Reklama

Niedziela Lubelska

Wieża Trynitarska. Kawa z widokiem na miasto

Katarzyna Artymiak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wieża Trynitarska w Lublinie została ponownie otwarta. Po dłuższej przerwie, spowodowanej remontem instalacji elektrycznej i przeciwpożarowej, najwyższy punkt widokowy na Starym Mieście ponownie zaprasza w swe progi. W wieży na wysokości 40 m znajduje się taras widokowy i kawiarenka. Pokonując ponad 200 schodów, można podziwiać zabytki sztuki sakralnej i wystawy czasowe.

Oficjalne otwarcie odnowionej wieży odbyło się 12 sierpnia z udziałem abp. Stanisława Budzika. - Lublin jest miejscem spotkania Wschodu i Zachodu. Cieszymy się, że ten jeden z najbardziej widocznych punktów na panoramie naszego miasta, ta latarnia morska, która świeci w ciemnościach, będzie przypominała tradycje naszej archidiecezji. Myślę, że ponowne otwarcie wieży i wystaw będą nam przypominały historię Lublina i pomogą wydobyć z niej to najcenniejsze, na czym możemy budować teraźniejszość i przyszłość - powiedział ksiądz arcybiskup.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dusza pogranicza

Muzeum Archidiecezjalne Sztuki Religijnej w Lublinie, którego częścią jest Wieża Trynitarska, na inaugurację przygotowało w „Sali Białej” czasową wystawę pt. „Dusza pogranicza”. Prezentowane dzieła pochodzą ze zbiorów śp. ks. prał. Tadeusza Kawali. - Tytuł wystawy doskonale oddaje jej charakter. Wchodząc do sali zauważa się symboliczne pogranicze dwóch sfer ludzkiego życia: tego, co duchowe, i tego, co przyziemne. Widzimy więc elementy wyposażenia cerkwi, ale też i zwykłej chaty. Dwie części mocno osadzone są w kulturze chrześcijańskiego Wschodu. Po jednej stronie mamy elementy związane z kultem i liturgią, a więc carskie wrota, ikony, paramenty liturgiczne… Po drugiej stronie prezentujemy bogatą kolekcję ceramiki pokuckiej - wyjaśnia dyrektor muzeum ks. Łukasz Trzciński. Dzieła przekazał diecezji zmarły w 2009 r. ks. Tadeusz Kawala, wybitny ekumenista i birytualista, który w szczególny sposób interesował się historią i kulturą wschodniego chrześcijaństwa.

Reklama

Nowy wizerunek

Trwający półtora roku remont Wieży Trynitarskiej objął wymianę instalacji elektrycznej, a także założenie systemów przeciwpożarowego i przeciwwłamaniowego oraz monitoringu. Jak zapewnił ks. Jakub Olech, zastępca ekonoma archidiecezji lubelskiej, wieża jest bezpieczna dla odwiedzających, a jednocześnie wyposażona w nowe oświetlenie galeryjne oraz rzutniki, telewizory i panele dotykowe, które podnoszą jej atrakcyjność. To jednak nie koniec zmian. Jak informuje ks. Trzciński, muzeum jest w fazie koncepcyjnej jeżeli chodzi o przygotowanie projektu nowej aranżacji wystawy stałej. Wkrótce na zwiedzających czekać będzie zupełnie nowa wystawa, wzbogacona multimediami. Tymczasem nowością jest kawiarenka czynna w godzinach otwarcia wieży (środa-czwartek w godz. 12.00-19.00, piątek 12.00-21.00 i sobota-niedziela 12.00-20). Można w niej delektować się pyszną kawą i równocześnie podziwiać panoramę całego miasta. Sezon potrwa do końca października, a przy sprzyjającej pogodzie być może znacznie dłużej.

Wieża Trynitarska jest najwyższym punktem zabudowy staromiejskiej Lublina. Mierzy ponad 60 m. Została wzniesiona w 1693 r. w miejscu dawnej furty klasztornej jezuitów. Dzisiejszy neogotycki wygląd zawdzięcza przebudowie z 1819 r., a jej nazwa pochodzi od zakonu trynitarzy, którzy rezydowali w budynkach pojezuickich w latach 1781-1814.

Podziel się:

Oceń:

2021-08-29 20:34

Wybrane dla Ciebie

Watykan/ Autorzy książki o rodzinie Ulmów odznaczeni polskim Złotym Krzyżem Zasługi

2024-05-02 20:31
Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Episkopat.news

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Autorzy książki o błogosławionej rodzinie Ulmów "Zabili także dzieci": watykanistka włoskiej agencji prasowej Ansa Manuela Tulli i szef polskiej redakcji watykańskich mediów Vatican News ks. Paweł Rytel-Andrianik zostali w czwartek odznaczeni Złotym Krzyżem Zasługi, przyznanym przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Więcej ...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski - plan obchodów na Jasnej Górze

2024-05-03 09:01

Karol Porwich/Niedziela

Dziś na Jasnej Górze, 3-go maja, uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Suma odpustowa odprawiona zostanie na Szczycie o godz. 11.00, poprzedzi ją program słowno-muzyczny: „W oczekiwaniu na beatyfikację sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej” o godz. 10.00. W czasie Sumy ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego. O godz. 19.00 Mszę św. odprawi metropolita częstochowski, abp Wacław Depo. Uroczystości zakończy Apel Jasnogórski.

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski: my zrodziliśmy się z Boga, który jest Miłością

2024-05-03 19:56

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady