Reklama

Arcybractwo Najświętszego Sakramentu

Świadectwo Eucharystycznej pobożności

Przy kościele Bożego Ciała w Krakowie od 1346 r. działa najstarsze w Polsce Arcybractwo Najświętszego Sakramentu. Należą do niego zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Żeby zostać bratem, trzeba odbyć dość długi nowicjat. Kandydat musi być bez nałogów, poznać cały szereg nowych praktyk religijnych, wykazać się sumiennością w wypełnianiu licznych obowiązków, regularnie uczestniczyć w nabożeństwach, adoracji Najświętszego Sakramentu, procesjach oraz wypełniać inne praktyki religijne. Podczas uroczystego przyjęcia do Bractwa kandydaci składają specjalne ślubowanie. Będąc już braćmi i siostrami, ciągle muszą się doskonalić.

Wspaniały gotycki kościół Bożego Ciała Kanoników Regularnych Laterańskich na krakowskim Kazimierzu, podobnie jak miasto, fundowany przez króla Kazimierza Wielkiego, swoją architekturą, wielkością i znaczeniem wyróżnia się spośród wszystkich krakowskich świątyń. "Czym serce dla żyjącego, tym kościół Bożego Ciała dla Kazimierza" - czytamy w jednym z dawnych kazań, zachowanych w zbiorach archiwum przylegającego do kościoła klasztoru Kanoników Regularnych Laterańskich. Pierwsza wzmianka o parafii w dokumentach Stolicy Apostolskiej pochodzi już z 1343 r.
Strzeliste, gotyckie kształty filarowo-skarpowej budowli wewnątrz zaskakują bogactwem renesansowo-barokowego, a nawet rokokowego wystroju. Serce kościoła - dwukondygnacyjny ołtarz główny, wysoki na 21 m z 1634 r., niezwykle plastycznie przedstawia tajemnicę Bożego Ciała. Gotycki trójnawowy korpus kościoła pod względem liczby ołtarzy i artystycznych przedstawień może śmiało konkurować z najpiękniejszymi świątyniami, a nawet katedrami Europy.
Historia Bractwa zapisana jest w Księgach Brackich, pieczołowicie przechowywanych w zakonnym archiwum. Poczynione tam zapisy świadczą, że do Bractwa należeli możni i ubodzy, królowie i senatorowie, osoby, które wiele znaczyły w naszej narodowej historii. Do Arcybractwa w 1682 r. zapisał się wraz z całą rodziną król Jan III Sobieski, należał do niego hetman Jabłonowski, księżna Magdalena Lubomirska, książę Czartoryski, Jan Potocki, Aleksander Wielopolski, Bogusław Sierakowski. Historię Bractwa poznajemy także z zachowanych malowideł, obrazów i sprzętów.
W 1437 r. papież Klemens VI specjalną bullą nadał Bractwu odpusty za spełnianie niektórych praktyk religijnych. Z bulli dowiadujemy się, że głównym celem Bractwa jest kult Najświętszego Sakramentu, a bracia mają uczestniczyć w procesjach, uroczystych Mszach św., towarzyszyć kapłanowi w drodze do chorego, troszczyć się o paramenty kościelne, opiekować się biednymi i chorymi.
Żywotność Bractwa w ciągu wieków z różnych powodów zanikała, to znów ożywała z nową energią. Po reformie w 1616 r. Bractwo zaczęło rozszerzać się na cały kraj, a jego krakowska siedziba uzyskała tytuł Arcybractwa. Po kasacie klasztorów w okresie niewoli przetrwało ono tylko przy krakowskim kościele Bożego Ciała.
Arcybractwo ma też swojego patrona - bł. Stanisława Kazimierczyka. Był on przy kościele Bożego Ciała kaznodzieją i spowiednikiem, a także wychowawcą młodzieży zakonnej w tutejszym klasztorze Kanoników Regularnych Laterańskich. Zasłynął przed pięcioma wiekami jako "żarliwy czciciel Eucharystii, nauczyciel i obrońca prawdy ewangelicznej, wychowawca, przewodnik po drogach życia duchowego, opiekun chorych" - mówił o nim na Placu św. Piotra Ojciec Święty Jan Paweł II, zaliczając go w 1993 r. w poczet błogosławionych.
Ma też Arcybractwo swoje miejsce w świątyni. W 1616 r. otrzymało pod opiekę piękną gotycką kaplicę św. Anny. Bracia opiekują się nią do dzisiaj i tu przygotowują się do liturgii. Kaplica wyposażona jest w późnorenesansowy, bogato złocony ołtarz z 1619 r. z obrazem św. Anny. O tym, że jest to miejsce związane z Arcybractwem, świadczą dwie potężne zabytkowe szafy, ozdobione malowidłami nawiązującymi do historii Bractwa, do dawnych strojów, dokumentów i sprzętów brackich. W szafach tych przechowywane są stroje, insygnia, baldachimy i inne sprzęty używane podczas liturgii i procesji. Obok szaf w kaplicy przechowywane są brackie chorągwie, feretrony, a także krzyż, który bracia noszą podczas procesji. Od niedawna znajduje się tam również sztandar bracki. O jego fundację starał się brat Kazimierz Mucha.
Brat Krzysztof Pająk do Bractwa zaczął przychodzić od drugiej klasy szkoły podstawowej, 26 lat temu. Pokazuje stroje, objaśnia, jak należy odmawiać Koronkę do Pięciu Ran Pana Jezusa, wymienia cały szereg nabożeństw i praktyk religijnych, które bracia mają wypełniać. Otwierając szafy, tłumaczy, że strój brata składa się z czerwonej sukmany, białej komży i peleryny z kapturem.
- Proszę, tu jest karta wpisowa do Arcybractwa - starszy brat Roman Cyran, na co dzień przedsiębiorca, pokazuje książeczkę wpisową do Arcybractwa. Tu jest treść przyrzeczenia, które składa każdy nowy kandydat, oraz wykaz obowiązków wstępujących do Arcybractwa.
Tych obowiązków jest wiele. Podstawowe to: spowiedź i Komunia św., codzienna modlitwa i dobre uczynki dla uczczenia Najświętszego Sakramentu, udział we Mszy św. w trzecią niedzielę każdego miesiąca i Mszach św. za zmarłych członków Bractwa, udział w Godzinkach o Najświętszym Sakramencie w każdy czwartek, w piątki - Koronka ku czci Pięciu Ran Pana Jezusa. Obok tych praktyk bracia mają odwiedzać i pocieszać chorych oraz pilnować, żeby chory brat czy siostra w odpowiednim czasie przyjęli sakrament chorych. Mają też roztropnie zachęcać innych do nabożeństwa ku czci Najświętszego Sakramentu, a "błądzących" braci napominać i pouczać. Po trzykrotnym upomnieniu niepoprawnych braci należy usunąć z Arcybractwa.
Wydawać by się mogło, że te dość surowe i rygorystyczne zasady dzisiaj mogą tylko odstraszać od brania na siebie takich obowiązków. Okazuje się jednak, że Bractwo cieszy się dużym zainteresowaniem. Należy do niego ponad dwudziestu braci i tyleż samo, a może i więcej sióstr, a wielu z nich pochodzi z innych parafii Krakowa. Swym zaangażowaniem świadczą, że Najświętszy Sakrament jest prawdziwym źródłem łask, dobrodziejstw i nieskończonego miłosierdzia Bożego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Wspomnienie św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego

Obraz św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego w kaplicy jego imienia w klasztorze Franciszkanów w Sanoku

Lowdown/pl.wikipedia.org

Obraz św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego w kaplicy jego imienia w klasztorze Franciszkanów w Sanoku

26 czerwca w liturgii Kościół w Polsce wspomina św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego zwanego "ojcem ubogich i księdzem dziadów". Przed laty kanonizował go papież Benedykt XVI.

Więcej ...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10 przestępstw seksualnych wobec dzieci

2024-06-25 10:25

Red.

Angielska diecezja Portsmouth nie komentuje sprawy polskiego ks. Piotra Glasa, oskarżonego o 10 przestępstw wobec osób małoletnich. Miał się ich dopuścić w latach 2002-2008, gdy był duszpasterzem na wyspie Jersey.

Więcej ...

Rozpoczyna się szkoła letnia Akademii Liderów

2024-06-26 09:34

Mat. prasowy

Wyjątkowo zaangażowana społecznie młodzież rozpoczyna właśnie 10-dniowe szkolenie w ramach Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja. 31 wyjątkowych młodych społeczników (w wieku 16-20 lat) wyłonionych w ogólnopolskiej rekrutacji będzie uczyć się jak prowadzić własne projekty społeczne i stawać się prawdziwymi liderami zmian w swoich miejscowościach. I choć wielu badaczy mówi o pokoleniu Z jako o pokoleniu „nowych nihilistów”, są w Polsce młode osoby chcące brać odpowiedzialność za wspólne sprawy i pomagać osobom potrzebującym. I te osoby właśnie spotkały się na szkole letniej Akademii Liderów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?