Reklama

Niedziela Lubelska

Przednówek rolniczej „Solidarności”

Grzegorz Jacek Pelica

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mszą św. koncelebrowaną w kaplicy w Ostrówku (dekanat łęczyński) rozpoczęły się uroczystości 40-lecia zarejestrowania „Solidarności” Rolników Indywidualnych.

W mateczniku niezależnego ruchu chłopskiego, jakim jest Ostrówek w gminie Puchaczów, jeszcze w 1978 r. powstały zręby związku zawodowego, którego fundamentem była nauka społeczna Kościoła katolickiego i konstruktywne spożytkowanie nauczania kard. Stefana Wyszyńskiego. Przesłanie było propagowane i wyjaśniane przez duszpasterzy takich jak ks. Tadeusz Gryta, proboszcz parafii w Puchaczowie i inicjator wzniesienia kaplicy filialnej, przyporządkowanej do parafii w Łańcuchowie. To środowisko, z którego pochodził niezłomny patron oporu przeciwko komunistycznemu zniewoleniu narodu, zamordowany przez bezpiekę ks. Jan Szczepański. Tablica jemu poświęcona została odsłonięta przed 3 laty właśnie w rodzinnym Ostrówku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kto poniesie sztandar?

Reklama

- Wydarzenie takie jak rejestracja NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych było poprzedzone wieloletnią walką środowiska rolniczego o prawa, godność i podmiotowość swojej grupy zawodowej - powiedział 26 września ks. Tomasz Konstanciuk, proboszcz parafii w Łańcuchowie. Jako gospodarz powitał wiernych z kapelanem rolników diecezji podlaskiej i proboszczem w Rykach ks. kan. Stanisławem Chodźko oraz dziekanem dekanatu łęczyńskiego ks. kan. Stefanem Misą, który przewodniczył Mszy św. i wygłosił kazanie. Obecni byli przedstawiciele górników, leśników, strażaków i rolników z całej archidiecezji lubelskiej wraz z pocztami sztandarowymi. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele najwyższych władz państwowych i Parlamentu RP z senatorem Jerzy Chróścikowskim.

Reklama

- Mając sztandary, znaki troski o dobro wspólne grup, które się jednoczyły, aby tworzyć nowe dzieło, które na koniec wyda dobre owoce, patrzymy na minione 40 lat. To czas wyjątkowy. Widzimy, że dzisiaj nasz dom zamieszkania doczesnego też nie może być spokojny. Nie możemy spocząć na laurach i powiedzieć, że już osiągnęliśmy i jesteśmy zabezpieczeni - mówił w kazaniu ks. S. Misa. Kaznodzieja podkreślił, że „mamy od siebie wymagać i stanąć w pierwszym szeregu walki o rodzinę, o jedność, o wspólnotę. Tak jak przychodzi co roku wiosna zmartwychwstania, tak i w naszym życiu po chwilach prób i doświadczeń przychodzą chwile wytchnienia, pokoju; to pokrzepia i dodaje odwagi. Dzisiejsza Ewangelia mówi o pracy nad własnym sumieniem; aby nie wchodzić na drogę grzeszników, trwać przy Panu. Oby nasze doświadczenie życiowe mogło być pełne wdzięczności za to, że Pan nie zostawia nas samych, lecz posyła, aby podawać kubek wody spragnionym, przygotować posiłek dla tych, którzy są głodni; pozwala nam dzielić się ubraniami z potrzebującymi. Pokolenie naszych przodków służyło społeczeństwu nie ze względu na sukces czy pieniądze, ale ze względu na miłość i wdzięczność do Boga, do ziemi, do ojczyzny i Kościoła - wskazywał ks. S. Misa. Apelował, aby to świadectwo przekazać młodemu pokoleniu z wdzięcznością, że jest ktoś, kto poniesie światło wiary; kto przejmie sztandar tak ciężko zapracowany, przygotowany, wymodlony, wymarzony. - Niech to światło, które i dzisiaj podsycamy naszą modlitwą i obecnością, płonie nieustannie jak świeca chrzcielna, którą otrzymujemy na początku drogi życia, drogi wiary - powiedział kapłan.

Być jak orły

Reklama

W modlitwie powszechnej wierni prosili za tych, którzy przyczynili się do powstania NSZZ „S” RI w 1981 r. i ruchu chłopskiego na Lubelszczyźnie, Podlasiu, Ziemi Grójeckiej i Podkarpaciu. W nieustannych zmaganiach niepodległościowych, w pamiętnym 1981 r. „dążenia do wolności podjęli wolni ludzie, wspierani przez Kościół katolicki”, dlatego modlono się za wszystkich niezłomnych, za świętą drogę życia Jana Pawła II i bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, a także biskupa Ignacego Tokarczuka, „abyśmy idąc za ich nauczaniem kształtowali ład duchowy i społeczny w naszej Ojczyźnie i potrafili być jak orły, wolne ptaki, co szybując nad graniami nie lękają się przepaści, wichrów i burz”. Przypomniano też rangę Chrystusowego krzyża, który przez kilka ostatnich lat przeorał ziemię naszej archidiecezji w uroczystej peregrynacji, aby „pomógł znieść zmartwienia i upokorzenia, które niosą nowe czasy”, prosząc o pokój i zdrowie narodu. Powierzano „Kościół święty, który zawsze był opoką i wsparciem, wspólnotą serc i dusz; myśli, która wiodła ku dobru i pojednaniu oraz tych, co żywią i bronią, aby godnie reprezentowali wiarę i tradycję narodową, aby rolnicze oddanie matce - ziemi było uznane i właściwie docenione: niechaj wzejdzie ten ich siew, który wrzucają w rolę twardą, a wolny jak skowronków śpiew zabrzmi zwycięsko nad pogardą” - mówili słowami chłopskiego poety. Nie zabrakło też modlitwy zawierzenia Matce Bożej, której dedykowana jest ostrowska świątynia: o wsparcie dla rządzących, pokój dla młodzieży, nawrócenie dla zagubionych i ulgę dla cierpiących.

Po Mszy św. uczestnicy przemaszerowali pod krzyż - pomnik czynu chłopskiego z 30 lipca 1978 r., gdzie złożyli wieńce i kwiaty. W budynku Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Ostrówku odbyła się konferencja okolicznościowo-historyczna pt. „Przednówek Solidarności” z udziałem wojewody lubelskiego Lecha Sprawki, który w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy wręczył odznaczenia państwowe. Zasłużeni działacze ruchu chłopskiego oraz zapomniani dotąd niezłomni bohaterowie rolniczych protestów antykomunistycznych i ich rodziny otrzymali odznaczenia resortowe, związkowe i dyplomy. Obchodom patronowali m.in. Prezydent RP Andrzej Duda i Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz Region Środkowowschodni „Solidarności” i dyrekcje nadleśnictw: Świdnik, Strzelce i Krasnystaw. Rocznicową oprawę Liturgii przygotowali parafianie z łańcuchowskiej parafii, korzystając ze wsparcia organizacyjnego wójta gminy Puchaczów Adama Grzesiuka oraz władz administracyjnych i samorządowych województwa i powiatu. Uroczystość uświetniła orkiestra górnicza Lubelskiego Węgla S.A. z Bogdanki, a także chórzyści miejscowego chóru parafialnego wraz z organistą oraz młodzież szkolna z Ostrówka i zespół folkowy Styrta z Krasnegostawu.

Fotorelacja na https://www.facebook.com/Niedziela-Lubelska-112621833628172


Podziel się:

Oceń:

2021-09-29 05:47

Wybrane dla Ciebie

Opolskie/Woda przelała się przez wały Głuchołaz i zalewa rynek miasta

2024-09-15 07:55

PAP/Krzysztof Świderski

W niedzielę rano woda Białej Głuchołaskiej przelała się przez wały broniące Głuchołaz i zalewa miasto. Apeluję do wszystkich mieszkańców o ewakuację na wyżej położone tereny. Toniemy - powiedział PAP burmistrz Głuchołaz Paweł Szymkowicz.

Więcej ...

Apel Biskup Opolskiego

2024-09-15 10:05

Karol Porwich/Niedziela

Biskup opolski Andrzej Czaja zwraca się z gorącą prośbą do wszystkich Diecezjan o ufną i żarliwą modlitwę

Więcej ...

Opolskie/ W Głuchołazach pod naporem wody zerwał się most

2024-09-15 12:17

PAP

W Głuchołazach pod naporem wody zerwał się most tymczasowy na Białej Głuchołaskiej. Najprawdopodobniej uszkodzeniu uległa także budowana w sąsiedztwie przeprawa.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Ojca Pio

Wiara

Nowenna do św. Ojca Pio

Powódź uderza w diecezję świdnicką. Dramat...

Niedziela Świdnicka

Powódź uderza w diecezję świdnicką. Dramat...

Rozważania na niedzielę: Kim są kobiety w dżinsowych...

Wiara

Rozważania na niedzielę: Kim są kobiety w dżinsowych...

Bolesna Matka Najświętsza i Koronka do Jej Siedmiu...

Wiara

Bolesna Matka Najświętsza i Koronka do Jej Siedmiu...

Nie żyje ks. Piotr Sofij. Miał zaledwie 38 lat

Kościół

Nie żyje ks. Piotr Sofij. Miał zaledwie 38 lat

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Wiara

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Oświadczenie Księży Sercanów ws. Ks. Michała...

Kościół

Oświadczenie Księży Sercanów ws. Ks. Michała...

Martwy mężczyzna w mieszkaniu wikariusza w Drobinie –...

Kościół

Martwy mężczyzna w mieszkaniu wikariusza w Drobinie –...

Biskup świdnicki zachęca do włączenia się w nowennę w...

Kościół

Biskup świdnicki zachęca do włączenia się w nowennę w...