Reklama

Wiadomości z Polski

W Gdańsku trwa Jarmark św. Dominika. 26 lipca symboliczne klucze do grodu nad Motławą przejęli z rąk prezydenta miasta artyści, handlowcy i rzemieślnicy. Historia gdańskiego Jarmarku sięga XIII wieku. W 1260 r. papież Aleksander IV nadał Dominikanom przywilej organizowania go w tym mieście.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Oświadczenie w sprawie Doroty Nieznalskiej

Toczy się debata wokół wyroku sądowego w sprawie pani Doroty Nieznalskiej. Największym nadużyciem dokonywanym w jej trakcie jest przypisywanie charakteru artystycznego prowokacji, której jedynym czytelnym sensem jest pogarda dla znaku Krzyża.
Prowokację tę ocenił sąd zgodnie z przepisami i poczuciem prawa.
My natomiast chcemy zaprotestować przeciw powoływaniu się na wolność sztuki w obronie działań, które sztuką nie są. Tego rodzaju instrumentalne przywoływanie jednej z podstawowych zasad naszej cywilizacji dla poparcia antychrześcijańskiego wygłupu jest wzmacnianiem profanacji antyreligijnej - znieważaniem norm cywilizacji europejskiej.

Artur Andrzejuk - filozof, wykładowca UKSW,
Jacek Bartyzel - teatrolog, historyk,
Paweł Bromski - filozof, wykładowca UKSW,
Ewa Czumakow - redaktor naczelna miesięcznika Miejsca Święte,
Barbara Dobrzyńska - aktorka,
Grzegorz Górny - redaktor Frondy,
Hanna Karaś - religiolog, publicystka,
Marek Klecel - publicysta, krytyk literacki,
Janusz Kotański - poeta, historyk,
Jacek Kowalski - historyk sztuki, pieśniarz,
Aleksandra Krupska - artysta malarz,
Stanisław Markowski - artysta fotografik,
Hanna Michalska-Baran - artysta grafik,
Paweł Milcarek - filozof, redaktor naczelny Christianitas,
Andrzej Nowak - historyk, redaktor naczelny Arcanów,
Krzysztof Nowak - producent filmowy, organizator TV Polonia,
Maciej Pawlicki - publicysta, b. dyrektor TVP 1 i TV Puls,
ks. Ireneusz Skubiś - redaktor naczelny Niedzieli,
Jan Pospieszalski - muzyk, publicysta,
Piotr Semka - publicysta,
Paweł Smogorzewski - dziennikarz Powściągliwości i Pracy,
Stanisław Stawicki - konserwator dzieł sztuki,
Michał Świder - artysta malarz,
Waldemar Żyszkiewicz - publicysta Tygodnika Solidarność.

Gdański Jarmark Świętego Dominika

Od tego czasu zawsze w sierpniu przyjeżdżali do Gdańska liczni kupcy, przyczyniając się do znacznego ożywienia gospodarczego miasta. Na Jarmarku Dominikańskim można było kupić m.in. kaszubską ceramikę, czeskie szkło, toruńskie pierniki, rosyjskie futra i - oczywiście - bursztyn. Zwyczaj trwał do 1840 r., gdy Dominikanie zmuszeni przez pruskiego zaborcę musieli opuścić Gdańsk.
Po drugiej wojnie światowej, w 1972 r., Jarmark został wznowiony, jednak o jego religijnych początkach zapomniano. W epoce pustych półek sklepowych miał on przede wszystkim charakter handlowy. Dopiero w 1989 r. powrócono do dawnej tradycji.
Przez dwa tygodnie tegorocznego lipca i sierpnia w scenerii gdańskiego Starego Miasta odbywają się liczne imprezy kulturalne. Organizatorzy postarali się, by każdy dzień miał swój specyficzny charakter. Zaplanowano m.in. Festiwal Bursztynu i Festiwal Carillonowy, Rewię Orkiestr Dętych oraz Międzynarodowy Festiwal Małego Dominika.
Na te dni szczególne atrakcje przygotowali również Dominikanie gdańscy, od których przecież wszystko się zaczęło. Wraz z Krajowym Ośrodkiem Badań i Dokumentacji Zabytków zorganizowano cykl imprez kulturalno-religijnych pod wspólną nazwą W cieniu klasztoru Dominikanów.
Pierwszą z nich jest, otwarta 26 lipca, plenerowa ekspozycja pt. Muzeum pod niebem, która umożliwia zaprezentowanie efektów prac archeologów i - co niewątpliwie jest sporą atrakcją - asystowanie im przy pracy.
Na terenie tego niecodziennego muzeum zwiedzający przechodzą przez wykopaliska po specjalnym podeście, z którego mogą obserwować odkopane pozostałości po gdańskich kamienicach. Na środku placu ustawiono specjalną wysoką platformę widokową, z której rozciąga się widok na wszystkie stanowiska wykopaliskowe. Umożliwia to obserwowanie pracy archeologów przy równoczesnym podziwianiu jej efektów - odsłoniętych, dobrze zachowanych murów kamienic, posadzek i kamiennego bruku.
Platforma widokowa zapewnia też zwiedzającym wspaniały widok na bazylikę św. Mikołaja. W dalszej części placu, przy wyjściu na ul. Świętojańską, ustawiono namiot ekspozycyjny, w którym organizatorzy prezentują wykopane przedmioty, głównie codziennego użytku, m.in. różnego rodzaju garnki, butelki. Ekspozycja ta jest czynna codziennie, oprócz poniedziałków, do 17 sierpnia.
Drugą imprezę nazwano Zakamarki klasztoru. Jest to unikalna okazja odwiedzenia tych miejsc w bazylice św. Mikołaja, które nie są dostępne dla turystów. Szczególną atrakcją jest możliwość wejścia na wieżę świątyni, z której rozciąga się wspaniały widok zarówno na gdańskie zabytki, jak i na cały teren dominikańskich wykopalisk archeologicznych. Niecodzienna trasa zwiedzania, prowadząca od podziemi przez strychy na wieżę, jest czynna od 1 do 8 sierpnia.
Dopełnienie cyklu imprez Jarmarku Dominikańskiego stanowi doroczny odpust św. Dominika, w sam dzień patrona - 8 sierpnia. Odpust rozpoczyna się w południe w bazylice św. Mikołaja uroczystą Mszą św. celebrowaną przez abp. Tadeusza Gocłowskiego, metropolitę gdańskiego.

Ks. Ireneusz St. Bruski

Oazowy Dzień Wspólnoty w Krościenku

Wielkie świętowanie, czyli Dzień Wspólnoty Ruchu Światło-Życie odbył się 28 lipca w Centrum Ruchu na Kopiej Górce w Krościenku nad Dunajcem. Było to największe w czasie tegorocznych wakacji spotkanie gałęzi Ruchu na zakończenie 2-tygodniowej formacji letniej. W spotkaniu pod hasłem Ku dojrzałości chrześcijańskiej wzięły udział rodziny z Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie, liczne grupy młodzieży oazowej z różnych polskich diecezji, a także dzieci oraz kilkudziesięcioosobowa grupa księży moderatorów. Wielkiemu świętowaniu przewodniczył biskup tarnowski Wiktor Skworc, delegat Episkopatu Polski ds. Ruchu Światło-Życie.
Dzień Wspólnoty pozwala wszystkim uczestnikom oaz jeszcze bardziej poczuć się razem. 13. dzień rekolekcji oazowych jest zawsze okazją do takiego spotkania. Świętowanie rozpoczęła prezentacja poszczególnych grup. Następnie bp Skworc przewodniczył Mszy św.
Nawiązując do hasła spotkania, Hierarcha powiedział w homilii, że dojrzałość chrześcijańską można ująć w trzech słowach: poznać, umiłować i naśladować Chrystusa. Są to trzy etapy dochodzenia do dojrzałości chrześcijańskiej. "Poznanie", "umiłowanie" i "naśladowanie" streszczają wymagania Jezusa wobec swoich uczniów. Słowa te wyznaczają też odcinki drogi, którymi powinni podążać uczniowie Chrystusa. Z tej też racji te trzy wezwania - słowa klucze - zostały wybrane jako program duszpasterski dla Kościoła w Polsce na progu XXI wieku.
Bp Skworc zauważył, że droga do dojrzałości chrześcijańskiej jest drogą ciągłego, codziennego nawracania się, czyli podporządkowywania siebie Chrystusowi. Jest drogą powierzenia się kierownictwu łaski Bożej i Ducha Świętego. Kaznodzieja przyznał, że we współczesnym świecie pełnym niedojrzałych postaw "aż prosi się o ludzi dojrzałych, w tym i o dojrzałych chrześcijan, którzy będą wierni Chrystusowi".
Po Eucharystii oazowicze wzięli udział w nabożeństwie zwanym Godziną odpowiedzialności i misji. Wielu z nich złożyło osobiste deklaracje abstynencji w ramach Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. W tym roku wszyscy oazowicze odpowiedzieli na prośbę Jana Pawła II, aby kształtować nową wyobraźnię miłosierdzia. Wyrazili solidarność i zadeklarowali pomoc osobom uzależnionym od alkoholu.
Program 15-dniowych rekolekcji oazowych jest dostosowany do potrzeb różnych grup wiekowych. Uczestnicy oaz wspólnie się modlą, dyskutują o sprawach wiary oraz przygotowują się do pełniejszego zaangażowania w swoich parafiach.

Krzysztof Drwal

Tydzień w Polsce

Minęła 10. rocznica podpisania konkordatu między Stolicą Apostolską a Rzecząpospolitą Polską. Nuncjusz apostolski - abp Józef Kowalczyk stwierdził, iż konkordat stał się niezastąpionym instrumentem normalizacji stosunków państwo-Kościół w Polsce, wnosząc niezaprzeczalny wkład w proces polskich przemian. Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Hanna Suchocka, która była premierem rządu w momencie podpisania konkordatu, podkreśliła m.in., że Polska jako pierwszy z krajów Europy Środkowo-Wschodniej przygotowała umowę konkordatową, będącą "dokumentem modelowym".

Most nad Pilicą w Białobrzegach otrzymał imię bp. Jana Chrapka. Tablicę upamiętniającą tragicznie zmarłego ordynariusza radomskiego odsłonili wspólnie jego matka, siostra i bracia, a poświęcił nuncjusz apostolski w Polsce - abp Józef Kowalczyk.

Akcja ewangelizacyjna Przystanek Jezus Młodzi - młodym 2003 miała miejsce na rockowym Przystanku Woodstock w Żarach. Pomimo że na oficjalny pobyt Przystanku Jezus nie zgodził się organizator festiwalu Jerzy Owsiak - ewangelizatorzy przybyli do Żar (uczestniczyli m.in. w rekolekcjach).

Przebywająca z wizytą w Warszawie szefowa MSZ Hiszpanii Ana Palacio powiedziała m.in., że jej kraj nie zgodzi się na zmianę podziału głosów w Unii Europejskiej, który ustalono w Nicei. Poparła w ten sposób polskie stanowisko w tej sprawie.

Od 1 października br. Polacy nie będą już potrzebowali wiz, by jeździć na Ukrainę - wynika m.in. z umowy podpisanej przez premierów obu krajów.

Rząd zrewidował założenia do budżetu na 2004 r., uznając, że deficyt budżetowy nie sięgnie - jak planował b. wicepremier Grzegorz Kołodko - 33,1 mld zł, lecz 45,5 mld (zdaniem niektórych ekonomistów, deficyt może być jednak o wiele wyższy). Planowana inflacja - to 2,2%.

Andrzej Jagiełło (b. SLD) jest pierwszym w III RP posłem, na którego aresztowanie zgodził się Sejm (za wnioskiem głosowało 332 posłów, przeciw było 13, a 32 wstrzymało się od głosu). Byłemu szefowi SLD w Starachowicach prokuratura zarzuca, że uprzedził o akcji policji starachowickich samorządowców związanych z mafią.

Sejm debatował o korupcji. "W Polsce jest ona częściej regułą niż wyjątkiem" - przyznał uczestniczący w debacie szef MSWiA Krzysztof Janik. Tymczasem komisja ds. kontroli państwowej przygotowała projekt uchwały "w sprawie intensyfikacji działań państwa zapobiegających korupcji".

Sejm głosami SLD wybrał na członka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Ryszarda Ulickiego, w stanie wojennym członka komisji weryfikującej dziennikarzy.

Sejm rozpoczął przerwę wakacyjną; potrwa ona do końca sierpnia br.

Tegoroczną laureatką Nagrody im. Jana Karskiego za Męstwo i Odwagę została Irena Sendlerowa, która w czasie wojny uratowała ok. 2,5 tys. żydowskich dzieci z Getta Warszawskiego.

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego zlikwidowali w Pruszkowie pod Warszawą laboratorium produkujące narkotyki.

Ponad 10 tys. sprawców przestępstw uniknęło w ub.r. kary wskutek przedawnienia.

Przeszło połowa respondentów CBOS jest przeciwna wysłaniu polskich żołnierzy do Iraku, a wśród tych, którzy popierają nasz udział w siłach stabilizacyjnych, tylko 10% jest zdecydowanie "za".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Rozmowa z Ojcem - #V niedziela wielkanocna

2024-04-27 10:33
Abp Wacław Depo

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Jak wygląda życie codzienne Kościoła, widziane z perspektywy metropolii, w której ważne miejsce ma Jasna Góra? Co w życiu człowieka wiary jest najważniejsze? Czy potrafimy zaufać Bogu i powierzyć Mu swoje życie? Na te i inne pytania w cyklicznej audycji "Rozmowy z Ojcem" odpowiada abp Wacław Depo.

Więcej ...

Święta Mama

Ewa Mika, Św. Joanna Beretta Molla /Archiwum parafii św. Antoniego w Toruniu

Jest przykładem dla matek, że życie dziecka jest darem. Niezależnie od wszystkiego.

Więcej ...

Papież jedzie na Biennale w Wenecji – Watykan i sztuka współczesna

2024-04-27 11:06

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Jutro papież papież Franciszek odwiedzi Wenecję. Okazją jest trwająca tam 60. Międzynarodowa Wystawa Sztuki - Biennale w Wenecji. Ojciec Święty odwiedzi Pawilon Stolicy Apostolskiej, który w tym roku znajduje się w więzieniu dla kobiet, a prezentowana w nim wystawa nosi tytuł - "Moimi oczami". Wizyta papieża potrwa około pięciu godzin obejmując między innymi Mszę św. na Placu św. Marka. Planowana jest również prywatna wizyta w bazylice św. Marka. Jak się podkreśla, papieska wizyta będzie "kamieniem milowym w stosunku Watykanu do sztuki współczesnej".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

Kościół

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

Giuseppe Moscati – lekarz, który leczył miłością

Święci i błogosławieni

Giuseppe Moscati – lekarz, który leczył miłością

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

Wiara

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

10. rocznica kanonizacji Jana Pawła II

Jan Paweł II

10. rocznica kanonizacji Jana Pawła II

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego

Była aktorką porno - teraz robi różańce!

Kościół

Była aktorką porno - teraz robi różańce!