Reklama

Otwarcie Szlaku Papieskiego

Szlak Papieski łączy jak krwiobieg

Głaz, skała - symbol św. Piotra - z wizerunkiem Ojca Świętego Jana Pawła II w turystycznym stroju i napisem "Szlak Papieski w Beskidzie Wyspowym i Gorcach. Rabka Zdrój, 26 maja 2003" - został odsłonięty w centrum rabczańskiego parku uzdrowiskowego. Pomnik ten powstał dla upamiętnienia 25-lecia Pontyfikatu Jana Pawła II oraz w 50. rocznicę nadania Rabce praw miejskich. Otwiera on ponad 200-kilometrowy Szlak Papieski w Beskidzie Wyspowym i w Gorcach. Jego odsłonięcie i poświęcenie stało się pierwszym i głównym wydarzeniem obchodów 50-lecia nadania Rabce praw miejskich.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystości rozpoczęły się 26 maja br. w parafialnym kościele św. Marii Magdaleny Mszą św. w intencjii mieszkańców miasta i gminy Rabka, której w imieniu metropolity krakowskiego - kard. Franciszka Macharskiego przewodniczył ks. Antoni Zuziak - proboszcz parafii Raba Wyżna. W odczytanym na początku słowie, skierowanym do ks. dr. Pawła Duźniaka - proboszcza rabczańskiego, Metropolita wyraził swoją radość, że pamiątką jubileuszu 25-lecia Pontyfikatu Jana Pawła II oraz 50-lecia nadania Rabce praw miejskich "... będzie Papieski Szlak w Beskidzie Wyspowym i w Gorcach, prowadzący starymi trasami, a przecież na nowy sposób, inaczej i głębiej. To w Tryptyku rzymskim znajdujemy jakby zachętę do tego. Być może zachowaną w pamięci Ojca Świętego z jego gorczańskich wypraw:
Zatoka lasu zstępuje
w rytmie górskich potoków...
Jeśli chcesz znaleźć źródło,
musisz iść do góry, pod prąd.
Przedzieraj się, szukaj, nie ustępuj,
wiesz, że ono musi tu gdzieś być...
Gdzie jesteś, źródło?...
Gdzie jesteś, źródło?!
Odczytano także list bp. Stanisława Dziwisza, skierowany do p. Urszuli Własiuk - głównej pomysłodawczyni Szlaku, w którym zawiadamia, że poinformował Ojca Świętego o otwarciu Szlaku Papieskiego w Beskidzie Wyspowym i w Gorcach. "Przekazałem Ojcu Świętemu te informacje. Przyjął je z wdzięcznością, jako dowód wielkiej życzliwości i realizacji jego prośby: «Pilnujcie mi tych szlaków». Serdecznie błogosławi Organizatorom i Uczestnikom Rajdu. Ja też pozdrawiam serdecznie i życzę «Szczęść Boże!»" - napisał bp Dziwisz.
Podczas Mszy św., z udziałem licznych pocztów sztandarowych, wielu znakomitych gości, przedstawicieli władz, duchowieństwa oraz mieszkańców miasta, śpiewał Zespół Pieśni i Tańca "Krakus" z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i grała Orkiestra Tatrzańska.
Po Mszy św. uformował się pochód z kościoła do rabczańskiego parku uzdrowiskowego, gdzie burmistrz miasta - Antoni Rapacz po odśpiewaniu przez chór "Krakus" Gaude Mater oraz hymnu narodowego odsłonił pomnik. Jego poświęcenia dokonał ks. prof. Maciej Ostrowski - duszpasterz turystów. Stwierdził, że twórcy tych szlaków chcieli, aby ci, którzy będą nimi wędrować, zastanowili się nad duchową spuścizną i moralnymi wskazaniami Ojca Świętego.
Burmistrz A. Rapacz powiedział, że inicjatywa budowy pomnika oraz wytyczenia szlaków jest darem dla Ojca Świętego Jana Pawła II od lokalnej społeczności i Krakowa, duszpasterzy i lokalnych władz samorządowych z Rabki, Limanowej, Mszany Dolnej, Nowego Targu, Krościenka n. Dunajcem, Słopnic, Raby Wyżnej, Lubonia, Ochotnicy Dolnej, Dobrej, Łukowicy, Tymbarku, Kamienicy oraz oddziałów PTTK z Limanowej, Rabki i Nowego Targu. Przypomniał także, że w najbliższym czasie minie 50 lat od dnia, kiedy młody Karol Wojtyła wyruszył z grupą młodzieży krakowskiej na beskidzki szlak z Rabki trasą przez Luboń, Lubogoszcz, Śnieżnicę i Ćwilin.
Na zakończenie uroczystości złożono pod pomnikiem kwiaty, oddając hołd Ojcu Świętemu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kapłan modlitwy – wspomnienie ks. kan. Bogdana Żurka

2025-01-27 11:55

Archiwum parafii św. Józefa w Częstochowie

„Nikt z nas nie żyje dla siebie i nikt nie umiera dla siebie: jeżeli bowiem żyjemy, żyjemy dla Pana; jeżeli zaś umieramy, umieramy dla Pana. I w życiu więc i w śmierci należymy do Pana” (Rz 14, 7). Te słowa z Listu św. Pawła do Rzymian wybrzmiały zdecydowanie mocniej niż zazwyczaj, towarzyszyły bowiem uroczystościom pogrzebowym Ks. Kan. Bogdana Żurka, które odbyły się 19 stycznia br. w parafii NSPJ w Lubojnie i 20 stycznia br. w parafii św. Józefa w Częstochowie.

Więcej ...

Trwają prace nad dokumentem roboczym „Wytycznych ds. katechezy parafialnej w Polsce”

2025-01-28 06:56

Karol Porwich/Niedziela

Już po raz czwarty obradował Zespół przygotowujący wytyczne dla katechezy parafialnej. W dwudniowym spotkaniu uczestniczyli teologowie i formatorzy pod przewodnictwem bp. Artura Ważnego.

Więcej ...

Kuba: na wolność wyszło około 160 więźniów, za którymi wstawiła się Stolica Apostolska

2025-01-28 16:35

Adobe Stock

Do poniedziałku na wolność z kubańskich zakładów karnych wyszło około 160 aresztantów, o których uwolnienie zabiegała Stolica Apostolska. Według organizacji praw człowieka oraz niezależnych mediów wśród uwolnionych osób są zarówno opozycjoniści, jak i osoby uwięzione za popełnienie pospolitych przestępstw.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Modlitwa św. Tomasza z Akwinu

Modlitwa

Modlitwa św. Tomasza z Akwinu

Czy jesteśmy gotowi stracić wszystko z miłości do Boga?

Wiara

Czy jesteśmy gotowi stracić wszystko z miłości do Boga?

Św. Tomasz z Akwinu

Święci i błogosławieni

Św. Tomasz z Akwinu

Toruń: Skrytykowała niejasności finansowe związane z...

Wiadomości

Toruń: Skrytykowała niejasności finansowe związane z...

Kielecka Kuria zgłosiła do prokuratury możliwość...

Niedziela Kielecka

Kielecka Kuria zgłosiła do prokuratury możliwość...

Biskup Ważny ukarał księdza, który chodził po...

Kościół

Biskup Ważny ukarał księdza, który chodził po...

Trzeba prosić Boga o dobre oczy, aby widzieć i docenić...

Wiara

Trzeba prosić Boga o dobre oczy, aby widzieć i docenić...

Kanclerz Uniwersytetu Szczecińskiego przyznał, że są...

Wiadomości

Kanclerz Uniwersytetu Szczecińskiego przyznał, że są...

Warszawa: Muzeum Sztuki Nowoczesnej promuje deprawację i...

Wiadomości

Warszawa: Muzeum Sztuki Nowoczesnej promuje deprawację i...