Reklama

Wiadomości z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Drodzy Młodzi! Odpowiedzcie wielkodusznie na apel Chrystusa, który zaprasza Was, byście wypłynęli na głębię i stali się Jego świadkami, odnajdując zaufanie, które On w Was pokłada, aby wraz z Nim odkrywać przyszłość. Spełnienie tej misji, którą Kościół Wam powierza, wymaga przede wszystkim tego, abyście rozwijali autentyczne życie modlitwy, ożywiane sakramentami, zwłaszcza Eucharystią i spowiedzią.
Jan Paweł II - papież
(Z Orędzia do uczestników „Eurojamu” - 7 sierpnia 2003 r.)

„Anioł Pański” z Papieżem

W łączności z pielgrzymami

„Jakkolwiek mroczne byłyby chmury, gromadzące się na horyzoncie, a wydarzenia spotykające człowieka wydawałyby się niepojęte, chrześcijanin nigdy nie może stracić ufności i pokoju” - przypomniał o tym 15 sierpnia Jan Paweł II w rozważaniu poprzedzającym południową modlitwę maryjną Anioł Pański. Papież poświęcił je przypadającej w tym dniu uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
„Jest to dzień nadziei i światła, albowiem wszyscy ludzie pielgrzymujący na ziemi mogą zobaczyć w Maryi czekające ich «przeznaczenie chwały» - powiedział Ojciec Święty. - W Maryi wypełniają się obietnice, jakie Bóg uczynił pokornym i sprawiedliwym: ostatnie słowo nie będzie należeć do zła i śmierci”. Papież zwrócił uwagę, że to święto wzywa nas, byśmy zawierzyli się Niepokalanej, która z wysoka, niczym promienista gwiazda, prowadzi nas na codziennej drodze ziemskiego istnienia”.
Swe rozważania Jan Paweł II zakończył modlitwą: „Dziewico, Matko Chrystusa, czuwaj nad Kościołem! Spraw, abyśmy i my któregoś dnia mogli dzielić Twoją chwałę w Raju”.
Pozdrawiając poszczególne grupy językowe, Papież zwrócił się także do Polaków: „Dzisiaj łączymy się we czci Matki Boskiej Wniebowziętej z pielgrzymami na Jasnej Górze, w Kalwarii, Ludźmierzu i na wszystkich miejscach naznaczonych kultem Maryi. Wszystkich serdecznie pozdrawiam i błogosławię. Szczęść Boże!”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Papież zatroskany o przyszłość Europy

W niedzielę 17 sierpnia w rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański Ojciec Święty powiedział: „Nie da się zaprzeczyć, że w naszych czasach Europa przeżywa kryzys wartości i jest czymś istotnym, aby odzyskała swoją prawdziwą tożsamość”.
Jan Paweł II przypomniał, że już od dwóch tysiącleci kontynent europejski słucha Ewangelii o Królestwie zapoczątkowanym przez Chrystusa. „Kontynent ten nie może czuć się nie przynaglony przez tę nowinę. To wiara chrześcijańska nadała mu kształt, a niektóre z jej podstawowych wartości zainspirowały z kolei ideały demokratyczne i prawa człowieka w nowoczesnej Europie” - powiedział Ojciec Święty.
Nawiązując do procesu rozszerzenia Unii Europejskiej o kolejne kraje, Jan Paweł II stwierdził, że nie może on dotyczyć „jedynie aspektów geograficznych i ekonomicznych, lecz powinien przejawiać się w nowym przyjęciu wartości, wyrażonym w prawodawstwie oraz w życiu”.
„Będąc miejscem geograficznym na mapie, Europa stanowi przede wszystkim rzeczywistość kulturową i historyczną. Jest kontynentem, który również poprzez jednoczącą moc chrześcijaństwa potrafił dokonać integracji różnych ludów i kultur” - podkreślił Papież.

Jan Paweł II do Polaków

„Serdecznie witam wszystkich pielgrzymów z Polski! W sposób szczególny pozdrawiam delegację KIK z Lubaczowa oraz władz samorządowych miast i gmin ziemi lubaczowskiej. Bardzo dziękuję za dar duchowej bliskości i za życzliwość. Pozdrawiam również rodzinny Czaniec.
W dzisiejszej katechezie rozważaliśmy Psalm 147. Psalmista przez piękno stworzeń dochodzi do kontemplacji Bożej mądrości, dobroci i wszechmocy. Z kolei wskazuje nam Boga, który działa w historii jako Pan czasu i Dawca pokoju. Ten zachwyt nad stworzeniem i dostrzeganie Bożej obecności w dziejach prowadzi do spotkania z Jego odwiecznym słowem, które w Chrystusie stało się ostatecznym i pełnym objawieniem zbawczego zamysłu Stwórcy. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!”

Reklama

Audiencja generalna 20 sierpnia 2003 r.

Apel o pokój na Bliskim Wschodzie

Na zakończenie audiencji ogólnej w Castel Gandolfo 20 sierpnia Jan Paweł II ponowił swój apel o pokój na Bliskim Wschodzie. „Tragiczne wieści dochodzące w tych godzinach z Bagdadu i Jerozolimy nie mogą nie wzbudzić w naszych sercach głębokiego smutku i powszechnego potępienia” - powiedział Papież. Zapewnił o modlitwie za ofiary krwawych zamachów i ich najbliższych. Wyraził nadzieję, że górę weźmie pokój i rozsądek, a rządzącym życzył, by potrafili „przerwać tę zgubną spiralę nienawiści i przemocy”.
W zamachu na siedzibę biura ONZ w Bagdadzie 19 sierpnia zginęło co najmniej 17 osób, m.in. specjalny wysłannik ONZ do Iraku Sergio Vieira de Mello, a ok. 100 zostało rannych, w tym wielu ciężko. Natomiast w samobójczym ataku w centurm Jerozolimy śmierć poniosło 20 osób i ponad 105 odniosło rany, w tym wiele dzieci.

400-lecie Papieskiej Akademii Nauk

17 sierpnia Papieska Akademia Nauk obchodziła jubileusz 400-lecia istnienia. Jest to obecnie jedyna w swoim rodzaju instytucja naukowa na świecie o charakterze ponadnarodowym, skupiająca specjalistów różnych dziedzin, głównie nauk ścisłych, a zwłaszcza matematyki i fizyki, z różnych krajów, niezależnie od wyznania i przekonań politycznych. Za datę powstania Akademii przyjmuje się 17 sierpnia 1603 r.
Obecnie członkami Akademii są specjaliści w zakresie nauk matematyczno-fizycznych i przyrodniczych, a bardziej szczegółowo - specjaliści w zakresie takich dyscyplin, jak astronomia, chemia, nauki o Ziemi i ekologia, nauki przyrodnicze - botanika, agronomia, zoologia, genetyka, biologia molekularna, biochemia, medycyna, a także matematyka, nauki stosowane, filozofia i epistemologia, fizyka i kilka pokrewnych dziedzin.
Od 1922 r. Akademia ma swoją stałą siedzibę w tzw. Casina di Pio IV (Domek Piusa IV z 1561 r.) na terenie Ogrodów Watykańskich. Na jej czele, zgodnie ze statutami, stoi prezes, mianowany przez Papieża (i jemu bezpośrednio podlegający) na 4 lata z możliwością ponownego powołania na to stanowisko. Wspiera go w tych obowiązkach Rada Akademii, złożona z prezesa obecnego i poprzedniego oraz 5-7 radców.
Od 6 kwietnia 1993 r. prezesem Akademii jest włoski uczony - profesor fizyki Uniwersytetu Rzymskiego „La Sapienza” Nicola Cabibbo, członek Papieskiej Akademii Nauk. Z Polski członkami tej instytucji są: ks. prof. Michał Heller z Krakowa, prof. Czesław Olech z Instytutu Matematyki PAN i prof. Andrzej Szczeklik z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W sumie akademikami papieskimi są uczeni z 28 krajów, najwięcej ze Stanów Zjednoczonych - 23.

Reklama

Program Pielgrzymki Papieskiej na Słowację

11-14 września 2003 r.

W dniach 11-14 września br. Jan Paweł II odbędzie 102. pielgrzymkę apostolską - uda się na Słowację. Będzie to druga wizyta Ojca Świętego w tym kraju od czasu uzyskania niepodległości 1 stycznia 1993 r., a trzecia na ziemi słowackiej.

Program pielgrzymki

11 września - czwartek
9.00 - Odlot z rzymskiego lotniska im. Leonarda da Vinci (Fiumicino)

Bratysława
10.40 - Przylot na lotnisko międzynarodowe; powitanie przez władze państwowe i kościelne, przemówienie Ojca Świętego
12.00 - Przybycie Papieża do nuncjatury apostolskiej, która będzie jego rezydencją w czasie całej wizyty
12.30 - Spotkanie Ojca Świętego z prezydentem
12.50 - Spotkanie z przewodniczącym parlamentu
13.00 - Spotkanie z premierem

Trnawa
18.00 - Krótki pobyt w katedrze

Bratysława
19.45 - Nocleg w nuncjaturze

Reklama

12 września - piątek
8.50 - Przybycie na lotnisko międzynarodowe
9.00 - Odlot śmigłowcem do Bańskiej Bystrzycy

Bańska Bystrzyca
9.30 - Przybycie na lotnisko Bańska Bystrzyca-Sliacz, powitanie przez władze miejscowe
10.15 - Przybycie na plac Słowackiego Powstania Narodowego
10.30 - Rozpoczęcie Mszy św. pod przewodnictwem i z kazaniem Ojca Świętego
13.30 - Przybycie do Seminarium Duchownego
13.45 - Spotkanie i obiad z Episkopatem Słowackim oraz z kardynałami i biskupami z otoczenia papieskiego w refektarzu seminaryjnym; orędzie Ojca Świętego
17.15 - Pożegnanie w Seminarium
17.50 - Przybycie na lotnisko
18.00 - Odlot śmigłowcem do Bratysławy

Bratysława
18.30 - Przylot na lotnisko międzynarodowe
19.15 - Przybycie do nuncjatury

13 września - sobota
8.50 - Przybycie na lotnisko
9.00 - Odlot śmigłowcem do Koszyc

Koszyce
10.00 - Przylot na lotnisko, powitanie przez władze miejscowe

Rożnawa
11.00 - Przyjazd na błonia w Podrákoš na peryferiach miasta
11.30 - Rozpoczęcie Mszy św. pontyfikalnej, kazanie Ojca Świętego
14.15 - Przybycie do pałacu biskupiego; obiad z miejscowymi biskupami oraz z kardynałami i biskupami z otoczenia papieskiego

Koszyce
18.30 - Przyjazd na lotnisko
18.45 - Odlot do Bratysławy

Bratysława
19.45 - Przylot na lotnisko międzynarodowe
20.15 - Przybycie do nuncjatury

14 września - niedziela
9.30 - Przybycie na błonia Petržalka
10.00 - Rozpoczęcie Mszy św., połączonej z beatyfikacją męczenników: bp. Vasila Hopki i s. Zdenki Schelingovej, kazanie Ojca Świętego; Anioł Pański z Papieżem
13.15 - Przybycie do nuncjatury; obiad z biskupami z archidiecezji oraz z kardynałami i biskupami z otoczenia papieskiego
17.00 - Pożegnanie w nuncjaturze
17.45 - Przybycie na lotnisko międzynarodowe, ceremonia pożegnania
18.20 - Odlot do Rzymu

Rzym
20.00 - Przylot na lotnisko Ciampino

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mt 8, 1-4.

Więcej ...

LN siatkarzy - Polacy w półfinale po zwycięstwie nad Brazylią

2024-06-27 22:30

PAP/Marian Zubrzycki

Polscy siatkarze, obrońcy tytułu, wygrali z Brazylią 3:1 (18:25, 25:23, 25:22, 25:16) w ćwierćfinale Ligi Narodów w Łodzi i piąty raz z rzędu awansowali do strefy medalowej rozgrywek. Rywala biało-czerwonych w półfinale wyłoni piątkowe starcie Włoch z Francją.

Więcej ...

Biskup Lechowicz apeluje o przywrócenie wizerunków rtm. Pileckiego, o. Kolbego i bł. rodziny Ulmów w Muzeum II Wojny Światowej

2024-06-28 08:43

E. Bartkiewicz/www.episkopat.pl/photo

„Apeluję do władz Muzeum o przywrócenie należnego miejsca wizerunkom św. Maksymiliana, bł. rodziny Ulmów i rotmistrza Pileckiego”, napisał bp Wiesław Lechowicz w oświadczeniu przekazanym KAI. Ordynariusz wojskowy zwraca uwagę, że „w czasach głębokiej polaryzacji naszego społeczeństwa i zagrożenia pokoju ze Wschodu obowiązkiem patriotycznym powinna być między innymi promocja postaw, które chlubnie zapisały się dziejach naszej Ojczyzny, stanowiąc wzór do naśladowania”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

147 lat temu rozpoczęły się objawienia gietrzwałdzkie,...

Wiara

147 lat temu rozpoczęły się objawienia gietrzwałdzkie,...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kuria biskupia warszawsko-praska o sprawie ks. Iżyckiego...

Kościół

Kuria biskupia warszawsko-praska o sprawie ks. Iżyckiego...

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...