Reklama

Wiadomości z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Chrześcijaństwo jako jedyne domaga się uprzywilejowanej pozycji wśród wartości, które będą tworzyć i spajać nową Europę, gdyż Europa, która wyrzekłaby się swej przeszłości, wyparła religii i nie miała wymiaru duchowego, byłaby niezmiernie zubożona wobec ambitnego projektu, wymagającego ogromnej energii: budowy Europy dla wszystkich.
Jan Paweł II - papież
(Z przemówienia do ambasadora Łotwy - 15 maja 2003 r.)

"Regina Coeli" z Papieżem

25 maja podczas tradycyjnej modlitwy Regina Coeli Ojciec Święty po raz kolejny wezwał wiernych do odmawiania Różańca w intencji rodziny i pokoju na świecie oraz w Ziemi Świętej. Wraz z Papieżem modlitwę odmówiło kilkanaście tysięcy wiernych.
Ojciec Święty przypomniał, że w związku z Rokiem Różańca polecił wiernym "dwie specjalne intencje: rodzinę, poważnie zagrożoną w jej podstawowych zasadach i wartościach, i pokój na świecie, ze szczególnym odniesieniem do Ziemi Świętej".
"Niech Bóg da, aby mimo okrutnej przemocy, jaka nadal tam szaleje i stanowi obrazę Boga i człowieka, umocniły się starania o sprawiedliwe rozwiązania osiągnięte na drodze rokowań, które zapewniłyby każdemu z narodów pokój" - powiedział Papież i wezwał, aby "Różaniec był coraz bardziej odkrywaną i docenianą modlitwą chrystologiczną i kontemplacyjną".
Jan Paweł II przypomniał, że zbliża się nowenna poprzedzająca uroczystość Zesłania Ducha Świętego, która będzie dla chrześcijan okazją do przeżycia na nowo doświadczenia Wieczernika, "gdzie uczniowie trwali jednomyślnie na modlitwie razem z Matką Jezusa". Dlatego - dodał Papież - "można powiedzieć, że w pewnym sensie w Wieczerniku narodziła się modlitwa różańcowa, ponieważ pierwsi chrześcijanie zaczęli tam wraz z Maryją kontemplować oblicze Chrystusa, wspominając różne momenty Jego ziemskich losów".
Pozdrawiając pielgrzymów, Papież po bułgarsku zwrócił się do wiernych z parafii Świętych Piotra i Pawła w Miromirze w diecezji Sofia-Płowdiw: "Moi Drodzy, niech pielgrzymka do grobów Apostołów, patronów Waszej parafii, umocni w Was wszystkich wiarę i chrześcijańskie świadectwo".
Po polsku Ojciec Święty zwrócił się do górników: "Pozdrawiam dziś bardzo serdecznie braci górników zgromadzonych w Piekarach Śląskich. Tak jak dawniej, gdy pielgrzymowałem do Piekar, tak i dziś obejmuję ich modlitwą i sercem. Szczęść Boże w rozwiązywaniu trudnych spraw. Szczęść Boże!".
Ponadto Jan Paweł II pozdrowił pielgrzymów z Krakowa - rektora, profesorów i studentów Akademii Rolniczej, z Poznania - parafię św. Jadwigi Śląskiej, pielgrzymów indywidualnych zgromadzonych na Palcu św. Piotra oraz wszystkich uczestniczących w modlitwie dzięki radiu i telewizji.

Reklama

Jan Paweł II do polaków

"Serdecznie pozdrawiam wszystkich moich Rodaków. W sposób szczególny pragnę pozdrowić Akademię Rolniczą z Krakowa wraz z Rektorem i Senatem, którzy przybyli do Rzymu w Jubileuszowej Pielgrzymce z okazji 50-lecia istnienia ich Uczelni. Życzę Akademii, aby wciąż owocnie służyła naszej Ojczyźnie.
Tematem dzisiejszej katechezy jest Psalm 108 [107], głoszący odwieczną chwałę Boga. Niech serce człowieka będzie gotowe, by zawsze wielbić Boga i oddawać Mu cześć. Chociaż nasze modlitwy i ofiary niczego nie dodają do chwały Bożej, to jednak dzięki modlitwie uwielbienia możemy oczekiwać darów, które w życiu są nam potrzebne.
Niech Bóg obficie obdarza Was swymi darami i niech Was błogosławi. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Audiencja generalna 28 maja 2003 r.

Sympozjum o prymacie papieskim

24 maja w Watykanie zakończyło się sympozjum na temat prymatu Następcy św. Piotra w świetle apelu, jaki Jan Paweł II skierował do Kościołów i wspólnot chrześcijańskich w encyklice Ut unum sint (1995 r.). W dniach 21-24 maja 7 katolickich i 9 prawosławnych teologów obradowało przy drzwiach zamkniętych w budynku Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan na zaproszenie jej przewodniczącego - kard. Waltera Kaspera. Papieski prymat jest jednym z podstawowych problemów dzielących Kościół katolicki i prawosławny.
Jak poinformowali przedstawiciele Papieskiej Rady, obrady przebiegały w przyjacielskiej atmosferze, a wyniki ich wspól nej pracy określono jako owocne. W trakcie obrad poruszono m.in. kwestię biblijnych podstaw prymatu Piotra, prymatu w nauczaniu Ojców Kościoła i roli biskupa Rzymu na soborach ekumenicznych.
Wśród teologów prawosławnych byli przedstawiciele: Patriarchatu Ekumenicznego w Konstantynopolu, greckiego patriarchatu Antiochii, patriarchatów Serbii i Rumunii, jak również Kościołów prawosławnych Grecji i Bułgarii. Kościół katolicki reprezentowali m.in.: Joachim Gnilka z Monachium, Hermann Jose Pottmeyer z Bochum oraz Roland Minnerath ze Strasburga.
Organizatorzy zapowiedzieli, że materiały z sympozjum zostaną opublikowane w niedługim czasie.

Reklama

100. Pielgrzymka Jana Pawła II
Chorwacja

Takie billboardy ustawione są na terenie Chorwacji, gdzie Ojciec Święty będzie przebywał do 9 czerwca br., w ramach swojej trzeciej pielgrzymki do tego kraju. Pielgrzymka odbywa się pod hasłem: "Rodzina drogą Kościoła i narodu".
Fot. AG/AP/Hrvoje Knez

Zdumienie Watykanu projektem preambuły do konstytucji UE

"Watykan ze zdumieniem przyjął projekt preambuły do Konstytucji europejskiej, przedstawiony w Brukseli" - napisał 29 maja włoski dziennik Corriere della Sera. "To wprost niewiarygodne! Można było przewidywać niechęć do wzmianki o chrześcijaństwie. Liczyliśmy się też z możliwością niewymienienia w Konstytucji duchowych składników kultury europejskiej. Jednak zupełnie niezrozumiały jest fakt, że projekt odwołuje się do cywilizacji greckiej i rzymskiej, a także do filozoficznych prądów Oświecenia, a nie wspomina o chrześcijaństwie" - mówi na łamach Corriere niewymieniony z nazwiska hierarcha z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej. Dziennik zapowiada oficjalną krytyczną reakcję Watykanu na projekt europejskiej konstytucji.
Katolicki dziennik Avvenire, związany z Konferencją Episkopatu Włoch, podkreśla możliwość wprowadzenia w przyszłości do preambuły dalszych zmian. W wywiadzie dla gazety zwraca na to uwagę były premier Irlandii John Burton. Avvenire przytacza też opinię katolickiego historyka Giorgio Rumiego, który uważa projekt preambuły za "obraźliwy" dla Europejczyków i zastanawia się, dlaczego "imię Chrystusa wciąż jeszcze budzi strach". G. Rumi podkreśla, że "chrześcijaństwo jest tym, co w największym stopniu stanowi o jedności europejskiej".
Dziennik La Repubblica cytuje wiceprzewodniczącego Konwentu Europejskiego - Giorgio Amato, który powiedział, że "projekt Konstytucji jest poniżej wyznaczonych standardów". Na łamach tego dziennika brak wzmianki dotyczącej chrześcijaństwa w preambule do Konstytucji europejskiej określony został przez jednego z komentatorów jako stanowcze «nie» wobec Watykanu".

Delegacja bułgarska w Watykanie

26 maja Jan Paweł II przyjął w Watykanie delegację Bułgarskiego Kościoła Prawosławnego. Okazją do spotkania było przekazanie 24 maja rzymskiego kościoła pw. Świętych Męczenników Wincentego i Anastazego prawosławnej wspólnocie tego kraju. Wydarzenie to Papież nazwał "wymownym przykładem kościelnego dzielenia się, które tak bardzo leży mu na sercu".
"W chwili, gdy również Bułgaria otwiera się na nowe, zmierzając ku rozszerzonej Europie, należy ożywić bogate dziedzictwo wiary i kultury, z którego czerpie Kościół i naród bułgarski, i które stanowi cud dzieła ewangelizacji, jakiego dokonali dwaj święci Bracia Sołuńscy - Cyryl i Metody, których spuścizna po jedenastu stuleciach chrześcijaństwa wśród Słowian jest i pozostaje głębsza i mocniejsza od jakiegokolwiek podziału (por. encyklika Slavorum Apostoli, 25)" - powiedział Jan Paweł II.
Papież podkreślił, że "jeżeli faktycznie zależy nam na postępie na drodze odnowionej jedności, musimy iść śladami świętych Cyryla i Metodego, którzy potrafili pozyskać uznanie i zaufanie papieży, patriarchów konstantynopolitańskich i cesarzy bizantyjskich, a także książąt nowych ludów słowiańskich" (por. encyklika Slavorum Apostoli, 7). "Pokazuje to, że odmienność nie zawsze prowadzi do sporów" - stwierdził Jan Paweł II.

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z udziałem katolickego księdza

2024-05-20 11:25

Fot. You Tube / Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie

W warszawskiej parafii ewangelicko-reformowanej „pobłogosławiono” 10 par LGBT+. W wydarzeniu, oprócz duchownych ewangelickich (w tym ewangelicko-augsburskiej pastor Haliny Radacz) uczestniczył… katolicki kapłan, ks. dr hab. Adam Świerżyński, były prorektor Gdańskiego Seminarium Duchownego, profesor UKSW. W parafii ewangelicko-reformowanej „nabożeństwo” odbyło się z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwko Homofobii, Bifobii i Transfobii (IDAHOBIT). Na ołtarzu leżała tęczowa flaga, było kazanie, czytania, pieśni. Oprócz warszawskiego kościoła kalwińskiego, organizatorem była… Fundacja Wiara i Tęcza - ta sama, która chciała „edukować” Kościół na Światowych Dniach Młodzieży w 2016 r. w Krakowie. Mamy więc do czynienia z pewnym zawłaszczaniem przestrzeni sacrum i znaczną nadinterpretacją „Fiducia supplicans” - co podaje portal wpolityce.pl.

Więcej ...

Iran: Prezydent i szef MSZ zginęli w katastrofie śmigłowca

2024-05-20 08:18

PAP/EPA/Iranian state TV (IRIB)

Prezydent Iranu Ebrahim Raisi, szef MSZ Hossein Amirabdollahian i kilku innych wysokich rangą przedstawicieli irańskich władz zginęli w katastrofie śmigłowca w pobliżu Dżolfy w irańskiej prowincji Azerbejdżan Wschodni - poinformował w poniedziałek rano irański Czerwony Półksiężyc.

Więcej ...

Bp Florczyk: Dykasteria ds. Kultury i Edukacji bardzo zainteresowana duszpasterstwem sportu

2024-05-20 12:06
Bp Marian Florczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Marian Florczyk

Myślę, że jest to bardzo owocne spotkanie i bardzo się z tego cieszę, że Dykasteria ds. Kultury i Edukacji zainteresowana jest duszpasterstwem sportu - powiedział Vatican News - Radiu Watykańskiemu członek tej dykasterii, pomocniczy biskup kielecki bp Marian Florczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Sportowców, który wziął udział w spotkaniu zorganizowanym przez dykasterię w Rzymie

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele