Reklama

Błogosławieństwo dla pienińskich flisaków

W tym malowniczym zakątku rozpoczyna się podróż w dół Dunajca.

Paweł Wojciechowski

W tym malowniczym zakątku rozpoczyna się podróż w dół Dunajca.

Już w XIX wieku spływ tratwami przełomem Dunajca stanowił wielką atrakcję dla turystów odwiedzających Pieniny. W ostatnich latach korzysta z niego rocznie ponad 200 tys. osób. Miejsce to bowiem uważane jest za jedno z najpiękniejszych w Europie. Jego powstanie jest geologiczną zagadką - prawdopodobnie rzeka wcinała się w wypiętrzane Pieniny i jednocześnie wykorzystywała naturalne pęknięcia w skałach. Jedna z wielu legend mówi, że ujście Dunajcowi wyrąbał mieczem król Bolesław Chrobry.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spływ Dunajcem

jest wspaniałą okazją do wysłuchania wielu podań ludowych związanych z tym urokliwym zakątkiem. To możliwość podziwiania osobliwości przyrodniczych Pienińskiego Parku Narodowego. To z pewnością bardzo rzadka okazja do kontemplacji głębokiej ciszy, kojącej umysł i serce.
Podróż rozpoczyna się na przystani flisackiej w Sromowcach-Kątach. Turyści mają do wyboru trasę do Szczawnicy (długość ok. 18 km, czas trwania ok. 2 godz. 15 min) lub do Krościenka (dł. ok. 23 km, czas ok. 2 godz. 45 min). Przez większość trasy Dunajec stanowi naturalny pas graniczny ze Słowacją. Rzeka wije się, a jej nurt, początkowo spokojny, staje się coraz bardziej wartki. Różnica poziomów wody między Czerwonym Klasztorem, który znajduje się po słowackiej stronie, a Szczawnicą wynosi ponad 20 m. Na odcinku zaledwie 2,5 km w linii prostej Dunajec tworzy siedem ostrych pętli o łącznej długości 9 km. Płynąc między urwistymi ścianami skalnymi, trudno jest przewidzieć, w którą stronę skręci. Dno doliny jest tutaj wąskie. Według legendy - w najwęższym miejscu, nazywanym Zbójnickim Skokiem, Janosik przeskoczył Dunajec, uciekając z więziennego lochu zamku w Niedzicy. Kolejną atrakcją jest widok na najwyższy masyw Pienin - Trzy Korony. Każdemu ze szczytów flisacy nadali kobiece imię: najwyższy to Wysoka Kaśka, najszerszy - Gruba Baśka, a najbardziej porośnięty drzewami - to Kudłata Maryśka. Mijamy również Sokolicę, określaną mianem Matki Pienin, z której, zdaniem wielu, roztacza się najpiękniejszy widok na przełom Dunajca.

Uroczyste otwarcie sezonu

miało miejsce 7 maja br. na przystani w Kątach. O błogosławieństwo dla flisaków na najbliższy okres pracy, trwający od 1 kwietnia do 31 października, modlono się podczas Mszy św. koncelebrowanej pod przewodnictwem bp. Jana Szkodonia. "Przełom Dunajca to obraz Boga Stwórcy. Wielu ludzi przez piękno przyrody odnajduje swój początek i cel życia - powiedział w homilii Ksiądz Biskup. Zwrócił się do braci flisaków z prośbą, aby ich praca, która szczególnie w soboty i niedziele jest intensywna, nie przeszkodziła im w uczestnictwie w Eucharystii. Namawiał do sięgania po Różaniec, do tego, aby Matka Boża była światłem, nadzieją i przewodniczką ich rodzin. Zachęcał także do wpatrywania się w osobę św. Stanisława, biskupa i męczennika - patrona pokornego, ofiarnego, gotowego do dawania świadectwa o Chrystusie. "Nie wstydźcie się czynić znak krzyża przed rozpoczęciem pracy, wszak jeśli Bóg z nami, któż przeciwko nam?" - przekonywał Ksiądz Biskup za św. Pawłem Apostołem.
Po Eucharystii reprezentanci braci flisackiej podziękowali Księdzu Biskupowi za przewodniczenie Liturgii i wręczyli kwiaty oraz drewnianą płaskorzeźbę z wizerunkiem św. Kingi. Na zakończenie bp Szkodoń poświęcił przystań i łodzie flisackie.
Uroczystość uświetnił występ regionalnego zespołu ludowego ze Sromowców Wyżnych i orkiestry dętej z Krościenka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Madonno z Puszczy, módl się za nami...

2024-05-01 20:29

Karol Porwich/Niedziela

Początki kultu Madonny z Puszczy sięgają przełomu XVII i XVIII w. Wiadomo, że w pierwszej połowie XVII stulecia w świątyni znajdowało się 18 wotów oraz 6 nici korali.

Więcej ...

Jasna Góra: Maj u Najpiękniejszej z Niewiast

2024-05-01 09:21

Karol Porwich/Niedziela

„Chwalcie łąki umajone” to jedna z pieśni ku czci Matki Bożej, która wyjątkowo wybrzmiewa w maju. Jest to miesiąc szczególnego dziękczynienia Maryi za opiekę nad Polską, rodzinami, ale też przypomnieniem o historii naszej Ojczyzny. Każdego dnia na Jasnej Górze odprawiane są nabożeństwa majowe o godz.19.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu, także z wieży jasnogórskiej o godz. 18.00 rozbrzmiewają maryjne melodie na „cztery strony świata”.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

2024-05-01 20:20

Mat.prasowy

Co zrobić, jeśli w ogóle nie czuję Maryi? Albo relacja z Nią jest dla mnie trudna bądź po prostu obojętna? Zapraszamy na drugi odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski mówi o możliwych trudnościach w relacji z Maryją oraz o tym, jak je pokonać.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst