Reklama

Młodzi w Kościele

Młodzi w „Concordii”

Niedziela Ogólnopolska 42/2003

W sobotę 13 września br. w Polonijnym Ośrodku „Concordia” na niemieckiej ziemi od rana dał się słyszeć śpiew młodzieży, która przybyła, aby uczestniczyć w II Spotkaniu Młodych. „Concordia” to kolejny przystanek w duchowej pielgrzymce przed Światowym Dniem Młodzieży - Kolonia 2005. Hasło spotkania przypominało: „Dzielmy się wiarą jak chlebem”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kolorowe transparenty głosiły, że obecna jest młodzież z różnych Polskich Misji Katolickich. Nie brakowało też przedstawicieli z Polski. Grupa młodzieży lednickiej z Bydgoszczy i Poznania przywiozła list o. Jana Góry OP do młodzieży, która - podobnie jak nad Lednicą - chce na niemieckiej ziemi wybierać Chrystusa. Byli też młodzi z Katowic i Kartuz. Zaangażowanie i radość uczestników spotkania były znakiem, że pielgrzymka w kierunku Kolonii trwa! Młodzi przygotowujący się na to spotkanie z Papieżem mają szczególny obowiązek podtrzymywania ducha Światowych Dni Młodzieży.
Razem z młodą Polonią modlił się bp Henryk Tomasik z Siedlec - krajowy duszpasterz młodzieży, ks. Grzegorz Suchodolski - dyrektor Krajowego Biura Światowych Dni Młodzieży, ks. Jan Bagiński z alumnami WSD z Paradyża, o. Kamil Szustak i o. Dariusz Nowicki - paulini z Jasnej Góry, ks. Paweł Lisowski - duszpasterz akademicki z Łodzi z zespołem muzycznym „Piątka”, towarzyszącym nam przez cały czas, ks. Gabriel Hüger ze wspólnoty Bracia Samarytanie oraz liczni kapłani Polskich Misji Katolickich w Niemczech. Nie brakowało też sióstr zakonnych z różnych zgromadzeń. Obecna była również Elżbieta Sobotka - konsul generalny z Kolonii. Nad realizacją programu czuwali m.in. ks. Jarosław Janowski - kapłan z diecezji toruńskiej i o. Kamil Szustak z Jasnej Góry.
W atmosferę modlitwy wprowadził zgromadzonych śpiew Gaude Mater połączonych chórów polonijnych. Przed godz. 15.00 do ołtarza zbliżyła się procesja z Najświętszym Sakramentem. Siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia z Krakowa Łagiewnik ofiarowały dla ośrodka relikwie św. s. Faustyny. Naszym wielkim pragnieniem jest, aby kult Jezusa Miłosiernego rozwijał się coraz bardziej. W tej też intencji nabożeństwo odprawił ks. prał. Ryszard Mroziuk.
W „Concordii” 13 września powtórzył się cud galilejski. Po Eucharystii, której przewodniczył bp Henryk Tomasik, młodzież lednicka wniosła kosze z chlebami. Ponad tysiąc młodych ludzi połamało się chlebem. Wydarzenie rozmnożenia chleba dokonuje się w życiu każdego z nas. „Skąd kupimy chleba, aby oni się posilili?” - pytali uczniowie (por. J 6, 5). Możemy być spokojni, bo Jezus stale daje nam chleb i rozdaje go przy naszym udziale. W człowieku pozostał głód Boga i wiary. Jezusowy dar chleba staje się dla każdego z nas jednocześnie zadaniem, by opowiedzieć o swym doświadczeniu wiary najbliższym i by podzielić się Chlebem Życia. Nabożeństwo chleba wraz z alumnami WSD z Paradyża prowadził ks. Jan Bagiński.
Podczas spotkania młodych Polaków nie zabrakło akcentów związanych z pobożnością bliską naszej Ojczyźnie. W promieniach zachodzącego słońca, w blaskach pochodni i świec, wśród dymów kadzideł młodzieńcy z Polskiej Misji Katolickiej w Bremen wnieśli na barkach kopię obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, który peregrynował po wszystkich parafiach polonijnych na niemieckiej ziemi, a ostatecznie znalazł miejsce w kaplicy „Concordii”. Różańcowa procesja wprowadziła Obraz na przygotowane miejsce na szczycie. Obecność ojców paulinów z Jasnej Góry dodała szczególnego charakteru tej liturgii. Czarna Madonna, która strzeże wiary naszego polskiego narodu, nie zapomina również o swych dzieciach rozproszonych poza granicami kraju. Tu, w „Concordii”, coraz więcej dzieci i młodzieży klęka przed Jasnogórską Panią, wpatrując się w Jej dobre, kochające oczy. A ile cudów Ona tutaj dokonuje! Najlepiej mogliby o tym mówić spowiednicy.
Radość i entuzjazm wzrosły, gdy odczytano słowa: „Ojciec Święty, przebywający obecnie na Słowacji, błogosławi młodzieży zebranej w «Concordii» na II Polonijnym Spotkaniu Młodych. W Roku Różańca, łącząc się z młodzieżą modlącą się w «Concordii» 13 września 2003 r. o godz. 20.00, błogosławi wszystkie koronki Różańca, które młodzi otrzymają, stawiając równocześnie przed nimi wezwanie, aby odmawiali Różaniec i «uczyli się patrzeć na Jezusa oczyma Jego Matki oraz miłować Jezusa sercem Jego Matki» (z Listu do Młodych 2003)”. Rozdano różańce. Między nimi były koronki wykonane z drewna jałowcowego przez wiernych parafii dominikańskiej na Jałcie-Krymie. Z wdzięczności za błogosławieństwo Ojca Świętego i jego słowa młodzież przesłała do Watykanu telegram.
Od tej chwili „Concordia” posiada cztery szczególne różańce. Papieski różaniec pochodzi od pierwszych chrześcijan Argentyny, z prowincji Cordoba. Kolejny - to dar kard. Joachima Meisnera z Kolonii, trzeci jest darem Ojca Przeora z Jasnej Góry, a czwarty pochodzi z Fatimy.
Pod przewodnictwem ojców paulinów przeżyliśmy część maryjną spotkania. Z Ojcem Dariuszem wnikaliśmy w różańcowe tajemnice światła. Podczas Apelu Jasnogórskiego wraz z Ojcem Kamilem młodzi kroczący po drogach Europy zawierzyli siebie i swą przyszłość Maryi.
W wigilię uroczystości Podwyższenia Krzyża Świętego, w noc rozświetloną blaskami pochodni i księżyca, szczególny wymiar miała Droga Krzyżowa, której przewodniczył ks. Krzysztof Romanowski z PMK w Bielefeld. Młodzież z Kolonii i klerycy z Paradyża uczestniczyli czynnie w rozważaniu tekstów autorstwa ks. Aleksandra Radeckiego z Wrocławia, a część młodych z dużym krzyżem na ramionach wyruszyła górską ścieżką. To Jan Paweł II powierzył młodym całego świata krzyż, aby nieśli go przez świat jako świadectwo wielkiej miłości Boga do człowieka. Od tego czasu młodzież bierze ten prosty drewniany krzyż na swoje ramiona i niesie przez różne kraje i kontynenty. W tym roku Ojciec Święty w Rzymie powierzył młodzieży jeszcze ikonę Matki Bożej, aby tam, gdzie jest Syn, „była także Matka Jego”. Młodzi Polacy żyjący na niemieckiej ziemi 13 września wyruszyli z entuzjazmem wiary za krzyżem i ikoną Pani Jasnogórskiej.
Jak Izrael wędrował przez pustynię za słupem obłoku, tak my pragniemy iść przez duchową pustynię świata za krzyżem. On wiedzie nas do oazy życia. „Concordia” - oto przystanek na szlaku. Ufamy, że ten „duchowy marsz” przyniesie oczekiwane owoce młodym i całemu Kościołowi, a zwłaszcza temu podążającemu w kierunku Kolonii 2005. Stąd mamy do przebycia ok. 100 km. A ile muszą przeżyć nasze serca zdążające na XX Światowy Dzień Młodzieży...

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

PILNE! Kłobuck: Morderstwo księdza

2025-02-13 20:49
Ks. Grzegorz Dymek

Archiwum parafii

Ks. Grzegorz Dymek

Nie żyje 59-letni ksiądz Grzegorz Dymek, proboszcz parafii Matki Bożej Fatimskiej w Kłobucku na terenie archidiecezji częstochowskiej - informację tę podają lokalne media klobucka.pl.

Więcej ...

Budowali Europę Chrystusa

pl.wikipedia

Cyryl i Metody, święci Apostołowie Słowian, trwają bardzo mocno w pamięci Kościoła.

Więcej ...

Watykan: Papież udaje się do szpitala

2025-02-14 11:04

Vatican Media

Papież Franciszek udaje się w piątek do rzymskiej Polikliniki Gemelli, by kontynuować leczenie trwającego zapalenia oskrzeli - podał w piątek Watykan. Papież jest chory od dłuższego czasu.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

PILNE! Nowe fakty w sprawie zabójstwa księdza z Kłobucka

Wiadomości

PILNE! Nowe fakty w sprawie zabójstwa księdza z Kłobucka

Św. Walenty - patron zakochanych i chorych na padaczkę

Święci i błogosławieni

Św. Walenty - patron zakochanych i chorych na padaczkę

Jezus nas umacnia swoim Słowem i karmi swoim Ciałem

Wiara

Jezus nas umacnia swoim Słowem i karmi swoim Ciałem

Przerażający opis obrażeń, jakich doznał zamordowany...

Kościół

Przerażający opis obrażeń, jakich doznał zamordowany...

Polska na Skale. Wielka Nowenna w intencji Ojczyzny

Kościół

Polska na Skale. Wielka Nowenna w intencji Ojczyzny

Skandal! 75 dni aresztu dla... różańca

Wiadomości

Skandal! 75 dni aresztu dla... różańca

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Wiara

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Weszła w życie nowa definicja zgwałcenia

Wiadomości

Weszła w życie nowa definicja zgwałcenia

Kilkumiesięczny chłopiec w świdnickim oknie życia

Niedziela Świdnicka

Kilkumiesięczny chłopiec w świdnickim oknie życia