Reklama

133. Piesza Pielgrzymka Piotrkowska z Piotrkowa do Jasnogórskiej Matki

Niedziela łódzka 32/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

KS. WALDEMAR KULBAT: ­ Organizatorem Pieszej Pielgrzymki Piotrkowskiej na Jasną Górę była parafia Miłosierdzia Bożego. Czy zatem z tego miejsca będą już zawsze wyruszać pielgrzymki na pątniczy szlak?

KS. SŁAWOMIR KLICH: ­ Na początku pielgrzymka wyruszała tylko z parafii św. Jakuba. Od 1922 r. dołączyła do niej parafia św. Jacka, a od 1929 r. wyruszały także pielgrzymki z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. Od 1979 r. do parafii organizujących pielgrzymkę dołączyła parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, a w dalszej części nowe parafie powstające w naszym mieście. W Roku Wielkiego Jubileuszu organizatorem była parafia św. Jakuba, w ubiegłym roku i obecnie parafia Miłosierdzia Bożego. Nie znaczy to, że muszą w przyszłości pielgrzymki być organizowane z tej parafii. Moim zdaniem, byłoby wielkim dobrem dla pielgrzymki, gdyby organizatorem była jedna parafia ­ a tych jest siedem w naszym mieście.

­ Dlaczego Pielgrzymka Piotrkowska jako jedyna w archidiecezji wyrusza w lipcu, a nie tradycyjnie w sierpniu?

­ Piesza Pielgrzymka Piotrkowska rzeczywiście jako jedyna z naszej archidiecezji udaje się do Matki Bożej w lipcu. To tradycja. Tak już jest od 133 lat, kiedy to pielgrzymi z Piotrkowa i okolic udają się na Jasną Górę, by uczestniczyć w uroczystości Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel (Matki Bożej Szkaplerznej). Pielgrzymujemy w obie strony pieszo. Cztery dni do Częstochowy, nawiedzając po drodze sanktuarium w Gidlach oraz Świętej Annie, w drodze powrotnej jesteśmy trzy dni. Przemierzamy łącznie ok. 220 km.

­ W jaki sposób pielgrzymi spędzają czas pobytu na Jasnej Górze?

­ Każdy, kto wybrał się na pielgrzymkę traktując ją jako akt religijno-pokutny, miał wiele okazji do pogłębienia wiary, głębszego poznania Chrystusa. Służą temu te dni i nade wszystko pobyt na Jasnej Górze. 15 lipca to dzień piotrkowian, szczególnej wspólnotowej modlitwy. O godz. 8.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu odprawił Mszę św. i wygłosił homilię bp Ireneusz Pękalski. Po Mszy św. była Droga Krzyżowa, o godz. 15.00 dla chętnych była możliwość uczestnictwa w nabożeństwie Koronki do Bożego Miłosierdzia w Dolinie Miłosierdzia. Wieczorem o 21.00 uczestniczyliśmy w Apelu Jasnogórskim, a następnie poszczególne grupy poprowadziły nocne czuwanie wypełnione modlitwą, refleksją i śpiewem.

­ Jak liczna była tegoroczna pielgrzymka?

­ Zapisanych zostało 850 osób ­ pielgrzymi z Piotrkowa i okolic, a także nieliczni z różnych stron Polski. 75-80% to młodzież; prawie 1/4 zapisanych wybrało się na pątniczy szlak po raz pierwszy, a jedna osoba po raz pięćdziesiąty. Najmłodszy pątnik liczył 7 lat, a najstarszy 78 lat.

­ Pielgrzymce towarzyszyła tzw. grupa duchowa. Na czym ona polegała i kto się do niej mógł zapisać?

­ Grupa duchowa to forma pielgrzymowania dla pozostających w domu, którzy z różnych powodów nie mogli wziąć udziału w pielgrzymce, a duchem byli z nami. Każdy, kto pragnął, mógł się zapisać. Otrzymał wówczas legitymację uczestnika tej grupy oraz znaczek pielgrzyma. Przy zapisie deklarował, że w dniach 11-19 lipca poprzez modlitwę, ascezę, czyny pokutne czy też udział we Mszy św. będzie nas wspierał, byśmy szczęśliwie i bezpiecznie dotarli do celu i z powrotem. To czuło się podczas pielgrzymki, że ktoś modli się za nas, a i z naszej strony była modlitwa za nasze rodziny, parafie, bliskich. Zapisanych do tej grupy było 115 osób; na pewno było ich o wiele więcej.

­ Który raz Ksiądz pielgrzymował?

­ Jako odpowiedzialny za całość po raz drugi, jako pątnik ­ trzeba by policzyć, bo pielgrzymuję od ósmej klasy szkoły podstawowej.

­ Mówimy często, że pielgrzymka to rekolekcje w drodze. Czy tak jest naprawdę?

­ Jeśli ktoś wychodząc na szlak pielgrzymi, wzbudza w sobie intencję ofiarowania swojego trudu, wyrzeczenia, pokuty i daje temu wyraz przez swoją postawę i świadectwo chrześcijańskie, a przy tym modli się, z uwagą słucha konferencji, angażuje się we wspólny śpiew, podejmuje refleksję nad swoim życiem, powołaniem ­ to na pewno uczestniczy w swoistych Bożych lekcjach, które przyniosą piękny duchowy owoc.

­ Jakie pielgrzymka miała hasło?

­ W tym roku na hasło, wokół którego skupione są tematy rozważań, konferencji, zostały wybrane słowa "Chcemy poznawać Chrystusa" zaczerpnięte z Listu Jana Pawła II na nowe tysiąclecie, a jednocześnie nawiązujące do programu duszpasterskiego na bieżący rok w Kościele w Polsce.

­ W jaki sposób organizatorzy pielgrzymki przyczynili się do duchowych przeżyć jej uczestników?

­ Pielgrzymkę poprzedziła nowenna ­ przez 9 dni pielgrzymi mieli możliwość uczestnictwa we Mszy św. z okolicznościowym kazaniem oraz w nabożeństwie, podczas którego upraszaliśmy łaski na czas pielgrzymowania. Podczas pielgrzymki w każdej grupie byli obecni kapłani oraz klerycy ­ odpowiedzialni za duchową stronę. Głosili oni konferencje, prowadzili modlitwy, codziennie sprawowana była Eucharystia i sakrament pokuty. W celu pogłębienia wiedzy o Chrystusie i o kościele miał miejsce konkurs wiedzy religijnej, w którym wzięło udział 27 pielgrzymów. Natomiast po zakończeniu pielgrzymki zaproponowałem wspólny udział w Eucharystii w każdą I niedzielę miesiąca, o godz. 18.00. Będzie to okazja, by dziękować Bogu za łaskę pielgrzymowania, za owoce trudu pątniczego, by przypomnieć sobie tych, którzy pielgrzymowali wraz z nami.

­ Czy łatwo jest dzisiaj organizować pielgrzymkę?

­ Gdyby wszystko trzeba było zrobić samemu, to z pewnością przerastałoby to możliwości jednego człowieka, stąd współpraca i zaangażowanie wielu osób jest bardzo cenne. W tym miejscu pragną serdecznie podziękować kapłanom, klerykom za przewodnictwo w poszczególnych grupach i ich duchowe zaangażowanie. Dziękuję pątnikom, poszczególnym służbom pielgrzymkowym, proboszczom z Księdzem Dziekanem na czele, Księdzu Proboszczowi parafii Miłosierdzia Bożego oraz wszystkim, którzy modlitwą wspierali pielgrzymów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Morawiecki: zrzekłem się immunitetu, bo wiem, że prawda, prawo i sprawiedliwość zwyciężą

2025-01-23 20:36
Mateusz Morawiecki

Karol Porwich/Niedziela

Mateusz Morawiecki

B. premier, poseł PiS Mateusz Morawiecki poinformował w czwartek, że zrzekł się immunitetu. "Wiem, że prawda, prawo i sprawiedliwość zwyciężą" - podkreślił. Szef komisji regulaminowej Jarosław Urbaniak (KO) przekazał PAP, że pismo o zrzeczeniu się immunitetu przez Morawieckiego trafiło już do komisji.

Więcej ...

Biskupi USA rozpoczęli nowennę o położenie kresu aborcji

2025-01-23 21:09

Adobe Stock

Żaden grzech nie jest większy od niezmierzonego Miłosierdzia Bożego - podkreśla biskup Daniel Thomas, przewodniczący komitetu pro-life Konferencji Episkopatu Stanów Zjednoczonych.

Więcej ...

Media jasnogórskie

2025-01-24 17:40

BPJG

Jasna Góra od lat wykorzystuje słowo pisane, dźwięk i obraz do szerzenia kultu Matki Bożej, również dzięki pracy dziennikarzy katolickich. Dziś obchodzą oni swoje święto w dzień patrona świata mediów, św. Franciszka Salezego.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Dziś Ewangelia przypomina nam powołanie dwunastu...

Wiara

Dziś Ewangelia przypomina nam powołanie dwunastu...

Archidiecezja Warszawska nie ma nic wspólnego z Kongresem...

Niedziela w Warszawie

Archidiecezja Warszawska nie ma nic wspólnego z Kongresem...

Kanclerz Uniwersytetu Szczecińskiego przyznał, że są...

Wiadomości

Kanclerz Uniwersytetu Szczecińskiego przyznał, że są...

Helena Kmieć. Dziewczyna, która stała się wzorem

Kościół

Helena Kmieć. Dziewczyna, która stała się wzorem

Wrocławscy biskupi o kolędzie: najlepiej, gdyby odbywała...

Kościół

Wrocławscy biskupi o kolędzie: najlepiej, gdyby odbywała...

Biskup Ważny ukarał księdza, który chodził po...

Kościół

Biskup Ważny ukarał księdza, który chodził po...

Panie spraw, abym przyjmował Twoją łaskę i czynił moje...

Wiara

Panie spraw, abym przyjmował Twoją łaskę i czynił moje...

Profanacja w Tychach. Opiłowane ręce Jezusa i belka...

Kościół

Profanacja w Tychach. Opiłowane ręce Jezusa i belka...

Święta Agnieszka - dziewica i męczennica

Święci i błogosławieni

Święta Agnieszka - dziewica i męczennica