Reklama

Niedziela Częstochowska

Taki jest ten wiersz...

Karol Porwich/Niedziela

– Życie, miłość, śmierć i Bóg – cztery wyrazy ze sobą połączone, ale to Bóg jest zawsze na pierwszym miejscu – powiedział bohater wieczoru Tadeusz Wrona. Wartości te wybrzmiały potem w jego utworach.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas spotkania z poezją Tadeusza Wrony aula Tygodnika Katolickiego „Niedziela” 17 sierpnia wypełniła się m.in.: ludźmi kultury, samorządowcami i sympatykami poezji. Zebranych przywitał ks. dr Jarosław Grabowski, redaktor naczelny „Niedzieli”. Wydarzenie w całości poprowadził Marian Florek, aktor i poeta. Oprawę muzyczną zapewnił Jacek Stawiarski, kompozytor i pianista. „Chodząc po swoich śladach” to już drugi po debiutanckim „Słowa i definicje” (2018 r.) tomik poetycki częstochowskiego twórcy. Poświęcił go kobietom swojego życia: „Elżbiecie, która szła ze mną na dobre i na złe, Juleczce i Judytce – gwiazdkom z nieba”.

Zobacz zdjęcia: Spotkanie z poezją Tadeusza Wrony

Autor podziękował osobom, które przyczyniły się do powstania tego tomu wierszy w ramach serii wydawniczej Biblioteka „Niedzieli”, w szczególności redaktorowi naczelnemu ks. Jarosławowi Grabowskiemu, dyrektorowi Mariuszowi Książkowi, redaktor Karolinie Mysłek, redaktor technicznej Monice Balwierz, autorce okładki Annie Wiśnickiej i całemu działowi marketingu. Wyrazy wdzięczności Tadeusz Wrona skierował  w stronę prof. dr hab. Elżbiety Hurnik – za opiekę merytoryczną,  Arkadiusza Frani, poety i krytyka literackiego oraz Katarzyny Woynarowskiej, autorki wstępu, redaktorki „Niedzieli”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Karol Porwich/Niedziela

– To, co przemawia w tomiku poetyckim Tadeusza Wrony, to skupienie się na sprawach zwyczajności i niezwyczajności. Odwoływanie się do własnej sfery wartości, do której należą: wiara, wierność ideałom, poczucie przynależności do świata przyrody, a także poczucie bliskiej więzi z drugim człowiekiem – podkreśliła literaturoznawca Elżbieta Hurnik.

– Wędrujemy do ojczyzny, która jest w naszym sercu, idziemy po swoich śladach – po co? – zapytał autora Marian Florek. – Wiersze pokazują, że jesteśmy w środku wszechświata jakąś drobinką, która powinna mieć w sobie wrażliwość, która widzi wokół siebie wszystkie piękne rzeczy. Potrafimy dostrzec człowieka nie jako postać, ale jako wrażliwą istotę. Po to jest poezja, żeby starać się uchwycić chwile i to, co przemijające, żeby upewnić siebie i swoje otoczenie, że wszystko się zmienia i jeżeli nie będziemy patrzeć wrażliwie, to nasze życie przeminie zupełnie bez żadnej wartości. Dlatego „chodząc po swoich śladach”, możemy to zachować – tłumaczył Tadeusz Wrona.

Reklama

Karol Porwich/Niedziela

Wiersze samorządowca, byłego prezydenta Częstochowy, felietonisty, poety, ale przede wszystkim człowieka wiary czytał prowadzący spotkanie, a także sam autor. W twórczości Tadeusza Wrony, chodząc po jego śladach, możemy odnaleźć liczne nawiązania do przyrody, miłości, kultury i Boga. Uderza w nich patriotyzm lokalny, nostalgia i tęsknota za bliską osobą. Szczególne miejsce w życiu i twórczości poety zajmuje Bóg – obecny w utworach, które przybierają metafizyczny język, aż chciałoby się powiedzieć za autorem: „Nie zostawiaj nas, Panie”.

Sympatyków twórczości Tadeusza Wrony ucieszy fakt, że z pewnością nie będzie to ostatni tomik poetycki tego autora, który na zakończenie spotkania podzielił się z publicznością wierszami do tej pory nieopublikowanymi.

Podziel się:

Oceń:

+4 -1
2021-08-17 21:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

"Pisać wiersz to święto" - wieczór poetycki ks. prof. Krzysztofa Pawliny

Ks. prof. dr hab. Krzysztof Pawlina

Bożena Sztajner/Niedziela

Ks. prof. dr hab. Krzysztof Pawlina

W środę 6 kwietnia Aulę Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie szczelnie wypełnili przedstawiciele świata nauki z rektorami warszawskich uczelni na czele, ludzie kultury, polityki, mediów, licznie zebrane siostry zakonne, duszpasterze, studenci - których zgromadził wieczór refleksji poetyckiej, związany z ukazaniem się dwóch książek ks. prof. Krzysztofa Pawliny, rektora Akademii Katolickiej w Warszawie.

Więcej ...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Archiwum prywatne

Historia Anny jest dowodem na to, że Bóg może człowieka wyciągnąć z każdej trudnej życiowej sytuacji i dać mu spełnione, szczęśliwe życie. Trzeba tylko się nawrócić.

Więcej ...

#PodcastUmajony: Bez przesady

2024-04-30 21:13

Mat.prasowy

Po co Jezus dał nam Maryję? Jak budować z Nią relację? Czy da się przesadzić w miłości do Matki Bożej? Tymi i innymi przemyśleniami dzieli się w swoim podcaście ks. Tomasz Podlewski. Zapraszamy do wysłuchania pierwszego odcinka "Podcastu umajonego".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Wiara

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Kościół

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Mistrz miłosierdzia

Wiara

Mistrz miłosierdzia

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego