Reklama

Jasna Góra

Na Jasnej Górze obraduje Krajowa Rada Katolików Świeckich w nowym kształcie

Bożena Sztajner/Niedziela

Na Jasnej Górze trwa spotkanie Krajowej Rady Katolików Świeckich. W odnowionej formule gremium stanowią przedstawiciele wszystkich metropolii w Polsce. Do ich zadań należy m.in. pobudzenie świeckich do apostolskiej aktywności w Kościele i świecie oraz kształtowanie odpowiedzialności za życie społeczne. Abp Wacław Depo, który jest delegatem Episkopatu przy KRKŚ podkreślił, że zadaniem ochrzczonych jest zabieranie głosu w sprawach ważnych dla misji Kościoła, nie tylko doktrynalnych czy dyscypliny kościelnej. - Katolicy świeccy mają prawo i obowiązek wypowiadania się i reagowania na różnego rodzaju zjawiska czy zagrożenia, które we współczesnym świecie występują – uważa abp Depo. Do takich zagrożeń w Polsce zaliczył m.in. ideologię gender. Stwierdził, że „katolik musi być zaangażowany w politykę, bo jest to sprawa dobra wspólnego, za które musimy odpowiadać”.

Jego zdaniem, koniecznym jest też „uświadomienie każdego ochrzczonego, że ma prawo do głosu w Kościele i ma obowiązek wypowiadać swój zdecydowany głos w sprawach wiążących nas w sumieniu i w odpowiedzialności za życie społeczne”. Dodał, że nowa adhortacja papieża Franciszka „Evangelii Gaudium” przypomina, że „zadanie głoszenia Ewangelii spoczywa także na świeckich i zobowiązuje do podjęcia na nowo misji Kościoła”.

Rozpalić na nowo tożsamość każdego wierzącego chrześcijanina oraz jak w przestrzeni medialnej mówić o Chrystusie i Ewangelii - to zdaniem członków Krajowej Rady Katolików Świeckich sprawy wymagające szybkiego działania. - Do tego potrzeba wielkiego zjednoczenia wszystkich środowisk – podkreśliła Alina Petrowa-Wasilewicz, dotychczasowa przewodnicząca Rady. – Chodzi o konsolidację milionów katolików świeckich, którzy są w rozproszeniu i w zasadzie ich głos nie jest słyszany. Słyszymy głosy celebrytów, którzy potrafią przebić się w mediach a często mają kontrowersyjne poglądy. Nie słyszymy natomiast głosów milionów katolików świeckich, którzy myślą inaczej – powiedziała Alina Petrowa-Wasilewicz.

Reklama

Jej zdaniem, wielkim wyzwaniem dla wierzących świeckich jest nowa ewangelizacja. – Skończył się czas grillowania. Jesteśmy na rozdrożu cywilizacyjnym i albo zerwiemy z chrześcijaństwem albo dla dobra wszystkich wrócimy do Boga – zauważyła dotychczasowa przewodnicząca Rady. Przypomniała, że ratunkiem dla ludzkości jest powrót na Boże ścieżki. – Bogu nie chodzi o zwolenników, ale o szczęście każdego człowieka. On nie działa szukając wyborców, ale daje prawdziwe życie – podkreśliła Alina Petrowa-Wasilewicz. Jej zdaniem koniecznym jest dziś zaangażowanie świeckich zwłaszcza w przekaz medialny. – Jesteśmy ofiarami mediów, które widzą paru upadłych księży a nie widzą rzeki dobra, różnych inicjatyw, które podejmowane są przez Kościół – podkreśliła. Zauważyła, że dziś koniecznym jest zaangażowanie ochrzczonych w politykę czyli opowiedzenie się za rodziną, za przymierzem małżeńskim miedzy kobietą i mężczyzną, za życiem i solidarnością. – Chodzi o opowiedzenie się za życiem, także za tym duchowym, byśmy mieli cel i kierunek istnienia. Naszym celem nie jest przecież posiadanie markowych ubrań czy sprzętów, podjęcie działań charytatywnych raz do roku, ale znacznie coś więcej – stwierdziła Alina Petrowa-Wasilewicz.

Krajowa Rada Katolików Świeckich została utworzona decyzją Konferencji Episkopatu Polski 25 sierpnia 1994 r. Celem Rady jest pogłębienie formacji duchowej i intelektualnej katolików świeckich, pobudzenie ich apostolskiej aktywności w Kościele i świecie, kształtowanie odpowiedzialności, chrześcijańskiego ducha jedności i dialogu we wspólnocie kościelnej, zwłaszcza pomiędzy różnymi ugrupowaniami katolickimi oraz w całym pluralistycznym społeczeństwie, a także promocja inicjatyw pastoralnych Konferencji Episkopatu Polski i troska o harmonijną współpracę zrzeszeń katolików świeckich i realizacja programów Papieskiej Rady ds. Świeckich.

Obecnie w skład Krajowej Rady Katolików Świeckich wchodzi 14 przedstawicieli metropolii kościelnych w Polsce. Wybory nowego zarządu odbędą się na następnym spotkaniu KRKŚ na wiosnę. Z ramienia Konferencji Episkopatu Polski delegatem przy Radzie jest abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

2013-12-14 18:19

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Porzucił islam dla Jezusa

Adobe.Stock

O powodach, które sprawiają, że muzułmanin wybiera chrześcijaństwo, z nawróconym na katolicyzm Massimem M. Ayarim rozmawia Włodzimiedrz Rędzioch

Więcej ...

Prof. M. Melnyk: Zrozumieć Papieża. Rytuały, symbole, gesty…

2022-12-03 08:00

Grzegorz Gałązka

„Papieskie słowa i obrzędy związane z wojną rosyjsko-ukraińską są nierozłączne. Papież często więcej komunikuje przez obrzęd, gest i symbole religijne niżeli przez tekst werbalny. Papież wojnę przeżywa w sakralnej przestrzeni znaków i symboli. Papieskie myśli można «widzieć» na kilku poziomach komunikacyjnych” – pisze prof. Marek Melnyk w artykule pt. „Zrozumieć Papieża. Rytuały, symbole, gesty…”.

Więcej ...

Wojska Obrony Terytorialnej laureatem Nagrody „Patriota Roku 2022”

2022-12-03 19:38

Biały Kruk

Podczas VIII Dnia Patrioty organizowanego przez wydawnictwo Biały Kruk oraz Akademicki Klub Obywatelski w Krakowie nagrodą „Patriota Roku im. Kazimierza Odnowiciela” uhonorowano Wojska Obrony Terytorialnej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Modlitwa

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Watykan: Na placu Świętego Piotra zapalono światła na...

Aktualności

Watykan: Na placu Świętego Piotra zapalono światła na...

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wielki misjonarz

Święci i błogosławieni

Wielki misjonarz

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...