Reklama

Wiadomości z Watykanu

Jan Paweł II z wiernymi w Castel Gandolfo - 13 lipca 2003 r.

Grzegorz Gałązka

Jan Paweł II z wiernymi w Castel Gandolfo - 13 lipca 2003 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W obliczu dramatu ubóstwa i niedorozwoju należy uciec się do twórczych zdolności ludzkości i jej ofiarności. Dotyczy to zarówno pracowników sektora turystycznego, władz publicznych, jak i samych turystów. Ci ostatni muszą pamiętać przede wszystkim, by nie ulegać pokusie uczynienia z czasu wolnego czasu "wypoczynku od wartości".
Jan Paweł II - papież
(Z orędzia na XXIV Światowy Dzień Turystyki)

"Anioł Pański" z Papieżem

13 lipca przed modlitwą Anioł Pański Ojciec Święty podkreślił, że "Jezus Chrystus jest źródłem nadziei dla Europy. (...) To jest przesłanie dla wierzących obywateli Europy - przesłanie, które nie przestaje nigdy być aktualne i nie przestaje być odnawiane". Na niedzielnej modlitwie Papież spotkał się z wiernymi w Castel Gandolfo, gdzie spędza letnie wakacje.
Jan Paweł II wyraził zaniepokojenie, że "w Europie jesteśmy świadkami niejako utraty nadziei, u której podstaw leżą próby narzucania antropologii bez Boga i bez Chrystusa". Kultura europejska oparta na innych założeniach "rodzi człowieka, który żyje tak, jakby Bóg nie istniał". Jest zatem ogromna potrzeba niesienia Europie - zarówno Zachodniej, jak i Wschodniej - przesłania nadziei jako daru Chrystusa w historii. "Gdy chcemy iść razem, musimy budować nadzieję na Chrystusie" - powiedział Ojciec Święty, zauważając, że "to Chrystus oferuje nadzieję na różnych poziomach przestrzeni kulturalnej, a także antropologicznej, etycznej i duchowej".
Jan Paweł II ze smutkiem mówił o "zacieraniu się pamięci chrześcijańskiej", której towarzyszy "lęk przed przyszłością". Napiętnował też "szerzący się indywidualizm i coraz większe zanikanie międzyludzkiej solidarności".
A zatem wróćmy do Chrystusa, powróćmy do Niego! - apelował. Nawiązał do ogłoszonej 28 czerwca adhortacji Ecclesia in Europa i przypomniał, że Kościół ofiaruje Europie wielki i dobry dar, którym jest nic innego, jak wiara w Jezusa Chrystusa - źródło nadziei, która nie może zawieść.
Jan Paweł II podziękował biskupowi Albano i władzom cywilnym, parafii w Castel Gandolfo oraz wszystkim, którzy troszczą się o jego pobyt w letniej rezydencji papieskiej.
Pozdrawiając wiernych, życzył, by "czas letni był okazją, aby zwrócić się do Pana". "Przyznawajcie się do Jezusa podczas letniego wypoczynku" - apelował do młodzieży przybyłej na wspólną modlitwę. W sposób szczególny Jan Paweł II pozdrowił zespół muzyczny ze szkoły salezjańskiej w Bangkoku w Tajlandii.

Reklama

Jan Paweł II do Polaków

"W dniu dzisiejszym przypada w liturgii wspomnienie Matki Bożej Szkaplerznej, wspomnienie szczególnie drogie wszystkim czcicielom Matki Bożej z Góry Karmel. Święty znak szkaplerza noszę ze sobą od młodości. Pod płaszcz Matki Bożego Syna zawsze się uciekam. Życzę, ażeby szkaplerz był dla wszystkich, a zwłaszcza dla jego czcicieli, pomocą i obroną w niebezpieczeństwach, rękojmią pokoju i opieki Maryi".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Audiencja generalna 16 lipca 2003 r.

Ojciec Święty odwiedzi Słowację

W dniach 11-14 września 2003 r. Jan Paweł II odwiedzi Słowację - poinformowało o tym 14 lipca Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Ojciec Święty przyleci z Rzymu do Bratysławy o godz. 10.40, rozpoczynając w ten sposób podróż, podczas której będzie przebywał w Bratysławie, Trnawie, Bańskiej Bystrzycy, Koszycach i Rożniawie. Odlot z lotniska międzynarodowego w Bratysławie przewidziany jest 14 września o godz. 18.20, a przylot do Rzymu - o godz. 20.00. Będzie to druga podróż apostolska Ojca Świętego do Słowacji jako samodzielnego państwa, a czwarta w tym roku i 102. w ogóle podróż zagraniczna.

Przesłanie do członków zjazdu Caritas Internationalis

Jan Paweł II wystosował do uczestników 17. Zgromadzenia Plenarnego Caritas Internationalis specjalne przesłanie, w którym nawiązuje do tematu spotkania: Globalizacja solidarności. Jego obrady rozpoczęły się 8 lipca na Papieskim Uniwersytecie "Urbanianum" w Rzymie. W trwającym do 12 lipca spotkaniu wzięło udział 400 osób, w tym dyrektorzy i delegaci reprezentujący 154 krajowe oddziały Caritas.
"Globalizacja solidarności oznacza zmianę pojmowania polityki socjalnej i gospodarczej i uzgadnianie jej z organizacjami humanitarnymi, którym należy zagwarantować swobodę i bezpieczeństwo działania. To także nowe rozumienie relacji między krajami zamożnymi a krajami biednymi oraz położenie kresu systemowi «pomocy w jednym kierunku», który pogłębia brak równowagi, na rzecz «partnerstwa»" - napisał Jan Paweł II.
Zdaniem Ojca Świętego, "nie można już przygotowywać programów związanych z poszczególnymi aspektami problemów, jakie stwarzają zarówno wzrost współzależności systemów, narodów i osób, jak również zagrażające im podziały i użycie przemocy, jak pokazuje nasilenie się terroryzmu. (...) Globalizacja stała się obowiązkowym horyzontem wszystkich działań w tej dziedzinie. Na polu solidarności oznacza to objęcie nią wszystkich narodów wszystkich regionów świata" - stwierdza Jan Paweł II i wskazuje, że "wymaga to wielkiego wysiłku, przede wszystkim zaś międzynarodowych gwarancji dla organizacji humanitarnych, często odsuwanych na bok na terenie konfliktu, ponieważ nie można zapewnić im bezpieczeństwa i prawa podjęcia opieki nad osobami".
Papież zachęca Caritas Internationalis do starań, "aby każdy, kto znalazł się w trudnej sytuacji, mógł spodziewać się takiej samej pomocy, niesionej na wzór Miłosiernego Samarytanina, naszej zranionej ludzkości".

Reklama

Nadzieje Watykanu na pojednanie w Ziemi Świętej

Stolica Apostolska ma nadzieję, że Izraelczycy i Palestyńczycy wykorzystają okazję, jaką stwarza plan pokojowy - "mapa drogowa", i osiągną upragniony przez wszystkich pokój. Poinformował o tym szefa izraelskiej dyplomacji Silvana Shaloma sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej - kard. Angelo Sodano.
Jak donosi włoska prasa, w czasie spotkania w Watykanie 10 lipca kard. Sodano podziękował władzom Izraela za rozwiązanie problemu budowy meczetu w pobliżu bazyliki Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Nazarecie. Przekazał też gościowi życzenia Jana Pawła II, by Izraelczycy i Palestyńczycy zdali sobie sprawę z odpowiedzialności, jaka spoczywa na nich i nie zawiedli oczekiwań "w tym momencie łaski, gdy wreszcie widać światełko w tunelu". Złożył też na jego ręce trzy dezyderaty Stolicy Apostolskiej związane z życiem codziennym Kościoła katolickiego w Ziemi Świętej. Jednym z nich jest postulat udzielania wiz katolikom urodzonym w krajach arabskich.
Minister Silvan Shalom wyraził ze swej strony nadzieję, że katolicy uczynią wszystko, by pielgrzymi znów masowo odwiedzali Ziemię Świętą.

Reklama

Bilans Stolicy Apostolskiej za rok 2002

Bilans Stolicy Apostolskiej za rok 2002 zamknął się niedoborem w wysokości 13,5 mln euro. Informację potwierdził 10 lipca na specjalnej konferencji w Watykanie przewodniczący Prefektury ds. Ekonomicznych Stolicy Apostolskiej - kard. Sergio Sebastiani. Podkreślił on, że to pierwszy bilans sporządzony we wspólnej walucie europejskiej, do której strefy należy także Stolica Apostolska.
Kard. Sebastiani przypomniał, że "w 2002 r. gospodarka światowa przeszła fazę, w której nasiliły się objawy kryzysu, jaki zaczął się pod koniec 2000 r. i którego końca jeszcze nie widać". Dotyczy to zarówno rynku nieruchomości, jak kursu walut, który cechowało "stopniowe umocnienie się euro w stosunku do dolara". "Wszystko to nie mogło nie odbić się ujemnie na naszym bilansie za 2002 r., w którym odnotowano deficyt 13,5 mln euro" - powiedział.
Ksiądz Kardynał zwrócił uwagę, że niedobór, który wystąpił po raz drugi z rzędu po okresie względnej prosperity w latach 1993-2000, "należy w głównej mierze przypisać trudnościom w sektorze finansowym", fakt zaś, że jest on jednak ograniczony, "zawdzięczamy poprawie sytuacji w innych sektorach".

Kard. Etchegaray laureatem nagrody pacyfistycznej

Laureatem pokojowej nagrody włoskiej organizacji pacyfistycznej Archivo del disamo (Archiwum rozbrojenia) został kard. Roger Etchegaray. Francuski dostojnik kościelny ma 80 lat i uchodzi za jednego z najbliższych współpracowników Papieża. Był m.in. przewodniczącym Papieskiej Rady "Iustitia et Pax" i przewodniczącym Głównego Komitetu Obchodów Wielkiego Jubileuszu. W 2002 r., w imieniu Jana Pawła II, próbował rozwiązać kryzys spowodowany oblężeniem przez wojska izraelskie bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem, a w lutym tego roku na jego życzenie udał się do Bagdadu, by rozmawiać z Saddamem Husajnem.
Nagroda została przyznana za krzewienie idei dialogu "jako metody i jako celu". Podczas ceremonii kard. Etchegaray przypomniał, że dialog jest niezbędny wszędzie, w każdej sytuacji: "w rodzinie, w wiosce, w mieście, w narodzie, wśród narodów". "Bez dialogu nie można nic zrobić, nie tylko na rzecz pokoju" - powiedział. Jego zdaniem, konieczne jest to, co nazwał "rozbrojeniem serca", by było ono "jasne i otwarte".

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 30.): Słup soli czy sól ziemi?

2024-05-29 22:32

Materiał prasowy

Jak nie stracić nadziei w świecie pełnym cierpienia? W jaki sposób omijać duchowe zagrożenia? I czy te dzisiejsze czasy naprawdę są aż takie złe? Zapraszamy na trzydziesty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o maryjnym spojrzeniu na niebezpieczeństwa zewnętrzne i wewnętrzne.

Więcej ...

Jak doszło do ustanowienia święta Bożego Ciała?

Orvieto, katedra pw. Najświętszej Maryi Panny

wikipedia.org

Orvieto, katedra pw. Najświętszej Maryi Panny

W dzisiejszej Belgii, w Mont-Cornillion niedaleko Liege (ówczesne Leodium), młoda zakonnica augustiańska Julianna otrzymała w latach 1209-11 objawienia, podczas których Pan Jezus prosił o ustanowienie święta Bożego Ciała.

Więcej ...

Jednego Serca Jednego Ducha

2024-05-29 16:47

Piotr Drzewiecki

Jak powstaje największy koncert muzyki chrześcijańskiej w Europie? Kulisy tego wydarzenia odsłania ks. Andrzej Cypryś.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nawet wtedy, kiedy spała, Maryja czuwała nad jej...

Wiara

Nawet wtedy, kiedy spała, Maryja czuwała nad jej...

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wiara

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Urszula Ledóchowska – niedoceniona matka polskiej...

Święci i błogosławieni

Urszula Ledóchowska – niedoceniona matka polskiej...

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Kościół

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...