Reklama

Niedziela Przemyska

Rozpoczęcie roku szkolnego i poświęcenie pomnika gen. Maczka w Ustrzykach Dolnych

Obrzęd odsłonięcia pomnika gen. Maczka

radiofara.pl

Obrzęd odsłonięcia pomnika gen. Maczka

W środę, 1 września 2021 r., w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Ustrzykach Dolnych abp Adam Szal przewodniczył Mszy świętej z okazji 82. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej i inauguracji roku szkolnego 2021/2022 w powiecie Bieszczadzkim. Podczas uroczystości poświęcono i odsłonięto pomnik gen. Stanisława Maczka (1892-1994).

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

We wstępie do wspólnej modlitwy metropolita przemyski położył akcent na znak krzyża, którym rozpoczyna się każda Eucharystia. – Pierwszy września to także okazja do tego, aby uczynić znak Krzyża świętego na początku nowego roku szkolnego. Dzieci i młodzież przystępują dzisiaj do pracy nad sobą, do pracy nad charakterem. Tak jak generał Maczek pracował nad swoim charakterem, tak trzeba aby młode pokolenie, tak jak słyszymy to w dzisiejszej Ewangelii, pytając się „co mamy robić” uzyskiwało odpowiedź z naszej strony; ze strony ludzi dorosłych, duszpasterzy ale także wiernych świeckich „zachowujcie przykazania, idźcie droga wyznaczona przez Pana Boga” – powiedział hierarcha.

Arcybiskup zachęcał też tego dnia do gorliwej modlitwy. – Módlmy się w obecnej Mszy świętej w intencji Ojczyzny, ale także w intencji dzieci i młodzieży, którzy rozpoczynają dzisiaj rok szkolny. Oby był szczęśliwy. Oby doprowadził do poznania dobra, prawdy i piękna, czyli samego Boga – prosił hierarcha.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Natomiast w homilii metropolita przemyski zaznaczył, że człowiek przez całe życie się formuje. – Dzisiaj kiedy myślimy o dzieciach i młodzieży, którzy rozpoczynają rok szkolny myślimy także i o nas samych, o ludziach dorosłych. Bo przecież przez całe życie jesteśmy uczniami, uczymy się. Dowiadujemy się tego, jak żyć, żeby swojego życia nie zmarnować – mówił hierarcha. To ma ogromne znaczenie, kiedy w pierwszy dzień września wspomina się bohaterów walczących o wolność Polski.

– Bóg, Honor, Ojczyzna to niezwykłe zawołanie, które ma swoje zakorzenienie także i w naszej wierze – zwrócił uwagę abp Szal. – Bóg to wyraz, że On jest wartością najwyższą. To dlatego rok szkolny rozpoczynamy w kościele przyzywając pomocy Bożej – tłumaczył. – Honor to poczucie godności i odpowiedzialności nie tylko za siebie, ale za swoje środowisko i za swoją Ojczyznę. Człowiek honoru nie porzuca z byle jakiego powodu obowiązków i zadań, które zostały mu zlecone – dodał. – Ojczyzna to rzeczywiście rzez wielka, ziemia, to kultura, to ludzie którzy tworzą tę nasza rzeczywistość, to kolebka w której wzrastamy, to dom rodzinny, to ojciec i matka – uzupełnił hierarcha.

Reklama

Według metropolity przemyskiego to hasło wyszywane na sztandarach wojskowych jest wielkim wyzwaniem dla współczesnego człowieka. – Mimo tego, że współczesny świat nie raz jakby odwraca się od tego i ze wstydem możemy powiedzieć, że za mało jest Pana Boga w naszym życiu. Że wiara we współczesnym świecie jest czasem podrywana, czy po prostu się chwieje – zauważył kaznodzieja.

Na zakończenie metropolita przemyski wyraził głębokie pragnienie, aby wszyscy włączali się w realizację hasła „Bóg, Honor, Ojczyzna”. – Byśmy umieli mieć trochę czasu i serca, by pomyśleć, czy pracować dla Ojczyzny – prosił. Homilię zakończył odczytaniem najpopularniejszej modlitwy za Ojczyznę ułożonej przez ks. Piotra Skargę.

Po Eucharystii najstarszy czołgista Wojska Polskiego, służący w latach 1937-1939 w koszarach w Żurawicy pod Przemyślem 104-letni por. Tadeusz Lutak, ps. „Pancerz” odsłonił okolicznościowy pomnik gen. Stanisława Maczka, generała dywizji Wojska Polskiego, pułkownika dyplomowanego, dowódcy wojskowego uznawanego za polskiego prekursora broni pancernej. Na zakończenie abp Adam Szal, metropolita przemyski poświęcił pomnik. Uroczystość zakończył apel poległych, salwa honorowa i złożenie kwiatów pod pomnikiem.

Podziel się:

Oceń:

2021-09-02 09:51

Wybrane dla Ciebie

W Rzymie można oglądać wystawę o polskich męczennikach z Pariacoto

2024-07-06 15:11

Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych

Byli Polakami, promowali też Polskę i cieszę się, że dzisiaj w tej uroczystości poza naszymi rodakami brali też udział ambasadorowie z całego świata - powiedział ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Adam Kwiatkowski w trakcie otwarcia w Rzymie wystawy poświęconej polskim męczennikom, franciszkanom z Pariacoto, którą można oglądać przez całe lato w Casa Kolbe.

Więcej ...

Dzisiejszy fragment Ewangelii pokazuje, że najważniejszy jest Jezus

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mt 9, 14-17.

Więcej ...

64. Piotrkowski Męski Różaniec

2024-07-06 17:35

Archiwum prywatne

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Bł. Maria Teresa Ledóchowska

Bł. Maria Teresa Ledóchowska

Podziękowania od ks. Michała Olszewskiego dla

Kościół

Podziękowania od ks. Michała Olszewskiego dla "Niedzieli"

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Modlitwa

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Tłumy modliły się w intencji ks. Michała Olszewskiego

Kościół

Tłumy modliły się w intencji ks. Michała Olszewskiego

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...