Reklama

Jak walczono z ks. Wojtyłą

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Instytucie Wydawniczym Pax ukazała się niezwykle ciekawa książka zatytułowana Teczki Wojtyły, pokazująca na przykładzie konkretnych posunięć władz partyjno-rządowych PRL brutalną i bezwzględną walkę komunistów z Kościołem. Tadeusz Krawczak przypomina we wstępie, że ideolodzy komunizmu: Marks, Engels, Lenin, Trocki i Stalin uznawali religię za "opium ludu", dlatego najpierw w Rosji Sowieckiej, a potem w krajach podporządkowanych Moskwie państwo miało obowiązek prowadzić walkę z "wszelkimi religijnymi przesądami". Metody walki były najróżniejsze: od mordowania księży, burzenia świątyń, po rozbijanie Kościoła od wewnątrz, przez tworzenie zależnych od państwa struktur religijnych. Tylko w latach 1945-1953 zabito w Polsce 37 księży, 260 - zmarło lub zaginęło w więzieniach, 350 - zesłano, 700 - uwięziono, 900 - wygnano. Spośród hierarchów 7 przebywało w więzieniach, 2 pozbawiono możliwości wypełniania biskupiej posługi. Nie mniejsze straty poniosły zakony: 54 osoby uśmiercono, 200 osób zesłano, 300 - wygnano. Liczba kościołów i kaplic zmniejszyła się o 2143, domów zakonnych - o 1110, szkół katolickich - o 85, czasopism - o 229 tytułów. Odebrano Kościołowi wszystkie drukarnie i placówki charytatywne, w sumie skonfiskowano 80% majątku kościelnego.
Niewiele zmieniło się po "październikowej odwilży" 1956 r. Aparat bezpieczeństwa podlegający MSW nadal nakazywał: 1) ujawniać, obserwować, rozpracowywać, likwidować wszelkie przejawy wrogiej działalności kleru świeckiego, zakonnego oraz ugrupowań i organizacji katolickich oraz przeciwdziałać jej; 2) rozpracowywać osoby działające w opozycji lub grupy osób, bez względu na stanowiska w hierarchii, o ile są dane, że prowadzą wrogą działalność przeciwko władzom; 3) prowadzić sprawy obserwacji operacyjnej osób lub grup osób, które zajmują kierownicze stanowiska w hierarchii kościelnej, kleru świeckiego i zakonnego, czy z kierownictwa organizacji katolickich i ludzi związanych z hierarchią kościelną uprawiających aktywnie wrogą działalność; 4) dokładnie dokumentować fakty łamania lub obchodzenia przepisów i spowodować ukaranie osób winnych: łamania wolności sumienia, wrogich publicznych wystąpień, kolportażu nielegalnej literatury, zbiórek pieniędzy na budowę kościołów, tworzenia organizacji katolickich, organizowania zebrań, podburzania do organizowania demonstracji, modłów, petycji, delegacji i strajków szkolnych itd.
Od 1961 r. działał w MSW specjalny Departament IV do walki z Kościołem. Nie ograniczono się tylko do inwigilacji struktur kościelnych i ludzi wierzących, ale na szerszą skalę stosowano werbowanie agentów i wprowadzanie ludzi z resortu w te środowiska. Wydziałem tym kierował płk Stanisław Morawski, jeden z uczestników aresztowania Prymasa Wyszyńskiego. W 1973 r. w Departamencie IV powołano grupę operacyjną "D" do zadań specjalnych. Utworzył ją min. Stanisław Kowalczyk. Organizatorem grupy został płk Grunwald, zaś pierwszym naczelnikiem - płk Płatek. Do jej zadań należało m.in. fabrykowanie anonimów szkalujących kler i osoby zakonne, wywoływanie przy pomocy tajnych współpracowników antagonizmów w środowiskach kościelnych, kolportaż specjalnie drukowanych afiszy, ulotek, publikacji (m. in. wyprodukowano pod nazwiskiem Prymasa Wyszyńskiego fałszywe Kazania Świętokrzyskie). Za wszelką cenę starano się obniżyć autorytet Prymasa Wyszyńskiego w społeczeństwie i w Episkopacie. Próbowano wytwarzać atmosferę konfliktu Prymasa z abp. Wojtyłą i innymi hierarchami, skłócenia Episkopatu polskiego ze Stolicą Apostolską. W grupie "D" działali późniejsi mordercy ks. Jerzego Popiełuszki: Grzegorz Piotrowski, Leszek Pękala, Waldemar Chmielewski.
Nie tylko biskupi, ale każdy ksiądz w kraju miał założoną "Teczkę operacyjną księdza". Osobne były teczki "obserwacyjno-agencyjne" parafii, stowarzyszeń, bractw, aktywu parafialnego. Specjalne "grupy techniczne" MBP-MSW instalowały podsłuchy, m.in. w siedzibach kurii biskupich: w Olsztynie, Tarnowie, Wrocławiu, a nawet w Pałacu Arcybiskupów Warszawskich. Aktywność księży w terenie obserwowały i rejestrowały Wydziały ds. Wyznań i agendy MSW. W centrali w Warszawie trzymano akta biskupów.
Omawiana książka prezentuje wybór 236 dokumentów, które zgromadzono w MSW pod hasłem "Wojtyła". Czegóż w niej nie ma! Oto przykład notatki służbowej przesłanej przez kierownika Wydziału ds. Wyznań w Krakowie, Leona Króla, do warszawskiej centrali, analizującej przemówienie abp. Wojtyły wygłoszone podczas uroczystości św. Stanisława Na Skałce w 1967 r.: "Przemówienie trwające 35 minut wygłosił abp Wojtyła. Poświęcone ono było osobie biskupa i męczennika, św. Stanisława, a w końcowej części powiązane z postacią kardynała Sapiehy. Kazanie to nie miało charakteru typowo dewocyjnego, chociaż pozornie poświęcone było tematyce religijnej. Wojtyła, posługując się danymi z tradycyjnej wersji Kościoła o postaci św. Stanisława i okolicznościach jego śmierci, skonstruował nieczytelne dla większości odbiorców aluzyjne porównanie do współczesnych stosunków państwo - Kościół. Odchodząc od dotychczasowego sposobu przedstawiania sporu między biskupem a królem, ukazał postać Bolesława Śmiałego jako władcę pozytywnego, który zbłądził, ale umiał to odpokutować. Wojtyła w ten aluzyjny sposób nawiązał do aktualnego konfliktu pomiędzy władzą a hierarchią...".
W innych notatkach SB pieczołowicie odnotowywano duszpasterskie zaangażowanie abp. Karola Wojtyły, organizowanie laikatu, pracę z młodzieżą akademicką na terenie całej Polski, opiekę nad Polonią, wkład w powstawanie dokumentów soborowych i prace w Kolegium Biskupów. Przy okazji wyjazdów władze starały się zmusić biskupów, w tym i Wojtyłę, do uległości wobec Urzędu ds. Wyznań, do składania w nim wizyt i do odbywania rozmów. Brak uległości karały odebraniem paszportów dyplomatycznych, niedopuszczaniem do wyjazdów, narzucaniem paszportów turystycznych, nękaniem podczas odpraw celnych, a nawet rewizjami i konfiskatami religijnych wydawnictw. Ze szczególną złośliwością próbowano przerwać wielowiekową tradycję procesji w Boże Ciało. Codzienność biskupiego posługiwania zakłócały: likwidacje niższych seminariów duchownych, pobór alumnów do wojska, represje podatkowe czy represje wobec zakonów. Szantażowano Arcybiskupa nawet groźbą naruszenia akt beatyfikacyjnych s. Faustyny Kowalskiej.
Przytoczone w książce dane i przykłady świadczą dobitnie, iż władcy PRL: Bierut, Ochab, Gomułka, Gierek, Kania i Jaruzelski, walcząc z religią, sięgali do metod wypracowanych w Kraju Rad. Jest pewne, że ataki rodzimych komunistów na Jana Pawła II w Rzymie trwały aż po lata dziewięćdziesiąte. Po upadku komunizmu powiał inny wiatr.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Tylko przez Niego można znaleźć drogę by być spełnionym

2025-04-12 13:32

Adobe Stock

Rozważanie do Ewangelii J 3,31-36

Więcej ...

Krótka modlitwa za papieża Leona XIV

2025-05-09 09:56

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Więcej ...

MAGNIFICAT – spotkanie, które może odmienić Twoje życie duchowe!

2025-05-12 13:28

Mat.prasowy

Wielkimi krokami zbliża się zaplanowane na 17 maja wydarzenie MAGNIFICAT. To niezwykłe wydarzenie religijne, które łączy modlitwę, konferencje i muzyczne uwielbienie odbędzie się w Cavatina Hall w Bielsku-Białej. To duchowe spotkanie gromadzi tych, którzy pragną pogłębić relację z Bogiem, a jednocześnie doświadczyć piękna wspólnoty, modlitwy i żywej wiary.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Krajewski o chwilach przed ogłoszeniem wyboru...

Kościół

Kard. Krajewski o chwilach przed ogłoszeniem wyboru...

Leon XIV podczas modlitwy Regina Caeli do młodych: Nie...

Leon XIV

Leon XIV podczas modlitwy Regina Caeli do młodych: Nie...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Papież Leon XIV na archiwalnych fotografiach. Jak...

Leon XIV

Papież Leon XIV na archiwalnych fotografiach. Jak...

Kim jest nowy PAPIEŻ?

Leon XIV

Kim jest nowy PAPIEŻ?

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

Kościół

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

Kościół

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

Watykan: pierwsze plany nowego papieża

Leon XIV

Watykan: pierwsze plany nowego papieża