Reklama

Głos z Torunia

Toruń pamięta o Sybirakach

Anna Głos

Tegoroczne uroczystości Dnia Sybiraka odbyły się 10 września w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu. Uczczono w ten sposób pamięć Zesłańców Sybiru związanych z naszym miastem, którzy, przeżyli zsyłkę i powrócili do Polski oraz tych, którym niedane było wrócić do Ojczyzny.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zobacz zdjęcia: Dzień Sybiraka

Spotkanie w Sali Mieszczańskiej ratusza zgromadziło liczne grono toruńskich Sybiraków, parlamentarzystów i przedstawicieli samorządu, działaczy organizacji kombatanckich oraz zaproszonych gości, wśród których znaleźli się uczniowie VI LO w Toruniu im Zesłańców Sybiru.

Szczególnie wzruszającym momentem było wprowadzenie sztandaru oraz śpiew hymnu Sybiraków. Widać było na twarzach ogromne wzruszenie i łzy w wielu oczach. Podczas uroczystego spotkania wręczono szereg medali i odznaczeń. Wśród wyróżnionych znalazła się Idalia Danuta Komassa odznaczona przez Prezydenta Polski Andrzeja Dudę Medalem Stulecia Odzyskania Niepodległości. Na spotkaniu wręczono również m.in. medale "Pro Bono Poloniae", medale "Pro Patria", Odznaki Honorowe Sybiraków oraz Odznaki Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Uroczystość w ratuszu zakończył wykład dr. hab. Zbigniewa Karpusa, profesora UMK na temat dziejów kościoła prawosławnego w Toruniu oraz ks. mitrata pułkownika Mikołaja Hajduczeni na temat toruńskiej cerkwi.

Zwieńczeniem Dnia Sybiraka w Toruniu była wspólna modlitwa w cerkwii św. Mikołaja.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2021-09-10 21:06

Wybrane dla Ciebie

Czy grozi nam śmiertelny wirus Nipah?

2026-01-31 11:12

Adobe Stock

„Zabójczy wirus z Azji, kolejne kraje wprowadzają kontrole na lotniskach”, „kwarantanna i rygorystyczne procedury” – to tylko przykłady nagłówków w polskich mediach z ostatniego tygodnia. Choć wirus Nipah jest bardzo groźny, to jednak dla nas w Polsce bardziej niebezpieczne są nawracające przypadki listeriozy z francuskiego sera.

Więcej ...

Ciąg dalszy sprawy krzyża. Nauczycielka ze szkoły w Kielnie może wracać do pracy

2026-01-28 18:38

Adobe Stock

Komisja dyscyplinarna przy wojewodzie pomorskim uchyliła decyzję dyrektora szkoły podstawowej w Kielnie o zawieszeniu w pełnieniu obowiązków nauczycielki, która podczas lekcji wyrzuciła do kosza krzyż.

Więcej ...

Mołdawia bez prądu - braki m.in. w większości dzielnic stolicy, Kiszyniowa

2026-01-31 14:03
Kiszyniów - stolica Mołdawii

Agata Kowalska

Kiszyniów - stolica Mołdawii

System elektroenergetyczny Mołdawii doznał w sobotę poważnych zakłóceń z powodu problemów z siecią w sąsiedniej Ukrainie – podało ministerstwo energetyki na Telegramie. Prądu brak m.in. w większości dzielnic mołdawskiej stolicy, Kiszyniowa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Przepis na radosne życie według ks. Jana Bosko

Święci i błogosławieni

Przepis na radosne życie według ks. Jana Bosko

Watykan: Leon XIV zamieszka w pomieszczeniach swoich...

Kościół

Watykan: Leon XIV zamieszka w pomieszczeniach swoich...

Najstarszy biskup w Polsce obchodzi 99. urodziny

Kościół

Najstarszy biskup w Polsce obchodzi 99. urodziny

Twórca

Wiara

Twórca "Global Rosary", Żywego Różańca w wersji...

Znany charyzmatyk i twórca Szkół Nowej Ewangelizacji...

Kościół

Znany charyzmatyk i twórca Szkół Nowej Ewangelizacji...

Co dalej w sprawie ks. Teodora?

Niedziela Wrocławska

Co dalej w sprawie ks. Teodora?

Sprawiedliwość po okrutnej tragedii. Prawomocny wyrok za...

Kościół

Sprawiedliwość po okrutnej tragedii. Prawomocny wyrok za...

Ciąg dalszy sprawy krzyża. Nauczycielka ze szkoły w...

Wiadomości

Ciąg dalszy sprawy krzyża. Nauczycielka ze szkoły w...

Nagły zwrot w sprawie ks. Piotra Glasa. Będzie ponowny...

Kościół

Nagły zwrot w sprawie ks. Piotra Glasa. Będzie ponowny...