Oto słowa Ojca Świętego:
Witam polskich pielgrzymów. W sposób szczególny pozdrawiam wiernych z Sanktuarium maryjnego w Skalmierzycach w Diecezji Kaliskiej. Matka Boga i nasza Matka niech towarzyszy wam, waszym rodzinom i wszystkim, którzy z miłością przychodzą do Niej, aby zawierzać siebie Jej matczynej, czułej opiece. Proszę, módlcie się także za mnie. Z serca wam błogosławię.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Papieską katechezę streścił po polsku ks. prał. Paweł Ptasznik z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej:
Święty Paweł nauczał nas, że „dzieci obietnicy” (Ga 4,28), ze względu na wiarę w Jezusa Chrystusa, nie znajdują się pod więzami Prawa, lecz są powołane do wymagającego stylu życia w wolności Ewangelii. W dzisiejszej katechezie stawiamy sobie pytanie: jaka jest zatem, według Listu do Galatów, rola Prawa? Paweł utrzymuje, że Prawo było jakby pedagogiem.
W tamtym czasie tak określano niewolnika, którego zadaniem było towarzyszenie synowi pana w drodze do nauczyciela, a następnie przyprowadzanie go do domu. Miał go chronić przed niebezpieczeństwem i czuwać, aby nie zachowywał się niewłaściwie. Kiedy chłopiec stawał się dorosły, pedagog przestawał pełnić to zadanie.
Odniesienie funkcji pedagoga do Prawa pozwala św. Pawłowi wyjaśnić rolę, jaką odgrywało ono w dziejach Izraela. Tora chroniła lud, wychowywała go, dyscyplinowała i podtrzymywała w jego słabości. Stąd, Prawo ma z pewnością funkcję pozytywną, ale ograniczoną w czasie, ponieważ jest ono związane z dojrzewaniem osób i ich wyborem wolności. Kiedy człowiek dochodzi do wiary, Prawo wyczerpuje swoją wartość propedeutyczną i musi ustąpić miejsca innemu autorytetowi.
Warto, abyśmy zadali sobie pytanie, czy żyjemy jeszcze w okresie, w którym potrzebujemy Prawa, czy też jesteśmy świadomi, że przez łaskę staliśmy się dziećmi Bożymi, aby żyć w miłości.