W liturgiczne wspomnienie św. Wacława ks. abp Grzegorz Ryś obchodził 10. rocznicę Sakry Biskupiej. - Data tej sakry była wybrana przez Kardynała Stanisława dla oczywistego powodu, że też w uroczystość świętego Wacława, ale w roku 1958 sakrę otrzymał Ksiądz Karol Wojtyła - zapraszał do wspólnej modlitwy w Katedrze Łódzkiej Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś.
Reklama
W homilii Pasterz Łódzki mówił o podążaniu Pana Jezusa ku krzyżowi, z którym szli także apostołowie. Wędrowali z Nim z pełną świadomością, ale podczas drogi pokazali, że są w nich postawy pełne niezgody z Jego decyzjami. Ksiądz Arcybiskup zwrócił uwagę, że w przeczytanej Ewangelii w części rękopisów są jeszcze dwa zdania o tym, że Jezus mówi, iż apostołowie nie wiedzą, jakiego są ducha, a następnie, że Syn Człowieczy przyszedł, aby zbawić dusze. - To zdanie: nie wiecie jakiego ducha jesteście, to jest zdanie, które dzisiaj we mnie pracuje. To jest zdanie, w którym Pan czyta moje życie. Ważne jest, żeby w tym dniu zobaczyć siebie w tych wszystkich miejscach, gdzie moje myślenie nie jest myśleniem Jezusowym, gdzie moje decyzje nie są spójne z Jego, moje reakcje nie są spójne z jego reakcjami. Wybieramy się z Nim w drogę, wychodzimy i z całą świadomością wchodzimy w służbę Jemu, w drogę ku krzyżowi, tak, ale potem wychodzą z nas postawy, które są jakby z innego ducha zupełnie - tłumaczył Metropolita Łódzki, podkreślając, że tak często na tej drodze z Panem podobają nam się całkowicie inne rzeczy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Przed błogosławieństwem po uroczystym odśpiewaniu Te Deum Ksiądz Biskup Ireneusz Pękalski w imieniu duchowieństwa złożył życzenia Księdzu Arcybiskupowi. Po Mszy Świętej mogli je osobiście złożyć także wierni.
28 września 2011 roku ówczesny rektor WSD w Krakowie ks. Grzegorz Ryś został konsekrowany na biskupa Kościoła przez kard. Stanisława Dziwisza. Mottem posługi pasterskiej stały się słowa: Virtus in infirmitate - moc w słabości.