W homilii biskup przypomniał zadanie zlecone chrześcijanom przez św. Pawła: wytrwać w wierze. – To prawda, że jesteście nadzieją Kościoła, ale już nie jest takie pewne, czy ten Kościół na naszych terenach w najbliższej przyszłości będzie tak mocny i będzie obejmował choćby współczesne rozmiary, choćby ilość wiernych. Nie jest też takie pewne pozostanie was wszystkich w Chrystusowym Kościele – powiedział bp Chudzio.
Tłumaczył także młodym, że „Pan Jezus obiecywał swoim uczniom niebo, ale nie obiecywał im łatwego życia na ziemi”. – Kazał przechodzić przez ciasną bramę i wybierać drogę, która prowadzi w górę – powiedział biskup. – Okazuje się, że nie jest łatwo w dzisiejszym świecie zachować wierność, zachować wiarę. Złe idee propagowane przez różne współczesne media przenikają jednak głęboko do wspólnot Dzieci Bożych. Ich autorem zawsze jest odwieczny wróg Pana Boga, szatan – powiedział przemyski biskup pomocniczy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Duchowny przypomniał, że człowiek otrzymał od Pana Boga najwspanialszy dar jakim jest wolność. – Jednak nie może być tak, że moja wolność komuś wyrządza krzywdę. Grzech zawsze wyrządza krzywdę – powiedział biskup dodając, że drugim popularnym słowem w społeczeństwie jest „tolerancja”. – A przecież nie ma i nie może być tolerancji dla zła – apelował.
Reklama
Podczas mszy św. bp Chudzio pobłogosławił 48 młodych do pełnienia funkcji Animatora Ruchu Apostolstwa Młodzieży Archidiecezji Przemyskiej, a nowymi moderatorami świeckimi Ruchu stało się 10 dotychczasowych animatorów. Wręczono również wyróżnienia przyznawane przez Ruch Apostolstwa Młodzieży – statuetki „Apostolos”.>
Tradycyjnie już, dopełnieniem świętowania był koncert ewangelizacyjny, prezentacja multimedialna oraz zabawa taneczna połączona ze wspólnym grillowaniem.
Początki RAM-u sięgają roku 1973 i osoby kard. Karola Wojtyły, który pragnął włączyć w aktywne życie Kościoła młodzież pracującą i studentów zaangażowanych w żadną formację. „Młodzież stojąca w drzwiach Kościoła też jest nasza” – mawiał. Z jego inicjatywy powstały Grupy Apostolskie, które do diecezji przemyskiej trafiły z inicjatywy ówczesnego diecezjalnego duszpasterza młodzieży śp. ks. prał. Franciszka Rząsy.
Pierwsze rekolekcje odbyły się w Ustrzykach Górnych w 1984 r. W 2003 r. RAM w archidiecezji przemyskiej uzyskał osobowość prawną i stał się stowarzyszeniem katolickim.