Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Obchody 77. rocznicy likwidacji łódzkiego getta

Piotr Drzewiecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od niedzieli 22 sierpnia odbywają się w Łodzi obchody 77. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto, których celem jest upamiętnienie osób, które poniosły śmierć z rąk oprawców na łódzkiej ziemi.

W sierpniu 1944 r. z łódzkiego getta wywiezieni zostali przez niemieckich okupantów do Auschwitz-Birkenau ostatni mieszkańcy zamkniętej dzielnicy. Potem getto zostało zlikwidowane. Łódź, która przed wojną była bardzo ważnym ośrodkiem żydowskiej kultury, nauki i handlu, pamięta o swoich mieszkańcach, a także o tysiącach Żydów z podłódzkich miasteczek oraz wielu miast w Europie, którzy stracili tu życie lub stąd zostali wywiezieni do obozów zagłady.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Program obchodów 77. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto przewiduje oficjalne uroczystości, wystawy, spacery oraz spotkania z Ocalałymi. Oficjalne uroczystości odbędą się w piątek, 27 sierpnia w godz. 11-12:30 na cmentarzu żydowskim przy ul. Brackiej oraz Stacji Radegast, gdzie złożone zostaną kwiaty, a znicze zapalone. W ramach tegorocznych obchodów odbędzie się m.in. uroczysty pogrzeb zwojów Tory (niedziela 22 sierpnia o godz. 15 na cmentarzu żydowskim przy ul. Brackej), odsłonięcie rzeźby autorstwa Magdaleny Walczak pn. Marzenie Abramka (czwartek 26 sierpnia godz. 11 w parku Ocalałych) czy spotkania z Leonem Wajtraubem (czwartek 26 sierpnia o godz. 16 w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana) i Marianem Turskim (środa 25 sierpnia o godz. 18:30 w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana).

- Proszę łodzian, by choć symbolicznie wzięli udział w tegorocznych obchodach. Siadając na ławce w Parku Ocalałych, wychodząc na spacer po Starych Bałutach, pamiętali o tych, którzy tu byli przed nimi. Zatrzymajmy się na chwilę zadumy. Pamiętajmy o naszych dawnych łodzianach - zaapelowała prezydent Hanna Zdanowska podczas konferencji prasowej zapowiadającej obchody likwidacji getta.

Reklama

Litzmannstadt Getto powstało na terenie łódzkich Bałut w kwietniu 1940 roku. Było pierwszym w pełni odizolowanym gettem na obszarze okupowanej Polski i drugim największym po getcie warszawskim. Istniało też najdłużej, bowiem 29 sierpnia 1944 roku ze stacji Radegast odprawiono ostatni transport Żydów. Większość z nich trafiła do komór gazowych w obozach śmierci. Przeżyła tylko nieliczna grupa kilkuset osób. W sumie przez Litzmannstadt Getto przeszło ponad 200 tys. łódzkich Żydów oraz kilka tysięcy deportowanych z innych krajów Europy. - Wciąż mamy szansę gościć tych, którzy przeżyli getto i obozy koncentracyjne. Tych, którzy kiedyś byli obywatelami naszego miasta i którzy do dziś tu wracają. Mamy nadzieję, że w tym roku gościć będziemy wyjątkowych ludzi. Zdając sobie sprawę, że żyjemy w trudnych czasach wierzę, że spotkamy się z Ocalałymi z getta - Leonem Wajntraubem i Marianem Turskim. Wsłuchajmy się w to, co powiedzą. Zawsze bowiem mówią nie tylko o swoich doświadczeniach, ale płynie z ich ust przekaz na przyszłość. Weźmy je sobie do serca – dodaje prezydent Hanna Zdanowska.

- W Łodzi przed wojną mieszkało 200 tysięcy osób pochodzenia żydowskiego, którzy tworzyli to miasto. Obchody podkreślają pamięć o nich i przypominają, do czego prowadzi nienawiść i chora wyobraźnia - mówi Przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi Józef Weininger.

- Jesteśmy zaszczyceni, że będą z nami Ocaleli, którzy wspominać będą nie tylko swoje doświadczenia z okresu getta, ale i życia w Łodzi przed wojną. Opowiedzą też o swoich przyjaciołach, dziś już nieżyjących, którzy tak, jak i oni przeszli piekło getta. Po raz pierwszy też zdecydowała się zabrać głos pani Zofia Lubińska-Rosset, która również doświadczyła koszmaru II wojny światowej. Zapraszamy oczywiście na główne uroczystości. Organizujemy także koncert inspirowany muzyką Dawida Bajgelmana, który był znakomitym kompozytorem przedwojennej Łodzi, a później także dyrygentem i kompozytorem orkiestry utworzonej w Litzmannstadt Getto. Co ciekawe będziemy mieli też okazję posłuchać muzyki, o której wydawało się, że już nie istnieje, a mianowicie powstałej w 1921 roku ścieżki dźwiękowej do Dybuka - mówi dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi Joanna Podolska.

Program obchodów można znaleźć na stronie Centrum Dialogu im. Marka Edelmana:

https://www.centrumdialogu.com/litzmannstadt-ghetto/

Podziel się:

Oceń:

2021-08-27 09:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Spotkanie świąteczne w szpitalu oo. Bonifratrów

ks. Paweł Kłys

Więcej ...

Nie żyje Joanna Kołaczkowska

2025-07-17 05:42
Joanna Kołaczkowska

Autorstwa Anna Bućwińska-Majer/commons.wikimedia.org

Joanna Kołaczkowska

Joanna Kołaczkowska nie żyje. ​W czwartek 17 lipca, krótko przed godziną 1 w nocy, kabaret Hrabi poinformował o śmierci swojej wieloletniej członkini, uwielbianej przez publiczność artystki, która w ostatnich miesiącach zmagała się z chorobą nowotworową. "Z ogromnym bólem i smutkiem zawiadamiamy, że odeszła Joanna Kołaczkowska... Nasza Asia" - napisali członkowie kabaretu w poruszającym wpisie opublikowanym w mediach społecznościowych.

Więcej ...

Pokolenie Z przełamuje samotność – rusza letnia Akademia Liderów Fundacji Świętego Mikołaja!

2025-07-18 16:32

Fundacja Świętego Mikołaja

Już za kilka dni, 31 wyjątkowych młodych liderów z całej Polski spotka się w w Collegium Marianum w Pelplinie, by rozpocząć intensywną, 10-dniową szkołę letnią w ramach jubileuszowej, dziesiątej edycji Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja. Motywem przewodnim tegorocznej Akademii jest przeciwdziałanie samotności młodych ludzi poprzez budowanie autentycznych relacji i wspólne działanie na rzecz innych.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Łomża: Komunikat kurii w związku ze spotkaniem...

Kościół

Łomża: Komunikat kurii w związku ze spotkaniem...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Najświętsza Maryja Panna z Góry Karmel

Wiara

Najświętsza Maryja Panna z Góry Karmel

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat