Reklama

O chlebie i nie tylko

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie piekarzy w częstochowie

Reklama

Stowarzyszenie Rzemieślników Piekarstwa RP powołano do życia w 1990 r.
Wtedy też na Walnym Zebraniu Członków w Warszawie wybrano jego Zarząd Główny. Do 22 maja 2003 r. działał on praktycznie w niezmienionym składzie. Tego właśnie dnia w Częstochowie odbyło się Walne Zebranie Członków SRPRP. Jednym z najważniejszych wydarzeń, jakie miało miejsce podczas obrad, była rezygnacja ze stanowiska prezesa Andrzeja Szydłowskiego, który został wybrany prezydentem Światowej Unii Piekarzy, i wybór na jego miejsce częstochowianina - Lecha Jędryki.
Spotkanie w Częstochowie było niezwykle ważne, o czym świadczy choćby liczba jego uczestników - 140 (na 306 członków zwyczajnych Stowarzyszenia). Obok głównego tematu, jakim był wybór nowych władz, nie zabrakło dyskusji nad obecną sytuacją piekarnictwa w Polsce i perspektywami jego rozwoju. Zagadnieniem poruszanym zarówno na forum ogólnym, jak i w rozmowach kuluarowych były zmiany czekające piekarzy w związku z wymogami prawodawstwa UE oraz mające miejsce właśnie w tym momencie "zawirowania" cen chleba. Większość moich rozmówców podkreślała, że podwyżki nie są zawinione ani przez piekarzy, ani przez rolników. Nie są też efektem - jak sugerują niektóre media - ujawnionych "zniknięć" zboża. W tej ostatniej kwestii moi rozmówcy twierdzą, że tak naprawdę istniało ono tylko na fakturach. Podwyżki wynikają z rosnących systematycznie kosztów produkcji, związanych głównie z podwyżkami cen paliw i energii elektrycznej. W niektórych rejonach Polski są również konsekwencją ich urealnienia. Okazuje się, że w tej branży również funkcjonuje tzw. szara strefa. Działające w niej firmy wykorzystują gorsze jakościowo surowce, nie płacą państwu ustalonych prawem należności. To umożliwia im stosowanie cen dumpingowych. W momencie kiedy ich działalność zostaje ujawniona, nie mogą utrzymać sztucznej ceny i muszą ją po prostu podnieść.
Ponieważ piekarnictwo jest dziedziną gospodarki, która zapewnia więcej miejsc pracy niż górnictwo i hutnictwo razem wzięte, wydaje się celowe poświęcić trochę miejsca na przybliżenie spraw, które niepokoją ludzi z nim związanych. Jednym z powszechnie dyskutowanych problemów jest obowiązek wprowadzenia we wszystkich zakładach systemu HACCP.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Czym jest HACCP?

Reklama

W słownictwie potocznym pojęcie to funkcjonuje jako HACAP, a oznacza system, który określa postępowanie mające na celu określenie zagrożeń jakości produkowanej żywności, jakie mogą zaistnieć podczas wszystkich etapów jej produkcji i dystrybucji. Mówiąc krócej, jest to system przeznaczony do kontroli bezpieczeństwa żywności. Producenci UE starali się go realizować już od połowy 1975 r. W miarę upływu lat ujednolicano przepisy dotyczące systemów jakości produkcji w Europie z przepisami FDA (obowiązującymi w USA). Ostatecznie wydane zostały konkretne dyrektywy, które nakazują, prócz stosowania w produkcji zasad HACCP, także konkretne wymogi dotyczące higieny, zakupów i sprzedaży żywności. Od 1 stycznia 1996 r. kraje Unii muszą stosować w zakładach produkujących żywność wszystkie te dyrektywy łącznie z uzupełnieniami branżowymi. Praktycznie związane jest to z zatrudnieniem sztabu ludzi, którzy według ściśle określonych zadań będą kontrolować nieustannie każdy etap pracy w zakładzie, np. zanotują dokładną godzinę zmywania podłogi z podaniem nazwy określonego przepisami środka o zaleconym składzie, sprzętu i warunków, w jakich jest on stosowany. Tak na każdym etapie przygotowania, wypieku, przechowywania, transportu itp. Oczywiście, wszystko to związane jest z kosztami, jakie firma musi ponieść na wdrożenie systemu. To one właśnie wzbudzają najwięcej emocji. Istnieją duże obawy, że część niewielkich przedsiębiorstw może ich nie udźwignąć.

Co na to prezydent?

Andrzej Szydłowski mówi, że nie boi się rynku europejskiego. Zna go od ok. 30 lat.
Swoją piekarnię zbudował w 1980 r., a dwa lata później jako pierwszy w Polsce miał własne silosy mączne. Ma kontakty z piekarzami niemal całego świata. Według niego: "Dla polskiego piekarza trudno o konkurencję. Nasz chleb jest bardzo wysoko ceniony. Należymy do najlepszych fachowców. Problem tkwi w źle prowadzonych negocjacjach. Dowiedziałem się od jednego z pracowników Komitetu Integracji Europejskiej, że w ubiegłym roku dotarło do nich ponad 80 dyrektyw z UE dotyczących m.in. naszej specjalności. Nie zostały nawet opisane, od razu zaopiniowano je pozytywnie. To musi budzić niepokój". Pytany o swoją nową funkcję, odpowiada, że ma nadzieję naprawić to, czego zaniechali rządzący. Jako prezydent Światowego Związku Piekarzy będzie mógł działać w Komitecie Gospodarczym UE. Chce powalczyć o równe prawa dla polskich piekarzy.

Chleb dla najbiedniejszych

Chleb od zawsze jest jednym z podstawowych produktów spożywczych. Każdy Polak zjada ok. 100 kg chleba rocznie. Jest on dla nas również symbolem dostatku, a w wymiarze religijnym - symbolem Eucharystii. Stąd wielki szacunek, jakim darzyły go minione i darzą obecne pokolenia. Piekarze są ludźmi szlachetnej pracy i w olbrzymiej większości - wspaniałego, ofiarnego serca. Mówił o tym w czasie spotkania z przybyłymi na walne zebranie ks. prał. Ksawery Sokołowski, dyrektor częstochowskiej "Caritas", dziękując za chleb, który każdego dnia w całej Polsce przez tę właśnie instytucję przekazują piekarze ludziom najbiedniejszym.

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę: Czego nie robić, kiedy masz doła?

2024-09-05 20:09

Mat.prasowy

Chcę Ci pokazać, że Bóg nas nami czuwa choćby nie wiem co się działo. Usłyszysz o przewodniku po Ziemi Świętej który dokonał cudu na pielgrzymce. Poznasz niezwykłe losy chłopca, który doznał poparzeń, a którego twarz w cudowny sposób się zagoiła, pozostawiając jedynie mały ślad – symboliczne świadectwo Bożej interwencji.

Więcej ...

Bp Osial: Kościół chce rozmawiać z rządem o lekcjach religii i wypracować kompromis

2024-09-05 22:10
Bp Wojciech Osial

BP KEP

Bp Wojciech Osial

Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP bp Wojciech Osial oświadczył w czwartek, że Kościół katolicki chce merytorycznie rozmawiać z rządem o lekcjach religii i wypracować wspólne stanowisko. Zapewnił, że strona kościelna jest gotowa na jakiś kompromis.

Więcej ...

Oburzające! W Lublinie promocja pracy seksualnej jako "sposobu na godne życie"

2024-09-06 11:38

Adobe Stock

Od 6 do 8 września w lubelskim Centrum Kultury organizowany będzie festiwal środowiska "queer". W ramach imprezy zaplanowano panel dot. prostytucji czy warsztaty przyjemności erotycznej.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie szkoły katolickiej w Otwocku w związku ze...

Wiadomości

Oświadczenie szkoły katolickiej w Otwocku w związku ze...

Polska: Ilu kandydatów do kapłaństwa w tym roku?

Kościół

Polska: Ilu kandydatów do kapłaństwa w tym roku?

Ks. Chyła: najpierw wywalać religię ze szkół, a potem...

Kościół

Ks. Chyła: najpierw wywalać religię ze szkół, a potem...

Sylvester Stallone – ocalały z aborcji: „Matka nie...

Wiara

Sylvester Stallone – ocalały z aborcji: „Matka nie...

Ks. Wojciech Węgrzyniak: Problemem nie jest Kościół,...

Kościół

Ks. Wojciech Węgrzyniak: Problemem nie jest Kościół,...

Mielec:

Wiadomości

Mielec: "My chcemy Boga w książce, w szkole!" - tak...

Zabawa minister edukacji w nadczłowieka

Wiadomości

Zabawa minister edukacji w nadczłowieka

Córka Hołowni nieprzyjęta do katolickiej szkoły. B....

Wiadomości

Córka Hołowni nieprzyjęta do katolickiej szkoły. B....

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.