Reklama

Odzyskać zagubionych

Niedziela Ogólnopolska 35/2003

Kończy się sierpień - miesiąc trzeźwości. Miejmy nadzieję, że gorące apele i wezwania Kościoła do powstrzymania się w tym miesiącu od alkoholu przyniosły zadowalający efekt. Jednak czy uda się wytrwać w postanowieniu abstynencji dłużej niż miesiąc? Czy jest jakaś szansa dla tych, którzy już podjęli walkę z okropnym nałogiem? A co z osobami, które cierpią z powodu nadużywania alkoholu przez swoich bliskich, przyjaciół? Gdzie ci wszyscy ludzie mają szukać pomocy, dokąd powinni się udać ze swoim problemem, aby uniknąć przy tym pomyłek i różnego rodzaju rozczarowań? Temu właśnie celowi ma służyć nowo otwarty częstochowski Punkt Konsultacyjno-Informacyjny w Dziedzinie Uzależnień, mieszczący się przy ul. o. Augustyna Kordeckiego 2.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pomysłodawcą i głównym inicjatorem tej instytucji jest o. Ryszard Bortkiewicz - paulin, członek Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Cel placówki - to szeroko pojęta informacja w zakresie uzależnień oraz udzielanie konkretnych wskazówek osobom, które w jakiś sposób zostały dotknięte tym problemem. Na początku punkt będzie zajmował się uzależnieniem od alkoholu, ale w przyszłości zamierza rozszerzyć swoją działalność także na innego rodzaju uzależnienia.
Uzależnienie od alkoholu jest chorobą, która rozwija się bez świadomości dotkniętej nią osoby. Co gorsza, dotyka ona nie tylko osobę pijącą, ale całą rodzinę, która staje się współuzależniona. W Polsce alkoholizm jest problemem drażliwym. W naszym społeczeństwie pije się dużo, ale niewiele osób przyznaje się do alkoholizmu. Większość uzależnionych nie widzi potrzeby leczenia się z nałogu. Często otoczenie osoby uzależnionej od alkoholizmu albo się wycofuje, albo biernie rozkłada ręce, nie wiedząc dokąd udać się po pomoc. Dlatego właśnie rzetelna wiedza o chorobie alkoholowej i o problemach, jakie najczęściej pojawiają się na drodze wychodzenia z nałogu, jest podstawą działalności Punktu Konsultacyjno-Informacyjnego. Osoba, która zgłosi się z konkretnym problemem, po przeprowadzeniu pewnego rodzaju wywiadu, uzyska wskazówki dotyczące dalszego postępowania. Zostanie następnie skierowana do odpowiedniego ośrodka bądź placówki specjalizującej się czy to w leczeniu nałogu, w poradnictwie czy w terapeutyce.
Korzystny jest fakt, że placówka mieści się obok Jasnej Góry, dokąd ze swoimi problemami i troskami udaje się wielu ludzi. Tu wiedzie ich nadzieja, że może coś się zmieni, tu zawsze znajdują duchowe wsparcie i proszą o potrzebne łaski. Do tego punktu łatwiej zatem będzie trafić osobom borykającym się z problemem uzależnienia. Obok rzetelnej informacji zainteresowani znajdą również pomoc ojców paulinów, spowiedników, którzy doradzą, jak można prostować swoje życie, operając się na wartościach religijnych. Jest to także doskonała szansa dla tych wszystkich, którzy nie mają odwagi zgłosić się do specjalistycznych placówek antyalkoholowych. Być może właśnie tu, będąc pod opieką Jasnogórskiej Pani, przełamią swoje zahamowania wynikające często z bariery społecznej (wstyd, obawa, że zostaną rozpoznani).
„Ojciec Święty, podejmując kiedyś problem alkoholizmu, powiedział, że każdy człowiek ma w swym życiu chwile odejścia i zagubienia - twierdzi Ojciec Ryszard. - My chcemy tym ludziom dać nadzieję, bo nadzieja na to, że można smakować życie, zawsze jest”.
Punkt Konsultacyjno-Informacyjny w Dziedzinie Uzależnień dyżuruje codziennie w godzinach: od 12.00 do 20.00. Obecnie dotowany jest przez budżet miasta Częstochowy. Organizatorzy liczą jednak na wsparcie sponsorów, by móc w przyszłości poszerzyć działalność. Myślą o stworzeniu specjalnych programów profilaktyki w dziedzinie uzależnień oraz o włączeniu edukacji antyalkoholowej w programy pielgrzymkowe.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2025 roku.

Więcej ...

Watykan: ośmiu Polaków będzie obecnych przy pochowaniu papieża

2025-04-23 19:06

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Dwóch polskich kardynałów kurialnych, dwóch członków kapituły bazyliki Santa Maria Maggiore i czterech dominikanów - penitencjarzy mniejszych w tej bazylice ma prawo udziału w pochowaniu 26 kwietnia papieża Franciszka do grobu w Bazylice Papieskiej Matki Bożej Większej - wynika z komunikatu Urzędu Papieskich Celebracji Liturgicznych.

Więcej ...

Uwaga! Konkurs "Rodzina w mp4"

2025-04-23 19:49

Adobe Stock

Koalicja dla Życia i Rodziny, będąca organizatorem Konkursu Rodzina w mp4 –podjęła decyzję o przesunięciu terminu nadsyłania prac konkursowych do dn. 04 maja 2025.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan: Pozbawiony prawa do udziału w konklawe kardynał...

Franciszek

Watykan: Pozbawiony prawa do udziału w konklawe kardynał...

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Kard. Ryś: Tato, jesteś w domu! | Pogrzeb śp. Franciszka...

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś: Tato, jesteś w domu! | Pogrzeb śp. Franciszka...

Watykan: ośmiu Polaków będzie obecnych przy pochowaniu...

Kościół

Watykan: ośmiu Polaków będzie obecnych przy pochowaniu...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Papież wydał dyspozycję na temat swojego pochówku

Kościół

Papież wydał dyspozycję na temat swojego pochówku

Co z postem w Wielką Sobotę?

Wiara

Co z postem w Wielką Sobotę?

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

Kościół

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży