Z Czech
"Hańba dla Czech"
"Hańbą dla Czech" nazwali biskupi tego kraju odrzucenie 21 maja br. przez Izbę Poselską ratyfikacji podpisanej w ubiegłym roku umowy regulującej prawny status Kościoła katolickiego między Republiką Czech a Watykanem. Specjalne oświadczenie w tej sprawie wystosował rzecznik Konferencji Biskupów Czech - ks. Daniel Herman. Według niego, parlament wykazał się bardzo niską kulturą polityczną, a jego decyzja świadczy o braku znajomości prawa kościelnego, międzynarodowego statusu Kościoła katolickiego, o stale funkcjonujących przesądach z okresu komunistycznego i wielkim braku dobrej woli. "Może to doprowadzić do izolowania Republiki Czeskiej na arenie międzynarodowej, gdyż wszystkie kraje byłego bloku wschodniego uporządkowały już swoje relacje między Kościołem a państwem" - czytamy m.in. w oświadczeniu.
Z Paragwaju
Nowy przewodniczący CELAM
Reklama
Kard. Francisco Javier Errázuriz Ossa - przewodniczący Konferencji Biskupów Chile i arcybiskup Santiago de Chile został wybrany - na 4-letnią kadencję - nowym przewodniczącym Latynoamerykańskiej
Rady Biskupów (CELAM). Wyboru dokonali 15 maja br. uczestnicy zgromadzenia ogólnego tej organizacji, obradujący w stolicy Paragwaju - Asunción. W obradach uczestniczył m.in. prefekt Kongregacji
Biskupów - kard. Giovanni Battista Re, będący z urzędu przewodniczącym Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej.
Dwoma wiceprzewodniczącymi Rady zostali: jej dotychczasowy sekretarz generalny - bp Carlos Aguiar Retes z Texcoco w Meksyku i metropolita Vitória da Conquista w Brazylii - abp
Geraldo Lyrio Rocha. Nowym sekretarzem generalnym został bp Ramón de La Rosa y Carpio z Higüey w Dominikanie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Hiszpania
W Hiszpanii powstało Forum Jana Pawła II. Jest to jeden z owoców niedawnej pielgrzymki Ojca Świętego do tego kraju. Według wyjaśnień pomysłodawców, stworzenie Forum jest konkretnym sposobem wcielania w życie papieskiego przesłania, które wskazuje wyraźnie, że wiara ze swej natury nie może być ograniczona li tylko do kręgu osobistych i prywatnych przekonań jednostki. Wiara - argumentują założyciele Forum - powinna formować życie publiczne i dotykać wszystkich jego wymiarów, szczególnie zaś tych podstawowych, jak: rodzina, wychowanie i edukacja, ekonomia i polityka.
Francja
23 maja br. zmarł w wieku 61 lat ks. Bruno Chenu, długoletni redaktor naczelny francuskiego dziennika katolickiego La Croix.
Ks. Chenu należał do zgromadzenia asumpcjonistów. W 1968 r. przyjął święcenia kapłańskie. Po obronie pracy doktorskiej nt. Światowej Rady Kościołów wykładał w Instytucie Katolickim
w Lyonie eklezjologię, misjologię i "teologię Trzeciego Świata". Od 1975 r. wchodził w skład Grupy z Dombes, gromadzącej teologów katolickich i protestanckich, od niemal
70 lat prowadzących dialog ekumeniczny i publikujących jego wyniki (ostatnio nt. Maryi). W 1988 r. wybrano go współprzewodniczącym Grupy ze strony katolickiej. W latach 1988-97
był redaktorem naczelnym wydawanego przez asumpcjonistów ogólnokrajowego dziennika katolickiego La Croix.
Szwajcaria
W minionym dziesięcioleciu ponad 2 mln dzieci zginęło w konfliktach zbrojnych, a 6 mln stało się kalekami. Dane te przytoczył przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia - abp Javier Lozano Barragán, który przemawiał 21 maja br. w Genewie na sesji plenarnej Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Abp Barragán przypomniał m.in., że tylko w ub.r. 300 tys. dzieci zaciągnięto pod broń. Prawie 4,5 mln zmarło dotychczas na AIDS, a ponad 14 mln z powodu tej choroby straciło rodziców. W samej tylko Afryce codziennie zaraża się wirusem HIV 7 tys. dzieci.
Indie
W Lucknow w północnoindyjskim stanie Uttar Pradesh w wieku 83 lat zmarł 21 maja br. włoski misjonarz - ks. Gerardo Pierazzini - znany animator szkolnictwa katolickiego w Indiach. Biskupi tego kraju nazwali go pionierem w wielu dziedzinach działalności misyjnej. Kapucyn z Bolonii założył w diecezji Lucknow katolicką szkołę Najświętszego Serca Jezusa, w której kształci się dzisiaj 5 tys. uczniów, a także Instytut Technologii Informatycznych dla 3 tys. studentów. Dzięki niemu powstały również: szpital w Katirabad, nazwany imieniem pierwszego biskupa Lucknow - Corrado De Vito, jak też przytułek dla trędowatych.
Tydzień na świecie
Premier Macedonii - Branko Crwenkowski zaprosił Jana Pawła II do odwiedzenia jego kraju. Zgodnie z wieloletnią tradycją, brał on udział w audiencji u Papieża w związku z uroczystościami ku czci świętych Cyryla i Metodego. Macedonia jest jednym z niewielu krajów Europy, gdzie Jan Paweł II nie był ani razu.
Na życzenie Jana Pawła II udał się do Iraku przewodniczący Papieskiej Rady "Cor Unum" - abp Paul Josef Cordes. Jak informuje w specjalnym komunikacie watykańska Caritas, Ojciec Święty pragnie zapewnić ludność Iraku o swej duchowej bliskości, a abp Cordes oceni na miejscu potrzeby i warunki, w jakich Kościół katolicki mógłby działać na tych obszarach, umęczonych przez wojnę.
Rada Bezpieczeństwa ONZ zniosła sankcje ekonomiczne nałożone na Irak tuż po agresji na Kuwejt w 1990 r., uznając kontrolę USA i Wielkiej Brytanii nad irackim terytorium do czasu powstania nowego rządu Iraku. USA i Wielka Brytania będą dysponować co najmniej 1 mld dol. przejętym po obaleniu reżimu Saddama Husajna i dochodami z ropy naftowej.
W Karagandzie odbyło się pierwsze posiedzenie nowo utworzonej Konferencji Biskupów Katolickich Kazachstanu. Przewodniczącym Episkopatu wybrano arcybiskupa w Astanie Tomasza Petę, jego zastępcą - biskupa Karagandy abp. Jana Pawła Lengę, a sekretarzem generalnym - biskupa w Ałma Acie Henry´ego T. Howanca.
Stany Zjednoczone ostrzegły komunistyczną Koreę Północną, że budowa przez nią arsenału jądrowego "nie będzie tolerowana"; jednocześnie zabroniły Iranowi udzielania schronienia przywódcom al-Kaidy. W związku z groźbami państwa te wyraziły obawy, czy nie staną się celem kolejnej wojny prewencyjnej USA.
W Iraku coraz częściej dochodzi do ataków na amerykańskie patrole. Niedawno zginęło tam 7 żołnierzy armii Stanów Zjednoczonych. Irakijczycy są zniecierpliwieni biernością USA i Wielkiej Brytanii wobec panującego w kraju chaosu.
Francja pogrążyła się w chaosie społecznych protestów przeciw reformie emerytur wprowadzonej przez rząd Pierre´a Raffarina.
W katastrofie lotniczej koło Trabzonu nad Morzem Czarnym w północno-wschodniej Turcji zginęło 62 hiszpańskich żołnierzy powracających z misji pokojowej w Afganistanie oraz 13-osobowa załoga samolotu.
"Ojciec litewskiej niepodległości" - Vytautas Landsbergis ogłosił, że wycofuje się z aktywnej polityki.
Sankt Petersburg - dawna stolica Imperium Rosyjskiego i metropolia wpisana przez UNESCO na listę światowego dziedzictwa kultury - świętował 300-lecie swego powstania.
Rząd Izraela przyjął amerykański plan pokojowy dla Bliskiego Wschodu, określany mianem "mapy drogowej", a zakładający utworzenie państwa palestyńskiego do 2005 r. Tymczasem "Jastrzębie" - członkowie partii Likud izraelskiego premiera Ariela Szarona oskarżyli premiera o zdradę po wypowiedzi, w której po raz pierwszy użył zwrotu "okupacja ziem palestyńskich" i powiedział, że czas z nią skończyć.
W Algierii stwierdzono dotychczas śmierć ponad 2200 ofiar trzęsienia ziemi. Nadal ponad tysiąc osób określa się jako zaginione.