Reklama

"Nie przenoszę Tarnowa do Elbląga..."

2 sierpnia br. biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej Jan Styrna został mianowany przez Ojca Świętego Jana Pawła II ordynariuszem diecezji elbląskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bp Jan Styrna urodził się 25 stycznia 1941 r. w Przyborowie (dawne woj. krakowskie). Studia teologiczne ukończył w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. 27 czerwca 1965 r. również w Tarnowie przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. Jerzego Ablewicza. W 1971 r. został skierowany na studia specjalistyczne w Instytucie Pastoralnym KUL, które ukończył obroną pracy doktorskiej z teologii pastoralnej. Był wikariuszem w parafiach Nowy Wiśnicz, Krynica Zdrój i Mielec. W latach 1978-80 był duszpasterzem polskich robotników w diecezji berlińskiej. Po powrocie do kraju, jako pracownik naukowy ATK, wykładał socjologię rodziny. W 1982 r. został mianowany proboszczem w Bieczu. W latach 1984-89 był członkiem Komisji Episkopatu ds. Duszpasterstwa Ogólnego.
22 czerwca 1991 r. Ojciec Święty Jan Paweł II mianował ks. Styrnę biskupem pomocniczym w Tarnowie. Od 1997 r. jest on członkiem Komisji Misyjnej KEP. Z ramienia KEP, od czerwca 2001 r. pełni funkcję krajowego duszpasterza rolników.

Krzysztof Drwal: - Księże Biskupie, gdy padła propozycja objęcia rządów w diecezji elbląskiej, co Ksiądz Biskup czuł?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bp Jan Styrna: - Byłem zaskoczony, ale też poczułem się obdarzony zaufaniem ze strony Ojca Świętego i Nuncjusza Apostolskiego w Polsce oraz osób, które tę nominację w jakiś sposób przygotowywały. To nowe wezwanie jest dla mnie mobilizujące.

- Z jakimi oczekiwaniami podąży Ksiądz Biskup na drugi koniec Polski, nad morze?

- To jest służba w tym samym Kościele Chrystusowym, w tej samej ojczyźnie. Wielu biskupów z południa Polski szło na północ. Kiedyś, przed wiekami, pochodzący z Biecza bp Marcin Kromer, wielki humanista, był biskupem warmińskim (pamiętam o tym, gdyż kiedyś byłem proboszczem w Bieczu). To dla duchownych nic nowego i te 600 km z Elbląga do Tarnowa przy dzisiejszych możliwościach komunikacji nie jest wielką odległością.
Nowy teren pracy jest dla mnie może jeszcze stosunkowo mało znany, żeby w ramach służby, która w zasadzie wszędzie jest ta sama - prowadzenie ludzi ku zbawieniu, wyłowić istotne wyzwania i akcenty w duszpasterstwie czy w rozwijaniu struktur diecezjalnych. Diecezja elbląska jest stosunkowo młoda, ponieważ ma dopiero 11 lat, ale w swoich korzeniach historycznych jest bardzo stara. Nawiązuje do dawnej diecezji pomezańskiej (XII-XIII w.), która później, w związku z reformacją i przesunięciami politycznymi, zniknęła, i to jest właściwie jakby jej odnowienie.
Nie znam dokładnie ani układu ludnościowego, który na pewno jest zróżnicowany, ani tamtejszych kapłanów. Będę się starał, żeby nie przenosić Tarnowa do Elbląga, a jeżeli coś dobrego z Tarnowa będzie tam można przeszczepić i zostanie to przyjęte, to będzie znaczyło, że nie zaszkodziło Elblągowi, że biskup przyszedł z Tarnowa.

Reklama

- Diecezja tarnowska jest diecezją typowo rolniczą. Ksiądz Biskup jest też krajowym duszpasterzem rolników. Wydaje się, że w diecezji elbląskiej nie będzie można wyczerpująco wykorzystać tych doświadczeń...

- Nowe stanowisko nie będzie kolidowało z wypełnianiem funkcji zleconej w Episkopacie Polski. Z moich wstępnych rozeznań wynika, że w diecezji elbląskiej ok. 2/3 ludności mieszka w miastach i miasteczkach. Rolnictwa jest trochę popegeerowskiego, a trochę rolnictwa na bardzo dobrym poziomie z racji urodzajnych ziem na Żuławach. Nie znam szczegółów, przyjrzę się. Ale - duszpasterz rolników nie jest od produkcji rolnej, lecz od prowadzenia rolników do Nieba. A to jest bardzo podobne wszędzie.

- Z pewnością zmieni się teraz tryb i dzień pracy Księdza Biskupa. Z czego trzeba będzie zrezygnować?

- Myślę, że tryb i dzień pracy nie zmienią się zbytnio, ponieważ praca będzie podobna. Będzie pewnie tylko trochę więcej spraw związanych z administrowaniem diecezją. Z czego będę musiał zrezygnować? Żal wielu bliskich mi serc, które mnie otaczały. W Elblągu będzie się trzeba zrastać z nowym środowiskiem. Cóż, mogę sobie zaśpiewać: "i góry opuścić trzeba, dla nieba, Panie, dla nieba".

- Te "serca" będą zapewne obecne wkrótce na uroczystościach ingresu...

- Ingres odbędzie się w sobotę 23 sierpnia o godz. 10.00. Chciałbym, aby uroczystość była skromna, chcę polecić się Panu Bogu, spotkać z kapłanami, świeckimi i rozpocząć normalną służbę, normalną pracę.

- Wzdycha Ksiądz Biskup trochę... Żal wyjeżdżać z Tarnowa?

- Większość życia spędziłem w diecezji tarnowskiej, tam - w parafii szczepanowskiej - wyrosłem, tam odbyłem formację i 38-letnią praktykę kapłańską, w tym 12-letnią posługę biskupią. Jednak - nie ma czasu na rozczulanie się. Co to jest te 600 kilometrów z Elbląga do Tarnowa...

- Dziękuję za rozmowę. Niech Pan Bóg prowadzi.

"Niedziela" dołącza się do tych życzeń, obiecując więź modlitewną i otwarcie medialne. Niech wśród tylu niepokojów i napięć Chrystusowa nauka, niesiona przez posługę Księdza Biskupa, daje tak potrzebny wszystkim pokój i przekonanie o jedynej szczęśliwej drodze życia człowieka - drodze wiary.
Ks. inf. Ireneusz Skubiś oraz Zespół Redakcyjny "Niedzieli"

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bolesna Królowa Polski. 174. rocznica objawień Matki Bożej Licheńskiej

2024-04-30 20:50

Sanktuarium M.B. w Licheniu

Mijały niespokojne lata. Nadszedł rok 1850. W pobliżu obrazu zawieszonego na sośnie zwykł wypasać powierzone sobie stado pasterz Mikołaj Sikatka. Temu właśnie człowiekowi objawiła się trzykrotnie Matka Boża ze znanego mu grąblińskiego wizerunku.

Więcej ...

Jasna Góra: Maj u Najpiękniejszej z Niewiast

2024-05-01 09:21

Karol Porwich/Niedziela

„Chwalcie łąki umajone” to jedna z pieśni ku czci Matki Bożej, która wyjątkowo wybrzmiewa w maju. Jest to miesiąc szczególnego dziękczynienia Maryi za opiekę nad Polską, rodzinami, ale też przypomnieniem o historii naszej Ojczyzny. Każdego dnia na Jasnej Górze odprawiane są nabożeństwa majowe o godz.19.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu, także z wieży jasnogórskiej o godz. 18.00 rozbrzmiewają maryjne melodie na „cztery strony świata”.

Więcej ...

10 lat Rycerzy Kolumba w Miliczu

2024-05-01 15:08
Od lewej: Robert Zasieczny i Krzysztof Zub

ks. Łukasz Romańczuk

Od lewej: Robert Zasieczny i Krzysztof Zub

W dniu odpustu w kaplicy św. Józefa Robotnika w Godnowej swoje dziesięciolecie założenia świętowali Rycerze Kolumba z rady lokalnej nr 15947. Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. Zbigniew Słobodecki, proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli w Miliczu i kapelan milickich Rycerzy Kolumba.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst