Reklama

Tłumy wśród książek

Siódme już Targi Książki w Krakowie odbywały się w dniach od 23 do 26 października br. Odwiedziła je rekordowa liczba - 22 tys. osób. O tym, że wydawcy polubili Kraków, świadczy fakt, że w tym roku swoje książki wystawiły aż 304 duże i małe wydawnictwa. Te ostatnie wykorzystują okazję nie tylko do pokazania się na wydawniczym rynku, ale nieraz z powodzeniem wchodzą w konfrontację z potentatami. Targom towarzyszyło wiele imprez promocyjnych, spotkań autorskich, wykładów, dyskusji, projekcji filmowych itp., rozstrzygnięto kilka konkursów, a gościem honorowym była książka rosyjska. Targom towarzyszyła wystawa prac Tomka Sętowskiego - artysty malarza z Częstochowy, którego obrazy, malowane podczas trwania Targów, w ostatnim ich dniu wylicytowano, a uzyskane pieniądze - w kwocie 3 900 zł - przeznaczono na rzecz Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum św. Łazarza w Krakowie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bogatą ofertę na Targach zaprezentowało kilkadziesiąt wydawnictw katolickich, a wśród nich - jak co roku - było stoisko Niedzieli. Uprzejma obsługa chętnie udzielała informacji na temat wydawnictw Biblioteki „Niedzieli”, można było też otrzymać „niedzielny” balonik i tradycyjnie osłodzić sobie targowe zwiedzanie (a raczej przeciskanie się w tłumie) „niedzielną” krówką. Obok Niedzieli nikt nie mógł przejść obojętnie, bowiem wzrok przyciągały i zachęcały do odwiedzenia stoiska piękne „krakowianki” z akademickiego zespołu „Słowianki”, które gościnnie, w krakowskich strojach, reklamowały przewodnik po szlakach papieskich w polskich górach, autorstwa Urszuli Własiuk pt. Ja tam u was byłem... - pilnujcie mi tych szlaków, wydany przez Wydawnictwo FOTO-ULA w Krakowie.
„Aleja katolicka” na Targach prezentowała się imponująco. Nie sposób wymienić tu wszystkich wystawców. Obok Niedzieli ulokowało się „Pallottinum” z charakterystycznym znakiem rozpoznawczym - Biblią Tysiąclecia i „Apostolicum”, które w tym roku obchodzi dziesięciolecie swojego istnienia, z takimi ciekawostkami jak Modlitewnik dla policjantów czy Dzienniczek św. Siostry Faustyny w języku słowackim. Naprzeciw Niedzieli stoisko Instytutu Wydawniczego Pax proponowało autobiografię ks. Twardowskiego Łaską zdumiony. Moje szczęśliwe wspomnienia oraz poradnik dla rodziców, wychowawców i nauczycieli Chodź, pokażę Ci Kościół. Jak zwykle, okazale prezentowało się Wydawnictwo WAM z Krakowa, „Jedność” z Kielc czy Edycja św. Pawła z Częstochowy. Obecne na Targach Wydawnictwo „Bernardinum” z Pelplina w przeddzień otwarcia Targów wystawiło w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie faksymile najstarszego na świecie inkunabułu czcionkowego - wiernej kopii Biblii Gutenberga, której jedyny oryginał w Polsce znajduje się w bibliotece Seminarium Duchownego w Pelplinie. Zainteresowani muzyką chrześcijańską mogli zaopatrzyć się w płyty i książki biblioteczki magazynu muzycznego RuaH.
Wśród innych wydawnictw zakonnych i kościelnych uwagę przyciągały naukowe wydawnictwa KUL, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Papieskiej Akademii Teologicznej „Arcana”. Pięknie wydane albumy prezentowały m.in. wydawnictwa Rosikoń press i Biały Kruk. Bogatą ofertę miały wydawnictwa: „M”, Karmelitów Bosych, Księgarnia św. Jacka i Księgarnia św. Wojciecha, Wydawnictwo Salezjańskie, franciszkański „Bratni Zew”, Wydawnictwo św. Stanisława, Wydawnictwo Tyniec Ojców Benedyktynów. Wśród mniejszych wydawnictw uwagę przyciągały takie jak: Głos Ojca Pio, Wydawnictwo Światło-Życie, Wydawnictwo Misjonarzy Krwi Chrystusa POMOC z Częstochowy czy Wydawnictwo „Salwator” z niezwykle aktualną propozycją Współcześni odmawiają różaniec (ze wstępem kard. Franciszka Macharskiego) - ludzie różnych profesji i zawodów dzielą się osobistą refleksją na temat czterech części tajemnic Różańca św.
Wśród tytułów wydawnictw katolickich do niewątpliwych liderów należały pozycje poświęcone Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II i bł. Matce Teresie z Kalkuty.
Tegoroczna oferta wydawnicza zaprezentowana na Targach była tak bogata, że mogła zadowolić każdego. O tym, że powoli następuje renesans książki i czytelnictwa, świadczy ogromne zainteresowanie odwiedzających.
Mimo iż przestrzeń przy ul. Zapolskiej jest duża, momentami było tłoczno. Mamy nadzieję, że organizatorzy ósmych Targów, które odbędą się w dniach 21 do 24 października 2004 r. pomyślą o rozszerzeniu powierzchni wystawowej. Czego sobie i im życzymy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Abp Józef Kupny: Chrystus był przy mordowanych w Katyniu, był z ofiarami tragedii smoleńskiej

2025-04-14 17:00
Msza św. w ceremoniale wojskowym w 85. rocznicę Zbrodni Katyńskiej

Marzena Cyfert

Msza św. w ceremoniale wojskowym w 85. rocznicę Zbrodni Katyńskiej

– Nie byli sami, nie odchodzili samotnie. Chrystus był przy nich. On jest też z nami, z rodzinami, które cierpią – mówił abp Józef Kupny w bazylice św. Elżbiety we Wrocławiu.

Więcej ...

Czy Żydzi są winni śmierci Jezusa?

2025-04-14 20:45

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Post to czas modlitwy, postu i jałmużny. To wiemy, prawda? Jednak te 40 dni to również czas duchowej przemiany, pogłębienia swojej wiary, a może nawet… powrotu do jej podstaw? Dziś trudne pytanie, ale potrzebne.

Więcej ...

Jasnogórski obraz Matki Bożej jest w dobrym stanie

2025-04-15 19:05

BP Jasnej Góry

„Stan jasnogórskiego obrazu Matki Bożej - dobry” - brzmi diagnoza po oględzinach. Zakończył się przegląd Wizerunku. Corocznej, dokonywanej zazwyczaj w Wielkim Tygodniu, rutynowej kontroli przewodniczył prof. Krzysztof Chmielewski z Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki warszawskiej ASP, który z dokładnością i troską ocenił stan Jasnogórskiego Wizerunku, a jest on stabilny. Zmieniona została także sukienka Matki Bożej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł biskup Piotr Turzyński

Kościół

Zmarł biskup Piotr Turzyński

Zmarła aktorka Jadwiga Jankowska-Cieślak

Wiadomości

Zmarła aktorka Jadwiga Jankowska-Cieślak

Czy Żydzi są winni śmierci Jezusa?

Wiara

Czy Żydzi są winni śmierci Jezusa?

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Wiadomości

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Kościół

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Niedziela Wrocławska

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Wiadomości

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...

Wiara

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży