Reklama

Sursum corda

W duchu pojednania

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niedawno obchodziliśmy 60. rocznicę tragicznych wydarzeń na Wołyniu. Wspominaliśmy o tym na łamach 27. numeru Niedzieli. 11 lipca 1943 r. na tych ziemiach rozpoczęła się czystka ludności polskiej na masową skalę. Przerażają cyfry, ale i sposoby mordowania Polaków. Słyszałem o tym jeszcze jako dziecko. Słowo "Ukrainiec" kojarzyło mi się wówczas z kimś strasznym i okrutnym. Zbrodnię tę można porównać tylko do tego, co Niemcy uczynili Żydom. Najgorsze było to, że mordowały nie tylko wyspecjalizowane jednostki wojskowe czy cywilne. Cała ludność ukraińska została zwerbowana do mordowania Polaków, nie wyłączając kobiet i dzieci. Zmuszano nawet małżeństwa mieszane, żeby współmałżonek Ukrainiec mordował współmałżonka Polaka. Wszystko, co polskie, było niszczone, wycinane, palone, grabione. Oczywiście, Polacy próbowali się bronić, ale faktem jest, że ludobójcami byli Ukraińcy.
Z tych właśnie względów przez lata nie umieliśmy spokojnie myśleć o Ukrainie i jej mieszkańcach. Z przerażeniem wspominaliśmy okrutne czyny oprawców, tym bardziej że wielu z nich z pewnością wciąż jeszcze żyje. Ale to jest historia. A jak wygląda teraźniejszość? Czy zmieniły się wzajemne nastroje? Przypadającą niedawno 60. rocznicę tej okrutnej zbrodni przeżywaliśmy z bólem, ale i z poczuciem, że jedynym wyjściem w takich sytuacjach jest zawsze przebaczenie.
Tak było w historycznej chwili (1965 r.), gdy biskupi polscy powiedzieli Niemcom: "Przebaczamy i prosimy o przebaczenie".
W przypadku tragedii wołyńskiej idea przebaczenia jest równie ważna. Nawołuje do niej Ojciec Święty Jan Paweł II, który wystosował list do kard. Józefa Glempa - prymasa Polski, do kard. Mariana Jaworskiego - arcybiskupa metropolity lwowskiego obrządku łacińskiego we Lwowie i do kard. Lubomyra Husara - arcybiskupa większego lwowskiego obrządku greckokatolickiego we Lwowie. W liście tym Jan Paweł II pisze, że pamięć o tragicznych wydarzeniach na Wołyniu jest do dziś żywa wśród mieszkańców obydwu narodów, tak bardzo mu drogich. Nawiązując do rocznicowych obchodów, które odbyły się na Ukrainie, Ojciec Święty stwierdza: "W zawierusze drugiej wojny światowej, gdy pilniejsza powinna być potrzeba solidarności i wzajemnej pomocy, mroczne działanie zła zatruło serca, a oręż doprowadził do rozlewu niewinnej krwi". Jan Paweł II pragnie powiedzieć wszystkim: Przebaczcie sobie! Nie ma innego wyjścia, narody muszą sobie przebaczyć. W dalszej części listu Papież pisze: "Nowe tysiąclecie, w które niedawno wkroczyliśmy, wymaga, aby Ukraińcy i Polacy nie pozostawali zniewoleni swymi smutnymi wspomnieniami przeszłości. Rozważając minione wydarzenia w nowej perspektywie i podejmując się budowania lepszej przyszłości dla wszystkich, niech spojrzą na siebie wzrokiem pojednania. Skoro Bóg przebaczył nam w Chrystusie, trzeba, aby wierzący umieli przebaczać sobie nawzajem doznane krzywdy i prosić o przebaczenie własnych uchybień, i w ten sposób przyczyniać się do budowania świata, w którym respektuje się życie, sprawiedliwość, zgodę i pokój".
Ojciec Święty gorąco pragnie naszego międzynarodowego pojednania. Dlatego wyraża radość, że wspólnoty chrześcijańskie Ukrainy i Polski podjęły się zorganizowania tych obchodów, żeby zabliźnić i uleczyć rany przeszłości. Zachęca, by bratnie narody szukały współpracy i pokoju. Pod koniec listu przesyła pozdrowienia dla Episkopatu, duchowieństwa i wiernych obydwu krajów, a także dla prezydentów i władz świeckich z nadzieją, że dojdzie do postępu w budowaniu wzajemnej zgody i pokoju. W tym duchu Papież udziela wszystkim apostolskiego błogosławieństwa.
Spoglądając na to, co się stało 60 lat temu, nabieramy przekonania, że człowiek może być bardzo okrutny w stosunku do drugiego człowieka. Trzeba więc tak wychowywać młode pokolenie, by w przyszłości nie doszło do podobnej nienawiści, postawy zemsty i zniszczenia. Musimy wychowywać ludzi do szacunku dla drugiego człowieka, dla innych narodów. Bardzo ważne jest to, co zaleca nam dziś Ojciec Święty - że trzeba podejmować życie w duchu Chrystusowej Ewangelii, wzorując się na Jezusie Chrystusie, który nawet z krzyża mówił o przebaczeniu: "Przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią" (por. Łk 23, 34). Blask Ewangelii pozwala ludziom żyć spokojniej, z życzliwością i miłością.
W tym duchu trzeba nam patrzeć na wszystko, co przyniosła historia. Do pojednania włącza się też Kościół, i to nie po raz pierwszy. Do nas należy zachowanie pamięci o naszej historii, którą powinniśmy przekazywać dzieciom i wnukom nie po to, by wzbudzać nienawiść, lecz aby szukać wspólnych punktów odniesienia, możliwości współpracy. Wypowiedź Ojca Świętego niech zaś będzie znakiem miłości i nadziei, że przyszłość należy do Ewangelii i Chrystusa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kłamstwo imigracyjne

2024-05-18 16:35

Adobe.Stock

To przykład swoistej schizofrenii politycznej, gdy rząd na forum Rady Unii Europejskiej głosuje przeciw paktowi imigracyjnemu, a następnie… jego premier obwieszcza, że będziemy beneficjentem regulacji, przeciwko której rząd głosował! Albo więc pan premier robi dobrą minę do złej gry albo nie wiedział ,co głosował.

Więcej ...

Święta na trudne czasy

Rozważanie i uczesniczenie w eucharystycznych tajemnicach wyzwala łaski, rodzące w duszy świętość – mówiła m. Czacka

Archiwum FSK

Rozważanie i uczesniczenie w eucharystycznych tajemnicach wyzwala łaski, rodzące w duszy świętość – mówiła m. Czacka

O cudownym uzdrowieniu za wstawiennictwem m. Elżbiety Róży Czackiej, jej duchowości oraz podejściu do krzyża i cierpienia z s. Radosławą Podgórską, franciszkanką służebnicą Krzyża, rozmawia Łukasz Krzysztofka.

Więcej ...

Zaszczytna służba. Ustanowienie 215 lektorów

2024-05-19 11:10

Paweł Wysoki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj