Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 41/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Uczciwa rodzina - uczciwy samorząd - uczciwe państwo”

To hasło towarzyszyło 18. Ogólnopolskiej Konferencji „Polityka Prorodzinna Samorządu Terytorialnego”, zorganizowanej przez Ligę Krajową w dniach 26-27 września. Spotkanie otworzył Tadeusz Wrona, prezydent Częstochowy i przewodniczący LK. W sobotę Mszę św. dla 35 samorządowców odprawił metropolita częstochowski - abp Stanisław Nowak. W niedzielę konferencję zakończyła 11. Pielgrzymka Samorządu Terytorialnego pod hasłem: Liderzy lokalni nadzieją III Rzeczypospolitej. Za organizację pielgrzymki odpowiedzialni byli ks. dr Kazimierz Kurek - salezjanin, i Marian Dziewoński - prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich.

19. Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin

Reklama

Pielgrzymka rozpoczęła się 27 września Mszą św., której przewodniczył bp Edward Frankowski z Sandomierza. Po nocnym czuwaniu, w niedzielę Mszę św. na Szczycie, która zgromadziła ok. 10 tys. pielgrzymów, odprawił bp Stanisław Stefanek - członek prezydium Papieskiej Rady ds. Rodziny i przewodniczący Rady Episkopatu ds. Rodziny, wraz z 67 duszpasterzami. Przybyli m.in.: Zarząd Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rodzin Katolickich z prezesem Kazimierzem Kaperą, samorządowcy z prezesem NIK-u Mirosławem Sekułą. Zebranych powitał o. Robert M. Łukaszuk. Małżonkowie odnowili przysięgę małżeńską. Organizatorem był Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin z dyrektorem - o. Andrzejem Rębaczem.
Pielgrzymkę poprzedziła Sesja Diecezjalnych Duszpasterzy Rodzin i Diecezjalnych Instruktorów Życia Rodzinnego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pielgrzymka Ludzi Lasu

7. Ogólnopolska Pielgrzymka Leśników i Pracowników Ochrony Środowiska zgromadziła 27 września ok. 7 tys. osób, które powitał przeor Jasnej Góry - o. Marian Lubelski. Mszę św. na Szczycie odprawił bp Edward Janiak z Wrocławia, krajowy duszpasterz leśników. Na początku zabrał głos Janusz Dawidziuk, dyrektor Generalny Lasów Państwowych, a następnie prof. Andrzej Szujecki odczytał list ministra ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa Czesława Śleziaka. Uroczystości towarzyszyła Orkiestra Reprezentacyjna Lasów Państwowych z Tucholi oraz zespół trębaczy łowieckich „Leśny róg” z Pruszkowa Opolskiego.

Inwestytura Rycerstwa Jasnogórskiej Bogurodzicy

28 września w Sali Rycerskiej odbyło się pasowanie 8 nowych członków Rycerstwa Jasnogórskiej Bogurodzicy. Pochodzą oni z Polski, Szwajcarii, Danii i Niemiec. Uroczystości przewodniczył dziekan Rycerstwa - o. Jan Nalaskowski. Inwestytura zwieńczyła trzydniowe Walne Zgromadzenie RJB, którego tematem była refleksja nad godnością człowieka. Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej z Aktem Zawierzenia Rycerstwa przewodniczył o. J. Nalaskowski. Stowarzyszenie powstało w 1991 r., a rycerze na co dzień włączają się w działalność publiczną, kulturotwórczą, oświatową, charytatywną i medyczną.

2. Ogólnopolska Pielgrzymka Policji

Reklama

28 września uczestniczyło w niej blisko 3 tys. policjantów wraz z rodzinami. Byli obecni m. in.: nadinsp. Władysław Padło - pierwszy zastępca Komendanta Głównego Policji i mł. insp. Tadeusz Kowalik - komendant Miejski Policji w Częstochowie, poczty sztandarowe Komend Wojewódzkich Policji, Kompania Reprezentacyjna Samodzielnej Brygady Prewencji z Bielska-Białej. W Kaplicy Matki Bożej policjanci złożyli kwiaty pod wmurowaną w ubiegłym roku tablicą ku czci 13 tys. policjantów - ofiar sowieckich z Miednoje. Mszę św. odprawił w Bazylice bp Marian Duś, krajowy duszpasterz policji. Wśród 30 kapelanów byli: ks. Jan Kot, pallotyn - kapelan Komendy Głównej Policji i ks. Andrzej Kwaśnik - kapelan Oddziału Prewencyjnego Policji w Warszawie.

31. Pielgrzymka Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej

26 września w pielgrzymce na Jasną Górę przybyło ok. 6 tys. wiernych, 100 duszpasterzy i 70 kleryków. Intencją było dziękczynienie za 25 lat Pontyfikatu Jana Pawła II. Mszy św. o północy przewodniczył metropolita szczecińsko-kamieński - abp Zygmunt Kamiński, z którym koncelebrowali: bp Jan Gałecki, bp Marian Błażej Kruszyłowicz, rektor WSD - ks. dr Zygmunt Wichrowski oraz przybyli kapłani. Abp Z. Kamieński zawierzył Kościół szczecińsko-kamieński Matce Bożej. Pielgrzymkę zorganizował wikariusz biskupi - ks. Jacek Kordzikowski.

Pierwsi maturzyści

27 września przybyła na Jasną Górę ok. tysięczna grupa maturzystów archidiecezji białostockiej. Mszę św. w Bazylice odprawił wraz z duszpasterzami metropolita białostocki - abp Wojciech Ziemba. Młodzież wysłuchała konferencji ks. Marka Czecha na temat właściwego wyboru drogi życia. Organizatorem był ks. Tomasz Małyszko, diecezjalny duszpasterz młodzieży.
Drugą w tym dniu grupę stanowiło 5,6 tys. maturzystów archidiecezji lubelskiej. Towarzyszyło im 83 duszpasterzy, 80 katechetów, 260 nauczycieli i 40 dyrektorów szkół oraz 46 pocztów sztandarowych. Mszy św. w Bazylice przewodniczył metropolita lubelski - abp Józef Życiński. Pielgrzymka pod hasłem Z Chrystusem w rodzinie była pierwszą z trzech serii pielgrzymowania młodzieży archidiecezji lubelskiej. Organizatorem był diecezjalny duszpasterz młodzieży - ks. prał. Ryszard Lis.

W skrócie

W dniach 22-25 września trwały rekolekcje kapelanów Wojska Polskiego, w których wzięło udział blisko 150 księży wraz z kanclerzem Kurii Polowej w Warszawie - ks. płk. Tadeuszem Płaskim. Konferencje głosił o. prof. dr hab. Tadeusz Dionizy Łukaszuk, profesor teologii dogmatycznej na PAT w Krakowie i WSD Zakonu Paulinów na Skałce.

Zapowiedzi

17 października - Pielgrzymka Maturzystów Diecezji Łomżyńskiej (I seria)

17-19 października - Ogólnopolska Kongregacja Odpowiedzialnych za Powołania

18-19 października - Pielgrzymka Esperantystów

18 października - Pielgrzymka Maturzystów Archidiecezji Lubelskiej (II seria)

19 października - Koncert w 25. rocznicę Pontyfikatu Jana Pawła II

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Adobe Stock

Nowenna do Krwi Chrystusa w każdej porze i potrzebie. Szczególnie do odmawiania przed rozpoczęciem lipca jako miesiąca szczególnej czci Krwi Chrystusa (22-30 czerwca).

Więcej ...

Czterech nowych prezbiterów archidiecezji krakowskiej otrzymało dekrety kierujące na pierwsze parafie

2026-06-05 08:28
Kard. Grzegorz Ryś podczas święceń nowych kapłanów

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Kard. Grzegorz Ryś podczas święceń nowych kapłanów

Diakoni Szczepan Kaleciak, Maciej Kawaler, Kacper Lendecki oraz Paweł Natkaniec przyjęli w katedrze na Wawelu święcenia prezbiteratu. Szafarzem sakramentu był kard. Grzegorz Ryś, który w czasie homilii powiedział, że jedyna skuteczna władza to „władza ukrzyżowanej miłości”. – Jak nie kochasz ludzi, nie masz prawa od nich czegokolwiek oczekiwać. Jak ich nie kochasz, nie masz prawa im głosić słowa. Jak ich nie kochasz, to im nie mów o moralności, nie próbuj ich rozgrzeszać – zwrócił się do neoprezbiterów metropolita krakowski.

Więcej ...

Bp Marek Solarczyk dokonał zmian personalnych w diecezji radomskiej

2026-06-23 14:21

Diecezja radomska

Nominacje otrzymali również nowi proboszczowie i wikariusze zmieniający parafie oraz tegoroczny neoprezbiter. Dekrety odebrali również księża wyznaczeni do urzędów diecezjalnych. Uroczystość odbyła się w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany personalne w archidiecezji krakowskiej. Kogo...

Kościół

Zmiany personalne w archidiecezji krakowskiej. Kogo...

Nowy dyrektor Biura Prasowego i rzecznik Jasnej Góry

Wiara

Nowy dyrektor Biura Prasowego i rzecznik Jasnej Góry

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Ktoś podszywa się pod biskupa Artura Ważnego. Kuria...

Kościół

Ktoś podszywa się pod biskupa Artura Ważnego. Kuria...

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Kościół

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Czy leczenie antykoncepcją (hormonalnie) dla katolika to...

Kościół

Czy leczenie antykoncepcją (hormonalnie) dla katolika to...

Diecezja siedlecka: Pierwsze dekrety neoprezbiterów

W diecezjach

Diecezja siedlecka: Pierwsze dekrety neoprezbiterów

Czterech nowych prezbiterów archidiecezji krakowskiej...

Niedziela Małopolska

Czterech nowych prezbiterów archidiecezji krakowskiej...

Rzym: z kaplicy szpitala skradziono tabernakulum!

Kościół

Rzym: z kaplicy szpitala skradziono tabernakulum!