Reklama

Niedziela Lubelska

Ślady błogosławionego

Paweł Wysoki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński, w latach 1946-1948 biskup lubelski, na zawsze wpisał się w historię Lubelszczyzny.

Pierwszy pobyt ks. Stefana Wyszyńskiego w Lublinie związany był ze studiami z prawa i obroną pracy doktorskiej na katolickim uniwersytecie, jakie odbył w latach 1925-1929. Mieszkał wówczas w konwikcie na starym mieście, gdzie zaprzyjaźnił się z ks. Władysławem Korniłowiczem, charyzmatycznym kapłanem i kapelanem środowiska niewidomych w podwarszawskich Laskach. Poznał wówczas miasto i region; bywał w Wąwolnicy, gdzie usłyszał o cudownej interwencji Matki Bożej Kębelskiej. Pół wieku później jako prymas Polski miał ukoronować łaskami słynącą figurę, jednak wyjazd do Watykanu na konklawe uniemożliwił mu udział w maryjnych uroczystościach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

We wrześniu 1939 r. ks. Stefan Wyszyński na krótko znalazł się w Lublinie, ewakuując się z alumnami z włocławskiego seminarium przed działaniami wojennymi. Z ucieczką na wschód związane jest wspomnienie jego spotkania z rolnikiem, który mimo działań wojennych spokojnie siał zboże. Zdziwienie kapłana miał skomentować krótko: „Gdy zostawię zboże w spichlerzu to spłonie, a jak wrzucę w ziemię, to ktoś będzie z niego jadł chleb”. Wojenne losy raz jeszcze poprowadziły ks. Wyszyńskiego przez lubelską ziemię. W 1940 r., poszukiwany przez gestapo, schronił się w majątku Zamoyskich w Kozłówce, gdzie został kapelanem sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża i ich ociemniałych dzieci. Z kapłańską posługą spieszył do sąsiednich parafii, a także do oddziałów partyzanckich. W czasie wojny przebywał również w Żułowie koło Krasnegostawu, gdzie znajduje się dom opieki dla niewidomych kobiet.

Reklama

Niedługo po II wojnie światowej, w 1946 r., ks. Stefan Wyszyński został mianowany biskupem lubelskim. Święcenia biskupie przyjął na Jasnej Górze. Pewny wstawiennictwa Matki Bożej Częstochowskiej, rozpoczął materialną i moralną odbudowę diecezji po wojennych zniszczeniach. Jako biskup lubelski w krótkim czasie zwizytował ok. 80 parafii, niosąc wiernym słowa nadziei i pasterskiego umocnienia w wierze. Szczególną troską otaczał młode pokolenie, a Katolicki Uniwersytet Lubelski na zawsze pozostał bliski jego sercu.

Radując się tak długo oczekiwaną beatyfikacją Prymasa Tysiąclecia warto pamiętać, że ziemia lubelska na zawsze naznaczona jest jego obecnością.

Podziel się:

Oceń:

2021-09-07 12:29

Wybrane dla Ciebie

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna

2024-05-03 13:28

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna mówił na Jasnej Górze abp Tadeusz Wojda. Przewodniczący Episkopatu Polski, który przewodniczył Sumie odpustowej ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski apelował, by stawać w obronie „suwerenności naszego sumienia, naszego myślenia oraz wolności w wyznawaniu wiary, w obronie wartości płynących z Ewangelii i naszej chrześcijańskiej tradycji”. Przypomniał, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

Więcej ...

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Karol Porwich/Niedziela

W Fatimie 13 lipca 1917 r. Matka Boża powiedziała: „Widzieliście piekło, do którego idą dusze biednych grzeszników. Bóg chce je uratować, Bóg chce rozpowszechnić na świecie nabożeństwo do mego Niepokalanego Serca.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

2024-05-04 22:24

Mat. prasowy

W czym właściwie Maryja pomogła Jezusowi, skoro i tak nie mogła zmienić Jego losu? Dlaczego warto się Jej trzymać, mimo że trudności wcale nie ustępują? Zapraszamy na piąty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o tym, że czasem Maryja przynosi po prostu coś innego niż zmianę losu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Kim był św. Florian?

Kim był św. Florian?

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...