Reklama

Sursum corda

Abstynencja - znak odwagi i siły

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zwycięska Pani Jasnogórska! Przyrzekamy stoczyć pod Twoim sztandarem najświętszy i najcięższy bój z naszymi wadami narodowymi.
Przyrzekamy wypowiedzieć walkę lenistwu i lekkomyślności, marnotrawstwu, pijaństwu, rozwiązłości.
Przyrzekamy zdobywać cnoty: wierności i sumienności, pracowitości, oszczędności, wyrzeczenia się siebie i wzajemnego poszanowania, miłości i sprawiedliwości społecznej.
Królowo Polski, przyrzekamy!
(Stefan Kardynał Wyszyński, Jasnogórskie Śluby Narodu, 26 sierpnia 1956 r.)

Sierpień jest już tradycyjnie miesiącem trzeźwości. W tym czasie mówi się szczególnie dużo o problemie alkoholowym. Wiele osób w intencji pomocy uzależnionym od alkoholu bliźnim wyrzeka się wtedy spożycia nawet najmniejszej ilości alkoholu (są tacy, którzy podejmują to wyrzeczenie na lata lub nawet całe życie), modląc się do Boga o wyzwolenie z nałogu. Niedziela wieloma swoimi publikacjami włączała się zawsze w tę tematykę.
Może sobie z tego nawet nie zdajemy sprawy, ale ludzie bardzo cenią inicjatywę sierpnia jako miesiąca trzeźwości. Jak sam zauważam, wielu bardzo przestrzega tego, by w sierpniu nie używać alkoholu. Są przypadki, że imieniny czy inne uroczystości rodzinne przekłada się niekiedy na inny czas.
Sierpień zawsze funkcjonował w świadomości polskich katolików jako miesiąc święty - miesiąc Matki Bożej, czas pielgrzymek, czas wielkiej modlitwy i wielkich narodowych wydarzeń - rocznice Cudu nad Wisłą, Powstania Warszawskiego, polskiej "Solidarności". Polacy przeżywają duchowo ten czas i przez pośrednictwo Matki Najświętszej ofiarowują Panu Bogu także swoją trzeźwość i abstynencję.
Problem trzeźwości jest bardzo ważny dla narodu polskiego. Z codziennych informacji z naszych dróg dowiadujemy się, jak często właśnie przez pijanych kierowców giną niewinni ludzie. Są to prawdziwe tragedie i gorzkie ludzkie łzy. Poza tym wszystkim niemal w każdym domu, w każdej polskiej rodzinie spotykamy ten problem, mamy człowieka, który się upija, który traci pieniądze, zdrowie i niszczy najbliższych przez alkohol. Często ofiarami alkoholizmu są ludzie inteligentni, na eksponowanych stanowiskach. Przez pijaństwo dokonuje się też wiele zgorszenia, rozsiewa się zło. Problem dotyczy także naszej młodzieży, a i najmłodszych, którzy przy każdej sposobności, zapewne obserwując starszych, zdają się przy pomocy tej trucizny podkreślać swoją dorosłość, a gdy wyjeżdżają na wakacje lub wycieczki, muszą być z tego powodu specjalnie pilnowani przez wychowawców.
Dobrze więc, że miesiąc sierpień jest takim czasem, w którym ludzie zwracają na problem alkoholizmu szczególną uwagę. Muszę być trzeźwy, muszę się pohamować, czynię to w imię miłości do brata i w dowód mojej wierności Matce Najświętszej. Dlatego w tym miesiącu nie ma miejsca dla alkoholu w moim domu, biurze czy gdziekolwiek jestem. A wielu idzie jeszcze dalej: skoro w sierpniu można było obejść się bez alkoholu, to można to przedłużyć na wrzesień albo i na kolejne okresy. Jeżeli powstaną takie postanowienia, jeżeli więcej będzie trzeźwych Polaków i abstynentów, wtedy i życie osobiste tych ludzi, ich rodzin, środowisk, w których przebywają, nabierze innej, lepszej formy, będzie bardziej Boże.
Te nasze wyrzeczenia, pozornie może niewiele znaczące, są aktami zwycięstwa nad samym sobą, nad naszymi słabościami i małością, i wynoszą nas do poziomu pełnego człowieczeństwa i godności ludzkiej. Ponadto w praktyce pozwalają dostrzec, że i bez tzw. rozweselaczy można się wspaniale bawić, czego dowodem jest bogata już tradycja wesel bezalkoholowych.
Hasło tych sierpniowych dni brzmi: "Przez abstynencję wielu - do trzeźwości wszystkich". Obyśmy umieli być narodem bardziej trzeźwym, oby nasze życie osobiste, rodzinne, społeczne, gospodarcze, a nade wszystko moralne zdążało ku górze, bliżej Chrystusa i Matki Najświętszej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Święta dyplomatka

Św. Katarzyna ze Sieny

Giovanni Battista Tiepolo

Św. Katarzyna ze Sieny

Katarzyna Benincasa urodziła się 25 marca 1347 r. w Sienie (Włochy). Zmarła 29 kwietnia 1380 r. w Rzymie

Więcej ...

Elżbieta Rafalska: Umiejętnie potrafiliśmy skorzystać ze środków unijnych przez 20 lat obecności w UE

2024-04-29 07:49
Rozmowa z europoseł Elżbietą Rafalską

YouTube

Rozmowa z europoseł Elżbietą Rafalską

Umiejętnie potrafiliśmy skorzystać ze środków unijnych przez 20 lat obecności w Unii Europejskiej, a swoboda przepływu osób i usług była najcenniejszą wartością tego okresu - podkreśla Elżbieta Rafalska w rozmowie z portalem niedziela.pl.

Więcej ...

Jasna Góra: zaproszenie na uroczystość Królowej Polski

2024-04-29 12:48

Karol Porwich/Niedziela

Na Maryję jako tę, która jest doskonale wolną, bo doskonale kochającą, wolną od grzechu wskazuje o. Samuel Pacholski. Przeor Jasnej Góry zaprasza na uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski 3 maja. Podkreśla, że Jasna Góra jest miejscem, które rodzi nas do wiary, daje nadzieję, uczy miłości, a o tym świadczą ścieżki wydeptane przez miliony pielgrzymów. Zachęca, by pozwolić się wprowadzać Maryi w przestrzeń, w której uczymy się ufać Bogu i „wierzymy, że w oparciu o tę ufność nie ma dla nas śmiertelnych zagrożeń, śmiertelnych zagrożeń dla naszej wolności”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty...

Kościół

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty...

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Wiara

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego