Reklama

Niedziela Częstochowska

Mocni wiarą, nadzieją i miłością

Beata Pieczykura/Niedziela

– Jesteśmy dobrą nowiną dla współczesnego świata, mimo że świat tego nie rozumie i będzie mówił, że jesteśmy słabi, bezradni. My jesteśmy dobrą nowiną, ponieważ zgodziliśmy się dźwigać własny krzyż, idąc za Jezusem – mocno powiedział abp Wacław Depo 28 sierpnia na Jasnej Górze do pątników XXVI Pielgrzymki Świata Osób Słabych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wędrowali 20 km z kościoła św. Jana Chrzciciela w Olsztynie na Jasną Górę. Byli znakiem i wołaniem o szacunek w życiu społecznym, godność każdego człowieka i miłość.

Zobacz zdjęcia: Mocni wiarą, nadzieją i miłością

Z radością, która ich wyróżnia w pielgrzymce i w życiu, w swoich sercach nieśli różne intencje, a wszystkie problemy codzienności, choroby czy niepełnosprawność oraz nadzieje oddali z ufnością Maryi. W drodze modlili się również w intencjach Kościoła częstochowskiego, o nowe powołania kapłańskie i zakonne. U celu, w bazylice jasnogórskiej, pątnicy XXVI Pielgrzymki Świata Osób Słabych uczestniczyli w Mszy św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Beata Pieczykura/Niedziela

Reklama

W homilii metropolita częstochowski mówił, jak ważne jest odkrycie radości i zaufania, których źródłem jest Bóg, poza którym nie ma życia. Dlatego podkreślił: – Tutaj przez wstawiennictwo Matki można na nowo zaufać Bogu we wszystkim, co nas spotyka, co składa się na nasze życie. W nawiązaniu do Ewangelii abp Depo przypomniał, że nie wolno zmarnować talentów, którymi człowiek został przez Boga obdarowany, a którymi są dary natury i dary łaski. – Nie wolno nam zgodzić się na zmarnowanie tego talentu, którym jest każdy z nas. To jest talent, którym my jesteśmy. Nie wolno nam zgodzić się na jakąkolwiek zniekształconą formę naszego życia – głośno powiedział kaznodzieja. To wynika z tego, że imiona każdego z nas są zapisane w sercu Boga, a także historia życia, słabość, choroby, grzech. Przypomniał słowa św. Matki Teresy z Kalkuty: „Chcę być ołówkiem w ręku Boga, żeby to Bóg zapisywał swoje dzieła przeze mnie” i zachęcił zebranych, by spróbowali przyjąć to zadanie.

Beata Pieczykura/Niedziela

W XXVI Pielgrzymce Świata Osób Słabych, która odbywała się 28 sierpnia, uczestniczyło ok. 400 osób niepełnosprawnych, w tym 30 na wózkach, wraz z ich rodzinami, przyjaciółmi, duszpasterzami i siostrami zakonnymi ze wspólnot spotkania z naszej archidiecezji z Wieluniu, Radomska, Myszkowa, Częstochowy oraz z całej Polski, a także osoby bezdomne z Fundacji św. Barnaby i uzależnione z Ośrodka Terapii Uzależnień „Betania”, opiekunowie domów pomocy społecznej w Mokrsku, Krzynnie i Zabrzu, warsztatów terapii zajęciowej oraz wolontariusze.

Tego dnia statuetki Ecce Homo za świadectwo słabości, służby oraz za działalność dobroczynną wręczono 3 osobom. Są to: Mariusz Janas, podopieczny domu w Janowie k. Częstochowy, Piotr Weresiński, wolontariusz Fundacji św. Barnaby, i Emilia Łaniewska, dyrektor Domu Opieki Społecznej w Skrzynnie.

Przesłanie pielgrzymki wyjaśnił ks. Jacek Marciniec, proboszcz parafii św. Zygmunta w Częstochowie, duszpasterz Międzynarodowego Katolickiego Ruchu Dobroczynnego Betel i organizator wydarzenia: – Pielgrzymka była świętem całej wspólnoty i przyjaciół. Świadomi swoich słabości, ograniczeń, trudności, ale też swoich darów, w kontekście protestów, które nas bardzo bolały, chcemy zademonstrować, że też czujemy się godni szacunku, mamy prawo do tego, by być. Chcemy dać świadectwo, że nie chcemy wolności bez miłości i potrzebujemy siebie wzajemnie, nawet jeżeli ktoś jest upośledzony, niepełnosprawny to prawo – jako dziecko Boga i człowiek – znaleźć się na tym świecie.

Podziel się:

Oceń:

2021-08-28 20:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę: Szatan to szermierz lęku

2025-04-04 14:42

mat. prasowy

Historia z długą deską, zarówno na podłodze, jak i zawieszoną między dachami, doskonale ilustruje, jak różne sytuacje mogą wywoływać w nas strach. Choć deska jest ta sama, perspektywa zmienia wszystko. Lęk staje się narzędziem, które może nas paraliżować i ograniczać nasze działania. Tak jak w życiu, gdzie nowe wyzwania mogą wydawać się przerażające, ale ich pokonanie otwiera przed nami nowe możliwości.

Więcej ...

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Piąta niedziela Wielkiego Postu

2025-04-04 12:00

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

25 lat Źródełka

2025-04-06 21:43
Pracownicy i wolontariusze

Magdalena Lewandowska

Pracownicy i wolontariusze "Źródełka" z bpem Jackiem Kicińskim.

Centrum Rozwoju Dzieci i Młodzieży „Źródełko” od 25 lat działa przy parafii św. Jadwigi na wrocławskiej Leśnicy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Wiara

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Wiara

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Wielki Post

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Satanistyczne wydarzenie w Kansas: Katolik powstrzymuje...

Kościół

Satanistyczne wydarzenie w Kansas: Katolik powstrzymuje...