Reklama

Niedziela Wrocławska

Ostatnie pożegnanie bp. Edwarda Janiaka

Magdalena Lewandowska

Dziś we Wrocławiu odbył się pogrzeb bpa Edwarda Janiaka, zgodnie z wolą zmarłego i jego rodziny. Mszy św. pogrzebowej w kościele św. Wawrzyńca przewodniczył abp Józef Kupny, a koncelebrowali ją księża biskupi z sąsiednich diecezji, przedstawiciele Episkopatu Polski, kapłani z metropolii wrocławskiej i diecezji kaliskiej, koledzy rocznikowi i wychowankowie śp. bpa Edwarda.

W jego ostatniej ziemskiej drodze uczestniczyła najbliższa rodzina i krewni, siostry zakonne, klerycy, diecezjanie kaliscy i wrocławscy, wierni z różnych stron Polski i zza granicy. Wszyscy przybyli, aby wypełnić dwa uczynki miłosierdzia co do ciała i co do duszy: umarłych pogrzebać, modlić się za żywych i umarłych.

Ks. Paweł Cembrowicz odczytał duchowy testament śp. bpa Janiaka:

Jasna Góra – Kalisz, 29-30 listopada 2013 r., wspomnienie św. Andrzeja, 17. rocznica święceń biskupich.

W imię Trójcy Przenajświętszej, z modlitwą do Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej i św. Józefa patrona dobrej śmierci o duchową wewnętrzną zgodę na radosne przyjęcie woli Bożej, z mocną wiarą w świętych obcowanie. Wyznaję, że jak pamięcią sięgam do przedwczesnej śmierci mojego ojca śp. Stanisława, za poznanych wspaniałych ludzi o wielkim sercu mojego dzieciństwa w Malczycach, wzrastania w Sobieszowie i Poznaniu oraz drogi do kapłaństwa Chrystusowego i w kapłaństwie Oleśnicy, Rzymie, Dortmudzie, Wrocławiu i Kaliszu, noszę w sercu i pamięci wielkie dziękczynienie. Tyle imion i przeżyć zanoszę przed tron dobrego Boga. Wśród wszystkich niestrudzoną postać kochanej śp. mamy Janiny. Mocno wierzę i jestem przekonany że wszystkie postacie i okoliczności zostały zapisane w zamyśle Bożym. Za wszystko Bogu niech będą dzięki. Rodzeństwu Halinie i Krzysztofowi dziękuję za okazywaną miłość, zrozumienie i cierpliwość. Wszystkich spotkanych za moje niedorastanie, za brak cierpliwości, za ukrywanie tego, jak bardzo mi zależało, aby nie zawieść ogromnego Bożego zaufania, przepraszam i proszę o przebaczenie Boga i ludzi. Dziękuję za łaskę, że nie czuje do nikogo żalu, że nie mam do nikogo pretensji. Jeśli kogoś uraziłem, za moją porywczość, moje nieopanowane emocje, a może zgorszenie w czasie pełnienia biskupiej służby, przepraszam i liczę na Boże Miłosierdzie – Boga, który mimo wszystko mnie wybrał, powołał i posłał, co w życiu codziennym odbierałem jako Jego miłość. Maryja Niepokalanie Poczęta, najlepsza nauczycielka, niech mnie przygarnie, jak to czyniła przez całe moje życie. Ave Maria. Św. Józefowi, któremu polecałem wszystkie trudne sprawy bardzo dziękuję. Dawał mi bezpieczeństwo i kazał wiele razy milczeć. Oportet servire – Trzeba abym służył.

Reklama

Bp Edward Janiak został pochowany na cmentarzu przy u. Bujwida, obok biskupów pomocniczych archidiecezji wrocławskiej. – Pamiętajmy o biskupie Edwardzie. Został pochowany obok biskupów pomocniczych archidiecezji wrocławskiej – był przecież biskupem pomocniczym naszej archidiecezji, dlatego może tu spocząć. Taka też była wola rodziny. Pamiętajmy o tym, że tu leży nasz brat i czeka na modlitwę – mówił na cmentarzu abp Józef Kupny. Metropolita wrocławski zapewnił rodzinę i krewnych bpa Janiaka o pamięci modlitewnej i przekazał wyrazy współczucia wszystkim, których ta śmierć głęboko dotknęła. Podziękował również wszystkim, którzy towarzyszyli biskupowi Edwardowi w ostatniej drodze.

Bp Edward Janiak zmarł 23 września we Wrocławiu w wieku 69 lat.

2021-09-29 17:25

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

Uroczystości pogrzebowe zmarłego w czwartek bp. Edwarda Janiaka odbędą się zgodnie z wolą Zmarłego i jego rodziny w środę 29 września we Wrocławiu. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w kościele pw. św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida, po której nastąpi pogrzeb na miejscowym cmentarzu - poinformował kaliski biskup pomocniczy Łukasz Buzun w komunikacie opublikowanym na stronach diecezji kaliskiej.

Więcej ...

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji bez Boga

2022-11-25 15:31

Adobe Stock

„Mam nieraz wrażenie, że tam nie ma treści. Że zapominamy, Kogo my świętujemy. Tradycja bez Boga” - mówi o świętowaniu Bożego Narodzenia ks. prof. Krzysztof Pawlina. Rektor Akademii Katolickiej w Warszawie zaprasza na cykl adwentowych konferencji przygotowujących do dobrego przeżycia Bożego Narodzenia, pod hasłem „Odnowić pamięć serca”.

Więcej ...

MŚ 2022 - Polska - Arabia Saudyjska 2:0

2022-11-26 16:11

PAP/EPA/Ronald Wittek

W porównaniu ze zremisowanym we wtorek 0:0 spotkaniem z Meksykiem w pierwszym składzie trener Czesław Michniewicz nie wystawił Jakuba Kamińskiego, Sebastiana Szymańskiego i Nicoli Zalewskiego. W ich miejsce wybiegli Arkadiusz Milik, Przemysław Frankowski i Krystian Bielik (cała trójka weszła z ławki rezerwowych w inauguracyjnym spotkaniu).

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Ingres bp. Szymona Stułkowskiego do bazyliki katedralnej...

Polska

Ingres bp. Szymona Stułkowskiego do bazyliki katedralnej...

MŚ 2022 - Polska - Arabia Saudyjska 2:0

Sport

MŚ 2022 - Polska - Arabia Saudyjska 2:0

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Polska

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Zmarł Ojciec Stanisław Jarosz OSPPE

Kościół

Zmarł Ojciec Stanisław Jarosz OSPPE

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Kościół

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Litania do Chrystusa Króla

Modlitwa

Litania do Chrystusa Króla

Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny

Wiara

Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko