwietnia przybyła 8. Ogólnopolska Pielgrzymka Transportu Samochodowego i Kierowców. Na spotkanie pod hasłem: Prowadź nas, Maryjo przyjechało ok. 800 transportowców i kierowców z całej Polski. W Sali o. Kordeckiego wysłuchali m.in. wykładu ks. red. Zdzisława Wójcika z Tygodnika Katolickiego Niedziela. Mszy św. przewodniczył ks. Zbigniew Dudek, paulista, krajowy duszpasterz transportu. Pielgrzymów przywitał o. Hieronim Leśniewski. Pielgrzymka odbywała się w 10. rocznicę powstania związków zawodowych kierowców w Polsce.

Rodziny Katyńskie

Pielgrzymka Rodzin Katyńskich zgromadziła 27 kwietnia ok. 250 osób. Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył ks. prał. Zdzisław Peszkowski, kapelan Rodzin Katyńskich. Podczas Eucharystii ponowiono Akt Pamięci, Przebaczenia i Zawierzenia, który po raz pierwszy zabrzmiał na Jasnej Górze 18 kwietnia 1993 r. Po Mszy św. pielgrzymi spotkali się w Sali Papieskiej, by wysłuchać sprawozdania Księdza Prałata z działań związanych z opieką nad cmentarzami w Katyniu, Miednoje i Charkowie oraz przemówienia prezesa Zarządu Federacji Rodzin Katyńskich Włodzimierza Dusiewicza.

Kupiectwo Polskie

15. Pielgrzymka Kupiectwa Polskiego pod hasłem: Maryjo, pomagaj i błogosław Kupiectwu Polskiemu rozpoczęła się 27 kwietnia zbiórką uczestników i pocztów sztandarowych przy pomniku o. Kordeckiego na wałach. Mszę św. w Kaplicy Matki Bożej odprawił o. Józef Płatek, były generał Zakonu Paulinów. Pielgrzymkę zorganizowały: Naczelna Rada Zrzeszeń Handlu i Usług w Warszawie, Wojewódzkie Zrzeszenie Kupiectwa w Częstochowie oraz jego honorowy prezes Marian Kaznowski; uczestniczyli w niej: dyrektor naczelny Rady Kupiectwa Michał Dąbrowski oraz prezes Naczelnej Rady Kupiectwa Mirosław Grabowski. Tradycyjnie na początku Eucharystii odśpiewano hymn kupiectwa autorstwa Michała Dąbrowskiego.

W skrócie

22 kwietnia Jasną Górę odwiedził Vaclovas Volkovas, mer litewskiego miasta Szawle. Wizycie towarzyszyła Halina Rozpondek, wiceprezydent Częstochowy.

23 kwietnia biskup senior z Wrocławia Józef Pazdur odprawił w Bazylice Mszę św. pogrzebową za ks. Zdzisława Leonarda Kiwacza. Pochodził on z archidiecezji wrocławskiej, od lat był związany z Jasną Górą. Przeżył 77 lat, a w kapłaństwie 48.

23 kwietnia generał Zakonu Paulinów - o. Izydor Matuszewski odprawił Mszę św. na rozpoczęcie dwudniowego spotkania przeorów i przełożonych paulińskich z polskich klasztorów.

26 kwietnia Jasną Górę odwiedził mer miasta Lourdes we Francji Jean-Pierre Artiganave. Delegacji towarzyszył Bogumił Sobuś, wiceprezydent Częstochowy.

W nocy 26/27 kwietnia w czuwaniu modliło się ponad 400 Pomocników Salezjańskich z całej Polski wraz z dyrektorem Domu Salezjańskiego w Częstochowie - ks. Janem Napierałą oraz s. Małgorzatą Wyżlic, organizatorką.

27 kwietnia grupa Ligi Miejskiej w Częstochowie Mszą św. w Kaplicy Matki Bożej uczciła 10. rocznicę swego powołania. Wśród obecnych byli prezydent Częstochowy i przewodniczący Ligi Tadeusz Wrona oraz wiceprzewodniczący: Anna Woźnicka i Janusz Kula.

Zapowiedzi

16-17 maja - Ogólnopolski Kongres Odnowy w Duchu Świętym;

16-18 maja - 20. Sympozjum Ruchu Społecznego "Ku Cywilizacji Miłości";

17 maja - 13. Pielgrzymka Wojewodów i Pracowników Państwowych;

18 maja - Pielgrzymka Bibliotekarzy; - 6. Pielgrzymka Represjonowanych w stanie wojennym.

O. Robert Mirosław Łukaszuk Osppe - Rzecznik Prasowy Jasnej Góry

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2026 r.

Karol Porwich/Niedziela

2026 rok przynosi zmiany personalne wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Wrocławscy niesłyszący uczcili św. Filipa Smaldone

2026-06-21 15:50
Festyn ku czci św. Filipa Smaldone

ks. Łukasz Romańczuk

Festyn ku czci św. Filipa Smaldone

Od wielu lat w czerwcu we Wrocławiu odbywają się doroczne uroczystości ku czci św. Filipa Smaldone – patrona osób niesłyszących i słabosłyszących. Wydarzenie organizuje Duszpasterstwo Niesłyszących Archidiecezji Wrocławskiej.

Więcej ...

Papież wręczy paliusze trzem polski metropolitom

2026-06-22 11:36

BP KEP

Jak informuje Biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski, w uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła, 29 czerwca, Ojciec Święty Leon XIV pobłogosławi paliusze i nałoży je nowym metropolitom z całego świata. Wśród nich będą trzej metropolici z Polski: kard. Konrad Krajewski - metropolita łódzki, kard. Grzegorz Ryś - metropolita krakowski i abp Andrzej Przybylski - metropolita katowicki.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Opole: Fałszywy ksiądz krąży po mieście. Oszukuje...

Kościół

Opole: Fałszywy ksiądz krąży po mieście. Oszukuje...

Krótka historia o tym, jak... strażacy uratowali...

Kościół

Krótka historia o tym, jak... strażacy uratowali...

Abp Górzyński: możliwa beatyfikacja s. Barbary...

Kościół

Abp Górzyński: możliwa beatyfikacja s. Barbary...

Jan Paweł II patronem Europy i doktorem Kościoła?

Kościół

Jan Paweł II patronem Europy i doktorem Kościoła?

Objawienia Serca Jezusowego św. Małgorzacie Marii

Kościół

Objawienia Serca Jezusowego św. Małgorzacie Marii

Prawda wydobyta z głębin - mroczny cień na oficjalnej...

Felietony

Prawda wydobyta z głębin - mroczny cień na oficjalnej...

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Kościół

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Diecezja siedlecka: Pierwsze dekrety neoprezbiterów

W diecezjach

Diecezja siedlecka: Pierwsze dekrety neoprezbiterów

Ogłoszono zmiany personalne w archidiecezji lubelskiej 2026

Kościół

Ogłoszono zmiany personalne w archidiecezji lubelskiej 2026