Reklama

Wiadomości z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W obecnym społeczeństwie Europy dochodzą do głosu tendencje, które nie tylko nie przyczyniają się do obrony tej podstawowej instytucji ludzkiej, jaką jest rodzina, ale prześladują ją, osłabiając jej wewnętrzną zwartość. Szerzą mentalność sprzyjającą rozwodom, antykoncepcji i aborcji, odmawiając faktycznie autentycznego uczucia miłości i w ostateczności dokonując zamachu na ludzkie życie, gdyż nie uznają w pełni prawa istoty ludzkiej do życia.
Jan Paweł II - papież
(Z przemówienia do uczestników IV spotkania przewodniczących Komisji ds. Rodziny i Życia Episkopatów Europy - 13 czerwca 2003 r.)

Anioł pański z Papieżem

Reklama

O dramacie uchodźców na świecie, wśród których prawie połowę stanowią dzieci i młodzież, oraz o nowej fali przemocy w Ziemi Świętej mówił Jan Paweł II w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański 15 czerwca w Watykanie.
"W dzisiejszą niedzielę Kościół katolicki obchodzi uroczystość Trójcy Przenajświętszej, a trójjedyność Boga jest pierwszą tajemnicą wiary katolickiej" - rozpoczął swą wypowiedź Jan Paweł II.
Dodał, że tajemnicę tę poznajemy na końcu całej drogi objawienia, które wypełniło się w Jezusie: w Jego wcieleniu, męce, śmierci i zmartwychwstaniu. "Ze szczytu «świętej góry», jaką jest Chrystus, rozważamy pierwszy i ostatni horyzont wszechświata i dziejów: miłość Boga Ojca i Syna, i Ducha Świętego" - podkreślił. Papież zwrócił uwagę, że Bóg nie jest samotnością, ale doskonałą wspólnotą, z czego wypływa wezwanie całej ludzkości do tworzenia jednej wielkiej rodziny, w której spotykają się i wzajemnie ubogacają różne rasy i kultury. "W świetle tego powszechnego horyzontu wspólnoty wielką obelgą wobec Boga i człowieka jest każda sytuacja, w której pojedyncze osoby lub grupy ludzi są zmuszone do ucieczki z własnej ziemi, aby szukać schronienia gdzie indziej" - mówił Jan Paweł II.
Papież przypomniał, że 20 czerwca przypada Światowy Dzień Uchodźcy, który w tym roku zachęca do zwrócenia uwagi na młodzież uchodźczą: "Prawie połowę tego środowiska ludzi stanowią dzieci i młodzież, z których wiele nie chodzi do szkół, brakuje im podstawowych dóbr, żyją oni w obozach lub, co gorsza, są uwięzieni. Dramat uchodźców wymaga od wspólnoty międzynarodowej zaangażowania w leczenie nie tylko objawów, ale przede wszystkim przyczyn tego zjawiska, a zatem zapobiegania konfliktom przez wspieranie sprawiedliwości i solidarności w każdym środowisku rodziny ludzkiej" - powiedział Jan Paweł II.
Po odmówieniu modlitwy Anioł Pański i udzieleniu wszystkim błogosławieństwa apostolskiego Ojciec Święty wspomniał o nowych aktach przemocy i odwetu w Ziemi Świętej. Powtórzył swój apel, wielokrotnie wygłaszany wcześniej: "Nie ma pokoju bez sprawiedliwości, nie ma sprawiedliwości bez przebaczenia" i wezwał wspólnotę międzynarodową, aby nie ustawała w wysiłkach wspierania władz izraelskich i palestyńskich w odnajdywaniu ducha człowieczeństwa i braterstwa.

Jan Paweł II do Polaków

"W dzisiejszej katechezie rozważamy Kantyk z Księgi Izajasza. Prorok wielbi Boga, który jest obecny wśród swego ludu, a znakiem tej obecności jest odbudowana po niewoli babilońskiej świątynia w Jerozolimie. Ten Kantyk wprowadza nas niejako w jutrzejszą uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - Bożego Ciała. Szczególnie dziś witam pracowników szpitala w Bielsku-Białej, w którym pracował mój brat i któremu niedawno zechcieliście nadać jego imię. Dziękuję za to upamiętnienie. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!".

Audiencja generalna 18 czerwca 2003 r.

Uroczystość Bożego Ciała

19 czerwca na placu przed bazyliką św. Jana na Lateranie Ojciec Święty przewodniczył Mszy św. z okazji uroczystości Bożego Ciała. W celebracji, która z powodu upałów rozpoczęła się późnym wieczorem, uczestniczyły tysiące wiernych. Po Mszy św. wyruszyła uroczysta procesja eucharystyczna w kierunku bazyliki Matki Bożej Większej.
W wygłoszonym kazaniu Papież wielokrotnie cytował swą ostatnią encyklikę Ecclesia de Eucharistia, ogłoszoną w Wielki Czwartek 2003 r. "Dzisiejsza uroczystość Corpus Domini przywołuje tę sugestywną celebrę, pozwalając nam przeżyć raz jeszcze intensywną atmosferę Ostatniej Wieczerzy" - powiedział. "Kościół nieustannie powraca do Wieczernika jako do miejsca swych narodzin. Powraca, ponieważ dar Eucharystii ustanawia tajemniczą «równoczesność» między Paschą Pańską a przemijaniem świata i pokoleń" (por. Ecclesia de Eucharistia, 5).
Jan Paweł II powiedział, że podobnie jak inne Kościoły lokalne, także Kościół, który jest w Rzymie, w uroczystość Bożego Ciała "daje wyraz swej konstytutywnej więzi z Eucharystią i z radością wyznaje, że «żyje dzięki Eucharystii». (...) Dzięki Eucharystii żyją jego Biskup, Następca Piotra, współbracia w biskupstwie i kapłaństwie; dzięki Eucharystii żyją zakonnicy i zakonnice, świeccy konsekrowani i wszyscy ochrzczeni. Dzięki Eucharystii żyją w szczególności rodziny chrześcijańskie, którym kilka dni temu poświęcona była konferencja diecezjalna.
Drogie Rodziny Rzymu! Żywa eucharystyczna obecność Chrystusa niech podsyca w Was łaskę małżeństwa i pozwoli postępować na drodze małżeńskiej i rodzinnej świętości. Czerpcie z tego źródła tajemnicę Waszej jedności i Waszej miłości, biorąc przykład z błogosławionych małżonków Luigiego i Marii Beltrame Quattrocchi, którzy rozpoczynali dzień od przystąpienia do uczty eucharystycznej" - mówił Ojciec Święty.
Mszę św. odprawił kard. Camillo Ruini, wikariusz papieski dla diecezji Rzymu, wraz z biskupami pomocniczymi i kapłanami, wyświęconymi przez Jana Pawła II w maju tego roku.
Po Mszy św., gdy formowała się procesja, którą otwierali harcerze, bractwa i sodalicje, Ojciec Święty wjechał na ruchomym tronie na duży biały samochód terenowy z baldachimem. Poprzedzały go dzieci pierwszokomunijne, ministranci, rycerze Grobu
Pańskiego, księża, biskupi, arcybiskupi i kardynałowie; za papieskim samochodem szli wierni. Wszyscy mieli w rękach zapalone świece. Gdy przybyli na miejsce, zapadł już zmierzch. Jan Paweł II udzielił obecnym eucharystycznego błogosławieństwa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

2025-05-06 07:32

Adobe Stock

Siedmiu młodych zakonników z nigeryjskiej wspólnoty Braci Mniejszych Kapucynów zginęło w wypadku drogowym, do którego doszło w sobotę na południu w górzystej części Nigerii.

Więcej ...

Czarny dym nad Watykanem!

2025-05-07 21:01

Vatican Media

Kardynałowie, którzy we wtorek, 7 maja rozpoczęli konklawe w pierwszym głosowaniu nie wskazali 267. Biskupa Rzymu.

Więcej ...

Prokuratura: życie rannego strażnika uniwersyteckiego nie jest zagrożone

2025-05-08 09:57

PAP/Radek Pietruszka

Życie rannego strażnika uniwersyteckiego nie jest zagrożone - poinformowała w czwartek Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Przekazała, że czynności procesowe z podejrzanym o zabójstwo pracowniczki UW zaplanowano w godzinach popołudniowych w Prokuraturze Rejonowej Śródmieście-Północ.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Wiadomości

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Czarny dym nad Watykanem!

Kościół

Czarny dym nad Watykanem!

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Kościół

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...