Reklama

Wiadomości z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jeżeli prawdą jest, że chrześcijaństwa nie da się sprowadzić do żadnej określonej kultury, gdyż prowadzi ono dialog z każdą z nich, aby wszystkim im pozwolić dać to, co mają najlepszego w każdej dziedzinie wiedzy i działalności człowieka, to chrześcijańskie korzenie są dla Europy najlepszą gwarancją przyszłości. Czyż mogłoby drzewo bez korzeni żyć i rozwijać się? Europo, nie zapominaj swojej historii!
Jan Paweł II - papież
(Z homilii podczas Nieszporów uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła, 28 czerwca 2003 r.)

"Anioł Pański" z Papieżem

Ojciec Święty Jan Paweł II liczy na rychłą jedność chrześcijaństwa. W rozważaniach przed niedzielną modlitwą Anioł Pański 29 czerwca na Placu św. Piotra podkreślił, że wizyta delegacji Patriarchatu Ekumenicznego na uroczystościach patronalnych Świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz wymiana delegacji między Rzymem a Konstantynopolem "daleko wykraczają poza akt jedynie kościelnej kurtuazji". "Wizyty te odzwierciedlają głęboki i ugruntowany zamiar przywrócenia pełnej komunii między Wschodem a Zachodem" - powiedział Ojciec Święty. Podziękował on patriarsze Bartłomiejowi I za powierzenie członkom tej delegacji misji reprezentowania go w Rzymie. "Wspomnienie Piotra i Pawła, czczonych jako «kolumny Kościoła», jest szczególnym świętem dla diecezji rzymskiej, która zakorzeniona jest w świadectwie tych dwóch wielkich Apostołów - podkreślił Papież. - Piotr, wybrany przez Chrystusa jako skała, na której miał być zbudowany Kościół, został ukrzyżowany nieopodal Watykanu, a jego grób stanowi symboliczne centrum wiary katolickiej. Paweł, zamordowany u bram Rzymu, jest przykładem ewangelizacji, a jego Listy, będące integralną częścią Nowego Testamentu, nie przestają pociągać do Chrystusa mężczyzn i kobiet każdej epoki" - stwierdził Ojciec Święty.

Jan Paweł II do Polaków

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"Psalm 146 [145], który dzisiaj rozważamy, przypomina o potrzebie ufności wobec Boga. Tylko Bóg zna cel i kres ludzkiej egzystencji. I w życiu, i w śmierci należymy do Pana. «Chcę więc chwalić Pana, jak długo żyć będę. Szczęśliwy, kto zawierzył swoje życie Bogu». Pamiętajmy o tym zawsze, także w czasie wakacyjnego odpoczynku. Bóg zapłać za dzisiejsze odwiedziny".

Audiencja generalna 2 lipca 2003 r.

Orędzie na Dzień Turystyki

26 czerwca odbyła się w Watykanie prezentacja orędzia Jana Pawła II na XXIV Światowy Dzień Turystyki (przypadający 27 września) pt. Turystyka: element napędowy walki z ubóstwem, tworzenia nowych miejsc pracy i budowy zgody społecznej.
Szokujący jest fakt, że tylko 715 milionów osób na całym świecie może uprawiać turystykę, a większość ośrodków turystycznych znajduje się w krajach rozwijających się. Zwrócił na to uwagę przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżnych - abp Stephen Fumio Hamao, który zapoznał z dokumentem dziennikarzy akredytowanych przy watykańskim Biurze Prasowym.
Japoński hierarcha podkreślił, że Ojciec Święty zachęca w nim do przemyślenia turystyki w świetle nauki społecznej Kościoła, tak aby ona także była "okazją do budowy cywilizacji miłości". "Być może upatrywanie w turystyce elementu mobilizującego do walki z ubóstwem, tworzenia nowych miejsc pracy i budowy zgody społecznej uznane zostanie za przejaw utopii, jednak Kościół nie przestanie nalegać, aby uczynić, co tylko możliwe, by wszystkie dziedziny, łącznie z turystyką, stały się realizacją tej nowej «wyobraźni miłości», która sprawia, że jesteśmy solidarni" - powiedział abp Hamao.

Reklama

W trosce o świętość kapłanów

Z okazji uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa, w którą obchodzi się Światowy Dzień Modlitw o Świętość Kapłanów, watykańska Kongregacja ds. Duchowieństwa skierowała do wszystkich kapłanów specjalny dokument, zatytułowany: Eucharystia i kapłan: nierozłącznie zjednoczeni Miłością Bożą. Jest on oparty na najnowszej encyklice Jana Pawła II Ecclesia de Eucharistia.
"«Poczucie odpowiedzialności za tę doczesną ziemię», o którym Papież pisze w punkcie 20. najnowszej encykliki, dotyczy wszystkich - czytamy w dokumencie. - Szczególny odzew znajduje w nas, kapłanach. Każda celebra eucharystyczna powinna rozbudzić sumienia tych, którzy w niej uczestniczą. W kapłanach rozbudza odpowiedzialność za świat, który musi być przemieniony, przeobrażony przez Eucharystię. Wypowiadając słowa: Oto tajemnica wiary, kapłan lepiej rozumie, że to wołanie wiary posyła go do świata, w którym Chrystus czyni cuda, i odczuwa w sobie nie cierpiącą zwłoki potrzebę szerzenia wszędzie Jego królestwa" - stwierdza dokument.

Reklama

Wkrótce beatyfikacja Matki Teresy z Kalkuty

19 października Ojciec Święty Jan Paweł II ogłosi błogosławioną Matkę Teresę z Kalkuty. Wybrana przez Papieża data beatyfikacji ma podwójny symboliczny charakter: będzie to jubileusz 25-lecia Pontyfikatu Jana Pawła II, a także Światowy Dzień Misyjny, połączony z zakończeniem ogłoszonego przez Papieża Roku Różańca.
Uroczystości rozpoczną się 17 października adoracją Najświętszego Sakramentu w bazylice św. Jana na Lateranie. 18 października w Auli Pawła VI w Watykanie odbędzie się czuwanie modlitewne przed Światowym Dniem Misyjnym. Następnego dnia, w niedzielę po południu, w tej samej sali wyświetlony zostanie film o Matce Teresie. Od 20 do 22 października w bazylice na Lateranie będą wystawione relikwie nowej Błogosławionej.
Szczegółowe informacje o beatyfikacji Matki Teresy z Kalkuty dostępne są na stronie internetowej http://motherteresacause.info. Znajduje się tam także biografia Matki Teresy napisana przez postulatora jej procesu beatyfikacyjnego - o. Briana Kolodiejchuka.

Adhortacja "Ecclesia in Europa"

28 czerwca w Watykanie odbyła się prezentacja adhortacji apostolskiej Jana Pawła II Ecclesia in Europa, będącej podsumowaniem drugiego specjalnego zgromadzenia poświęconego naszemu kontynentowi. Dokument podpisał tego samego dnia wieczorem w Bazylice św. Piotra Jan Paweł II. Papież podkreśla, że Europa potrzebuje jakościowego skoku w uświadomieniu sobie swojego duchowego dziedzictwa.
Adhortację zaprezentował sekretarz generalny Synodu Biskupów - kard. Jan Schotte. Ujawnił on, że już w końcu 1990 r. Papież planował zwołanie synodu biskupów Europy. Po powrocie z Anglii, gdzie rozmawiał na ten temat m.in. z kard. Basilem Humem, ówczesny abp Schotte zwrócił się do Papieża z propozycją w tej sprawie. "Ojciec Święty uśmiechnął się i podał mi kartkę, na której wynotował punkty, których dotyczyć miały obrady" - powiedział belgijski kardynał. Przypomniał, że jak dotąd tylko Europa miała dwa synody: w 1991 i w 1999 r. W tym ostatnim, który odbył się w dniach 1-23 października 1999 r., wzięło udział 245 osób, w tym 179 biskupów. Na zakończenie obrad przekazano Papieżowi 40 tzw. propozycji i uwag, które posłużyły mu do napisania adhortacji Ecclesia in Europa. Jan Paweł II odwołuje się do nich aż 86 razy. W swym bardzo obszernym dokumencie Papież analizuje problemy Starego Kontynentu i Kościoła w Europie. Podkreśla, że Europa jest kontynentem z przyszłością, i że Kościół może zaoferować rozwiązania prowadzące do jej autentycznego zjednoczenia, z poszanowaniem praw człowieka i równości wszystkich jej mieszkańców.
Kard. Schotte wyjaśnił, dlaczego dokument papieski ukazuje się dopiero teraz, po czterech latach od synodu, i w Rzymie, a nie np. w Brukseli, Luksemburgu, Warszawie czy Berlinie, gdzie został zapowiedziany. Zadecydowali o tym sami jego uczestnicy jeszcze przed zakończeniem obrad. Jeśli chodzi o datę - "po 2001 r. wielokrotnie dochodziliśmy do wniosku, że jeszcze nie jesteśmy gotowi, a idea Europy nie jest jeszcze wyraźnie skrystalizowana". Wreszcie Papież uznał, że nadszedł odpowiedni moment - "ponieważ dobiega końca dyskusja nad konstytucją UE i zbliża się moment wejścia dziesięciu nowych członków. Moment jest więc odpowiedni".
Adhortację omówił główny relator synodu - arcybiskup metropolita Madrytu - kard. Antonio Maria Rouco Varela.

Uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła

29 czerwca Ojciec Święty przewodniczył uroczystej Mszy św. na Placu św. Piotra, podczas której poświęcił paliusze dla czterdziestu nowych arcybiskupów metropolitów, mianowanych w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Był wśród nich abp Tomasz Peta ze stolicy Kazachstanu - Astany.
W Liturgii udział wzięła delegacja Patriarchatu Ekumenicznego z Konstantynopola na czele z arcybiskupem greckoprawosławnym Ameryki Demetriosem. Jej obecność skłoniła Jana Pawła II do poruszenia tematu ekumenizmu i złożenia uroczystej deklaracji: "Jako Biskup Rzymu i Następca Piotra ponawiam dziś, w sugestywnych ramach tego święta, całkowitą gotowość do oddania mojej osoby na służbę komunii wszystkich uczniów Chrystusa. Pomóżcie mi, Drodzy Bracia i Siostry, przez nieustanne wsparcie Waszej modlitwy. Proście dla mnie o niebieskie wstawiennictwo Maryi, Matki Kościoła, i świętych Piotra i Pawła. Niech Bóg da nam wypełnić misję, którą nam powierzył w całkowitej wierności aż do ostatniego dnia, ażeby w więzach Jego miłości stworzyć jedno serce i jedną duszę".

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: pokaz słynnego filmu Krzysztofa Żurowskiego "Duszochwat" o św. Andrzeju Boboli

2024-05-16 19:24
św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

Pokaz znanego filmu "Duszochwat", w reżyserii Krzysztofa Żurowskiego, ukazującego niezwykłe dzieje i męczeństwo św. Andrzeja Boboli SJ, odbędzie się 19 maja o godz. 19.00 w Kinie Duchowym Carmelitanum w klasztorze karmelitów bosych przy ul. Solec 51 w Warszawie. Po projekcji filmu odbędzie się spotkanie z reżyserem.

Więcej ...

Kard. Pizzaballa przywiózł pomoc dla mieszkańców Strefy Gazy

2024-05-16 16:45
Pierbattista Pizzaballa OFM

Włodzimierz Rędzioch

Pierbattista Pizzaballa OFM

Łaciński patriarcha Jerozolimy kard. Pierbattista Pizzaballa przyjechał dziś do Strefy Gazy. Jest to pierwszy etap misji humanitarnej prowadzonej z Zakonem Maltańskim, we współpracy z Malteser International i innymi partnerami, mającej na celu przekazanie żywności i lekarstw mieszkańcom Gazy, odciętym od świata z powodu działań wojennych.

Więcej ...

Bydgoszcz: konkurs „W cieniu twych dłoni Matko Pięknej Miłości”

2024-05-16 21:06

Akcja Katolicka

„W cieniu twych dłoni Matko Pięknej Miłości” - to tytuł konkursu, jaki zorganizowała Akcja Katolicka Diecezji Bydgoskiej. Wydarzeniu patronowali - Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty oraz Centrum Edukacyjno-Formacyjne, gdzie odbył się jego finał.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Niedziela w Warszawie

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli