Reklama

Dar szkaplerza

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Siostry z Zakonu Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel (Karmelitanki Bose), których dom mieści się przy ul. św. Jadwigi Królowej 83 w Częstochowie, 16 lipca br. obchodziły uroczystość Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel, zwaną także Matki Bożej Szkaplerznej. Liturgiczne wspomnienie wiąże się z ofiarowaniem Karmelitom przez Matkę Bożą daru szkaplerza. W nocy z 15 na 16 lipca 1251 r. w Aylesford (Anglia) generał zakonu - św. Szymon Stock ujrzał Maryję w otoczeniu aniołów. Ona, wskazując na jego szkaplerz, powiedziała: "To będzie przywilejem dla ciebie i wszystkich karmelitów. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego". Odtąd szkaplerz stał się szczególnym znakiem opieki Maryi, a praktyka jego noszenia rozpowszechniła się w Kościele katolickim, szczególnie po dołączeniu do niego przywileju sobotniego (Maryja przekazała papieżowi Janowi XXII, że "w pierwszą sobotę po śmierci wyzwoli czcicieli szkaplerza z czyśćca i zawiedzie ich na górę życia wiecznego"). Do rodziny karmelitańskiej należeli także królowie. W szkaplerz przyodział się m.in. król Władysław Jagiełło i Jan III Sobieski. Również Ojciec Święty Jan Paweł II jest gorącym czcicielem szkaplerza i propagatorem duchowości karmelitańskiej. Wielokrotnie przyznawał: "Ja także od bardzo długiego czasu noszę na sercu szkaplerz karmelitański z miłości do wspólnej Matki Niebieskiej, której opieki doznaję ustawicznie".

Szata Maryi

Tradycyjnym przygotowaniem Sióstr Karmelitanek do uroczystości odpustowych była nowenna do Matki Bożej, a pogłębiło je triduum.

Licznie przybyłych na uroczystości do częstochowskiego Karmelu czcicieli szkaplerza świętego powitał śpiew Sióstr, które modliły się Litanią do Maryi Królowej Karmelu. O godz. 18.00 rozpoczęła się Eucharystia, którą sprawował ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego Niedziela. W swojej homilii Ksiądz Infułat podkreślił, iż wiek XX był okresem w którym bardzo wielu wierzących oddało życie za Chrystusa (m.in. św. Benedykta od Krzyża - Edyta Stein, karmelitanka), co stanowi 70% męczenników Kościoła. Zauważył też, że wiek XXI także może żądać od uczniów Jezusa świadectwa krwi. " Prośmy - modlił się - aby Matka Boża Szkaplerzna była nam Orędowniczką na ten czas i aby dała nam moc świadczenia o Chrystusie - aż do przelania krwi".

Podczas Mszy św. ponad 40 osób przyjęło z rąk Dostojnego Celebransa szkaplerz święty. Ponadto każdy otrzymał medalik z wizerunkiem Matki Bożej Szkaplerznej, który można nosić zamiast płóciennego szkaplerza ( taką zamianę wprowadził w 1910 r. papież Pius X), a także bardzo praktyczny miniinformator i modlitewnik zarazem. Dla uczestników Eucharystii niezapomniana będzie prośba o modlitwę, jaką skierowała Madzia Buczek - założycielka Podwórkowych Kół Różańcowych, do których należą również Siostry Karmelitanki.

Siostry zauważyły ogromne ożywienie nabożeństwa szkaplerznego w 2001 r., który był dla Zakonu Karmelitańskiego rokiem jubileuszowym - 750-

-lecia Szkaplerza Świętego. Wówczas bardzo wiele osób (ok. 900) Matka Boża przygarnęła pod swój płaszcz. Odpowiadając na rosnące pragnienie przynależenia do rodziny szkaplerznej i oddawania czci Matce Bożej, Karmelitanki wprowadziły każdego 16. dnia miesiąca o godz. 18.00 Mszę św. z możliwością przyjęcia szkaplerza. Dla czcicieli szkaplerza świętego uczestnictwo w tej comiesięcznej Liturgii stanowi formację duchową i pogłębia więź duchową z Matką Bożą. Noszenie szkaplerza - "szaty Maryi" zobowiązuje do współpracy z Maryją, naszą Matką i Pośredniczką.

Chwalebne jest, że są katecheci, którzy przyjeżdżają z całej Polski z grupami dzieci, aby powierzyć je Sercu Najlepszej Matki przez przyjęcie przez nie szkaplerza - daru zbawienia, nadziei i Jej opieki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Tylko wierz

2024-06-25 14:15

Niedziela Ogólnopolska 26/2024, str. 24

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Żyd zafascynowany Całunem - zmarł Barrie Schwortz, wybitny znawca Całunu Turyńskiego

2024-06-28 22:23

Włodzimierz Rędzioch

21 czerwca w wieku 77 lat zmarł Barrie Schwortz, amerykański Żyd o polskich korzeniach, fotograf a jednocześnie wybitny specjalista od Całunu Turyńskiego. Wyniki jego badań nad Całunem, jak również sporo zdjęć Schwortza możemy znaleźć z książce „Świadkowie Tajemnicy” opublikowanej przez wydawnictwo Rosikon Press.

Więcej ...

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej

2024-06-30 08:54
W Krzeszowie znajduje się jeden z czterech instrumentów wykonanych przez Michała Englera Młodszego

Ks. Piotr Nowosielski/Niedziela

W Krzeszowie znajduje się jeden z czterech instrumentów wykonanych przez Michała Englera Młodszego

W ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej "Organy Archikatedry" w każdą niedzielę od 7 lipca do 22 września w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie zagrają wirtuozi z całego świata.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

ME 2024 - Dania ukarana za podróż samolotem

Sport

ME 2024 - Dania ukarana za podróż samolotem

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...